آموزش زبان ژاپنی

آموزش زبان ژاپنی با ارائه مدرک معتبر

زبان ژاپنی (日本語, Nihongo) یکی از پرکاربرد ترین زبان های دنیاست که اغلب در شرق آسیا و کشور ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد. بیش از ۱۲۸ میلیون نفر در ژاپن به این زبان صحبت می کنند. سرزمین آفتاب تابان یا همان ژاپن سرزمین رویاهایی بسیاری از مردم دنیا است. آموزش زبان ژاپنی هم برای بسیاری بسیار شیرین و ضروری است. مردم دوست داشتنی ژاپن و فرهنگ بسیار غنی کشور ژاپن همیشه دلایل بسیار خوبی هستند تا یادگیری زبان ژاپنی را شروع کنید. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد مرکز تخصصی ژاپنی در ایران است که با ارائه مدارک معتبر افراد بسیاری را برای ادامه تحصیل، مهاجرت و یا کار و زندگی در ژاپن آماده کرده است.

آشنایی با زبان ژاپنی

اول بیاین با کلمات ژاپنی کمی آشنا بشیم. بهترین راه اینه که ببینیم تو ژاپنی چطور سلام و احوالپرسی می کنن! پس این ویدیو خیلی خوب رو از دست ندید.

کشور ژاپن را خیلی از ما با فیلم ها و سریال های آن، برخی با اختراعات و نوآوری های عالی و برخی هم ژاپن را با ربات های سخنگو می شناسند. هر تصویری از ژاپن داشته باشید مطمئنا تصویر مثبتی است و به ندرت پیش می آید این کشور و مردم فوق العاده آن در دید افراد تصویر خوبی نداشته باشند. ژاپن یا سرزمین آفتاب تابان یکی از کشور های تاثیر گزار در دنیای امروز است. اما بیایید کمی بیشتر با زبان ژاپنی آشنا شویم.

بیش از ۱۳۰ میلیون نفر به زبان ژاپنی صحبت می کنند.

تحصیلات در ژاپن کاملا رایگان است.

ژاپن تورم ۰% دارد و اصلا چیزی در این کشور گران نمی شود.

با یادگیری زبان ژاپنی می توانید از بورسیه تحصیلی دانشگاه های زبان ژاپنی بهره مند شوید.

الفبای زبان ژاپنی

الفبای زبان ژاپنی کمی با چیزی که ما در ذهنمان از الفبا می شناسیم متفاوت است. در زبان ژاپنی از کاراکتر ها برای نوشتن استفاده می شود. هر کاراکتر معنی یک کلمه را می دهد و به جای نوشتن چند حرف از یک کاراکتر برای نشان دادن یک کلمه استفاده می شود.

ویدیو الفبای زبان ژاپنی

زبان ژاپنی با زبان چینی متفاوت است

اگر چه همانطور که در ویدیو بیان شد زبان ژاپنی کلمات و عبارات زیادی را از زبان چینی پذیرفته است ولی این بدین معنی نیست که زبان ژاپنی شبیه زبان چینی است. هیچ وابستگی ریشه ای بین زبان های ژاپنی و چینی وجود ندارد و تفاوت های خیلی زیادی در این دو زبان وجود دارد. ریسه این دو زبان از نظر زبانشناسی متفاوت است. جالب است بدانید زبان ژاپنی جزو معدود زبان هایی در دنیاست که ریشه مشخص زبانی ندارد و نمی تواند متعلق به یک خانواده زبانی باشد.


آموزش زبان ژاپنی از پایه

اگر سطحتان مبتدی است و تازه می خواهید زبان ژاپنی را شروع کنید می توانید در دوره های مبتدی زبان ژاپنی ما شرکت کنید. در این دوره ها از سطح A1 شروع می شوند و از ابتدایی ترین نکات زبان ژاپنی مانند الفبای ژاپنی، زبان آموزان را با این زبان آشنا می کنند.

در این کلاس ها هر چهار مهارت شما ارتقا داده خواهد شد:

 • مهارت شنیداری
 • مهارت گفتاری
 • مهارت نوشتاری
 • مهارت خواندن

همچنین اگر برای آزمون JLPT هم آماده می شوید این کلاس ها مناسب ترین کلاس ها برای شما می باشند.


