۳ روش برای حفظ کردن لغات زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۳ روش برای حفظ کردن لغات زبان اشاره می کند. اگر شما هم در یادگیری بخش Vocabulary در زبان مشکل دارید می توانید با ما همراه باشید.

3 روش برای حفظ کردن لغات زبان
3 روش برای حفظ کردن لغات زبان

به این ۳ روش برای حفظ کردن لغات زبان می پردازیم:

از فلشکارتها استفاده کنید

تلاش کنید هر لغت انگلیسی را بر روی تکه‌ای کاغذ بنویسید و معنایش در زبان خود را در طرف دیگر بنویسید. اگر حافظه‌ای تصویری دارید احتمالاً ترجیح می‌دهید که به‌جای نوشتن کلمه بر روی فلش‌کارت تصویری از آن چیز را بچسبانید.

ابتدا به سراغ دسته‌ی لغات انگلیسی بروید و ببینید که آیا می‌توانید معنای هر کدام در زبان خود را به خاطر بسپارید.

سپس وقتی که توانستید این را سریع انجام دهید، دسته را برگردانید، کاغذها را بُر بزنید و هر کلمه را در زبان خود بخوانید و تلاش کنید که لغت انگلیسی را حفظ کنید. این کمی سخت‌تر است!

به لغات مرتبط فکر کنید

اگر شما بتوانید به لغاتی در زبان خود فکر کنید که صدای مشابهی دارند یا تا حدی به این لغت مربوط هستند، به یاد سپردن لغات جدید خیلی راحت‌تر می‌شود. فکر کردن به جمله‌ای کوتاه که لغت را در خود جای داده است هم می تواند کمک کننده باشد. این ارتباطی جدید را در مغز شما به وجود می آورد که به شما کمک می‌کند تا موقعی که لغت را لازم دارید آن را سریع‌تر به یاد آورید.

به محض این که لغتی جدید را یاد گرفتید، می‌توانید با یادگیری لغات زیادی از خانواده یا ریشه‌ی مشابه، دایره‌ی لغات خود را خیلی سریع‌تر افزایش دهید. برای مثال، بیایید بگوییم که شما لغت ‘کمک’ را یاد گرفته‌اید. شما حالا می‌توانید لغات مرتبط زیاد دیگری را هم بیاموزید مانند ‘کمک کننده’، ‘بیچاره’، ‘کمک کردن’ و ‘بی فایده’.

اغلب اوقات لغات را تکرار کنید

اگر شما سعی کنید یک دفعه اطلاعات بسیار زیادی را یاد بگیرید، فشار خیلی زیادی را به مغز خود وارد می‌کنید که به یاد آوردن آن بعداً سخت خواهد بود! در همان موقع، یک بار نگاه کردن به لغت جدید خیلی تأثیر خوبی ندارد. مساله‌ی مهم این است که به عقب بگردید و آن چه را که در مبنایی مداوم یاد گرفته‌اید، تکرار کنید.

مغز ما بیشتر آنچه را که در طی چند روز یا حتی چند ساعت یاد گرفته‌ایم، فراموش می‌کند. هر موقع که شما آنچه را که یاد گرفته‌اید اصلاح می‌کنید، کمی بیشتر در سر شما می ماند، تا نهایتاً دیگر آن را فراموش نخواهید کرد.