انواع کلاس های زبان ژاپنی در ایران آکسفورد

شما می توانید در دوره های متفاوت آموزش زبان ژاپنی آموزشگاه زبان ایران آکسفورد شرکت کنید:

 • دوره های آموزش زبان ژاپنی به صورت ترمیک
 • دوره های آموزش زبان ژاپنی به صورت نیمه خصوصی و خصوصی
 • دوره های یادگیری زبان ژاپنی آنلاین

کلاس های گروهی ژاپنی

در کلاس های گروهی ایران اکسفورد زبان آموزان می توانند در کلاس های ۶ تا ۹ نفره به یادگیری زبان ژاپنی بپردازند. این کلاس ها به ۳ روز در هفته و یا در روزهای آخر هفته قابل برگزاری می باشد. در کلاس های گروهی شما می توانید برای مکالمه ژاپنی آماده شوید و همچنین با هزینه بسیار مناسب به همراه افراد دیگر یادگیری زبان ژاپنی را تجربه کنید.

کلاس های نیمه خصوصی ژاپنی

کلاس های نیمه خصوصی گزینه ای دیگری است که زبان آموزان می توانند انتخاب کنند. این کلاس ها ۳ تا ۵ نفره هستند و به صورت نیمه فشرده و با سرعت بسیار زیاد برگزار می شوند. اگر شما نیاز به گرفتن مدرک ژاپنی در مدت زمانی نسبتا کوتاه دارید و می خواهید این کار را با هزینه مناسب انجام دهید بهترین گزینه برایتان کلاس های نیمه خصوصی ایران اکسفورد می باشد.

کلاس های خصوصی ژاپنی

یکی از بهترین گزینه ها برای یادگیری زبان ژاپنی کلاس های خصوصی می باشد. این کلاس ها بسیار سریع هستند و برای کسانی که می خواهند در مدت زمان بسیار کوتاهی به نتیجه برسند بسیار مناسب است. اگر شما هم قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل و یا زندگی در ژاپن را دارید و باید در مدت زمان کوتاهی مدرک خود را ارائه دهید حتما این کلاس ها بهترین گزینه هستند.

آموزش آنلاین زبان ژاپنی

کلاس های آنلاین همیشه یک گزینه بسیار خوب برای کسانی است که دوست ندارند در رفت و آمد باشند و یا در شهر یا کشور دیگری می باشند. در ایران آکسفورد آموزش آنلان ژاپنی دقیقا همانند یک کلاس حضوری برگزار می شود و استاد به صورت کاملا تصویری آموزش را با زبان آموزان برگزار می کند.

در آموزشگاه زبان ژاپنی ما اولین و مهم ترین مسئله نگهداری سطح انگیزه زبان آموزان در بالاترین حد خود است. برای این کار سعی می شود تا زبان ژاپنی را به کاربردی ترین میزان خود یاد بگیرید و در مکالمه های گوناگون آن را به کار ببرید. استراتژی آموزشگاه زبان ژاپنی ما حمایت از زبان آموز در دوره هاست و شناخت نیاز های زبان آموز می تواند، رسیدن به هدف یادگیری زبان را به بهترین شکل قابل دستیابی کند.

در دوره های آنلاین هم همانند دوره های حضوری در پایان دوره مدرک معتبر بین المللی به داوطلب اعطا می شود.

کلاس های ویژه مدرک JLPT ژاپنی

همانطور که در زبان انگلیسی آزمون های بین المللی مانند آیلتس و تافل وجود دارد، در زبان ژاپنی هم آزمون JLPT برای مهاجرت و تحصیل در ژاپن وجود دارد. در ایران آکسفورد دوره های ویژه ای برای این آزمون وجود دارد و در سطوح مختلف برای شما قابل ارائه می باشد.


مدرسین زبان ژاپنی در ایران آکسفورد

اگر شما هم به دنبال یادگیری زبان ژاپنی هستید و می خواهید آموزش زبان ژاپنی در ایران را با آموزشگاه زبان ژاپنی با اساتید مجرب و Native ژاپنی ادامه دهید ، آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بهترین گزینه شما برای این کار است.

مدرسین ما همه دارای مدارک آکادمیک زبان ژاپنی JLPT از ژاپن هستند. در ایران آکسفورد شما این امکان را دارید که در صورتی که از مدرس خود ناراضی باشید مدرس را تغییر داده و ما جلسات برگزار شده را برایتان رایگان می کنیم.


آیا زبان ژاپنی سخت است

اما اگر شناختی از زبان ژاپنی ندارید و حتی الفبای زبان ژاپنی نیز برایتان نا آشناست بهتر است به نکات زیر پیرامون زبان ژاپنی توجه کنید و زبان ژاپنی را بهتر بشناسید:

 • زبان ژاپنی زبان رسمی ژاپن است و بیش از ۱۲۸ میلیون نفر در این کشور به زبان ژاپنی صحبت می کنند: هم چنین حدود ۲٫۵ میلوین ژاپنی نیز در کشور های دیگر جهان همچون برزیل ، آمریکا و… زندگی می کنند.
 • یادگیری زبان ژاپنی از بسیاری از زبان های دیگر آسان تر است: اگر یادگیری الفبا ( کاراکتر های) که برای نوشتن در زبان ژاپنی استفاده می شود را کنار بگذاریم ، این زبان زبان نسبتا راحتی برای آموزش است.
 • زبان ژاپنی با زبان کره ای بسیار شباهت دارد و به همین خاطر کلاس زبان ژاپنی می تواند به یادگیری زبان کره ای هم کمک کند.
 • زبان ژاپنی همانند زبان فارسی و زبان انگلیسی دارای اسم های با جنسیت های متفاوت نیست.  به همین دلیل یادگیری زبان ژاپنی می تواند بسیار آسان باشد.

کشور ژاپن را بیشتر بشناسید

 • نرخ سواد آموزی در ژاپن تقریبا ۱۰۰ % است.
 • ژاپن بزرگترین تولید کننده اتوموبیل در دنیا است.
 • نرخ بیکاری در ژاپن کمتر از ۴% است.
 • ۲۱% از مردم ژاپن را افراد سالمند تشکیل می دهند که این بالاترین نسبت در جهان است.
 • کلمه ژاپن در زبان ژاپنی به معنای “سرزمین خورشید تابان” می باشد.

ژاپن یکی از قدرتمند ترین اقتصاد های دنیا را دارا می باشد و یکی از پیشرو ترین کشور ها در تکنولوژی های جدید است.

یادگیری زبان ژاپنی مستلزم تسلط بر چهار سیستم رایتینگ و هزاران کاراکتر است، یافتن روشی است که گرامر مبهم را متوجه شوید، و با دقت از پس اغتشاش برآیید.


اما چطور آموزش زبان ژاپنی را شروع کنیم:

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این بخش به جواب این سوال می پردازد که چه طور یادگیری زبان ژاپنی را شروع کنید . شاید اولین قدم سخت ترین قدم در هر مسیری باشد و در عین حال می تواند مهم ترین قدم هم باشد. پس آن را درست بردارید.

چطور آموزش زبان ژاپنی را شروع کنیم
چطور آموزش زبان ژاپنی را شروع کنیم

آشنایی با نوشتار زبان ژاپنی

با سیستم های نوشتاری ژاپنی آشنا شوید. زبان ژاپنی از چهار سیستم نوشتاری مختلف استفاده می کند که کاراکترهای مختلفی دارند. برای صحبت به این زبان، شما لزوماً نباید بیاموزید که چه طور به ژاپنی بنویسید، اما مهم است که روش کارکرد چهار سیستم با همدیگر را متوجه شوید.

Hiragana یک فهرست هجاهای لغات ژاپنی است، سیستمی از کاراکترها که برای ارائه ی صداهای مجزای ژاپنی استفاده می شود.

Katakana مشابه Hiragana است، در این مورد که از صداهای ژاپنی درست شده است، اما بیش تر از لغاتی تشکیل شده است که در زبان های مختلف نشات گرفته است. این می تواند به عنوان فهرست هجاهای لغات خارجی در نظر گرفته شود. Hiragana و Katakana با هم هر صدایی را در زبان ژاپنی پوشش می دهند، که در مجموع ۴۶ تا است.

Kanji کاراکترهای چینی هستند که برای ژاپنی تطبیق داده شده اند که اساس نوشتار ژاپنی هستند.

تلفظ ژاپنی مهم است

صداهای مربوط به الفبای Hiragana و Katakana یا از یکی از پنج حرف صدادار تشکیل شده اند یا از ترکیب یک حرف بی صدا و یک حرف صدادار، به استثنای چند حرف فقط بی صدا.
از آن جا که هر کاراکتر در Hiragana و Katakana فقط یک صدای مجزا دارد، یادگیری چگونگی تلفظ تمام ۴۶ تا نسبتاً راحت است. اگر چه به تکیه ی صدا توجه مخصوصی کنید، چون تغییرات در این صداهای اصلی می توانند به طور موثری معنا را عوض کنند.
در حالی که تلفظ انگلیسی بر مبنای لهجه ها است، تلفظ ژاپنی بر مبنای گام صدا است. بسته به این که آیا با گام بالا یا پایین گفته می شود احتمال دارد یک لغت به روش مشابهی تلفظ شود و معنای متفاوتی بدهد.

انواع صدا ها در زبان ژاپنی

احتمال دارد کاراکترهای ژاپنی با مراحل اضافی نوشته شوند تا حاکی از این باشند که آن ها باید با یک صدای اضافی تلفظ شوند. صداهای اضافی به این طبقه بندی ها تقسیم می شوند:
حروف بی صدای صدادار، که با یک “صدا” تلفظ می شوند، یک لرزش در گلو. ۴ حروف بی صدای صدادار و یک حرف بی صدای نیمه صدادار وجود دارد.
حروف صدادار Y، که می توانند به طور مستقیم حروف بی صدا را دنبال کنند تا تلفظ را عوض کنند.
حروف بی صدای همراه با مکث، که بین صداها یک توقفِ همراه با مکث اضافه می کنند.


چه طور یادگیری زبان ژاپنی را شروع کنید
چه طور یادگیری زبان ژاپنی را شروع کنید

روش هایی برای یادگیری سریع تر زبان ژاپنی

با داشتن برنامه ای شلوغ یافتن زمان برای مطالعه ی زبان ژاپنی می تواند سخت باشد. یکی از روش های برطرف ساختن آن مشکل این است که خود را با زبان ژاپنی احاطه کنیم. در حالیکه در ژاپن زندگی می کنید، در خیابان قدم زدن و خواندن علامت ها می تواند به یک جلسه ی مطالعه تبدیل شود. البته، همه آن قدر خوش شانس نیستند که قادر باشند در ژاپن زندگی کنند. پس حتما به شما پیشنهاد می دهیم این کارهای جالب را انجام دهید.

روز خود را به زبان ژاپنی برنامه ریزی کنید

از یک دفتریادداشت ژاپنی یا手帳(てちょう استفاده کنید تا کارهای خود را یادداشت کنید را در آن ثبت کنید. ما شدیداً ほぼ日手帳  را توصیه می کنم چون طرح فوق العاده ای دارد.

به ژاپنی بازی کنید

مردم زیادی برای آرام شدن عاشق بازی های ویدئویی هستند. شما می توانید این کار را به زبان ژاپنی انجام دهید! اگر شما زبان تلفن همراه هوشمند خود را به ژاپنی تغییر دهید، بازی ها به طور خودکار به نسخه ی ژاپنی خود تغییر می کنند. نگران نباشید، تغییر زبان ها در موبایل های آیفون و اندروید خیلی راحت است. البته، دانش کانجی برای انجام این کار کاملاً ضروری است، اما نه به اندازه ای که شما فکر می کنید! بازی های مورد علاقه ی خود را به زبان ژاپنی در تلفن همراه هوشمند خود امتحان کنید.

اگر شما هنوز کانجی را تا حد زیادی یاد نگرفته اید، امروزه بازی های زیادی هم وجود دارند که با furigana همراه هستند. Animal Crossing در حالت ۳ بُعدی معدن طلایی برای زبان آموزان ژاپنی است. نه تنها شامل furigana است، بلکه لغات هم نسبتاً ساده هستند و شما می توانید با تعامل با حیوانات در روستای خود درباره ی سبک های کلامی یاد بگیرید.

به پادکست های ژاپنی گوش کنید

مردم زیادی از گوش کردن به پادکست ها طی رفت و آمدهای خود یا موقع رانندگی لذت می برند. چرا پادکست ها را به زبان ژاپنی امتحان نکنید؟

پادکست شما را به یک کافه ی فوق العاده شیک یا おしゃれ در توکیو می برد که قادر خواهید بود مکالمات جالبی را درباره ی هر موضوعی که تصورش را می کنید یواشکی بشنوید.

یک تقویم ژاپنی داشته باشید

شما با همراه داشتن یک تقویم ژاپنی زبان ژاپنی را فقط با مشاهده ی تاریخ ها تمرین می کنید. سپس، شما می توانید همه ی تعطیلات جالب ژاپنی را یاد بگیرید مانند海の日(うみのひ).

از گوگل به زبان ژاپنی استفاده کنید

استفاده از گوگل به زبان ژاپنی به طور شگفت انگیزی راحت است.

• باکس های اطلاعاتی به زبان ژاپنی ظاهر می شوند، و در حالیکه به سادگی در گوگل جستجو می کنید لغات جدید را به شما آموزش می دهند.

• شما به طور ذاتی در سراسر روز تعاملات خود را با کانجی انجام می دهید، مانند مردمی که در ژاپن زندگی می کنند.

• شما لغات مربوط به کامپیوتر را به زبان ژاپنی یاد می گیرید.

• شما نتایج جستجوی بیشتری را به زبان ژاپنی دریافت خواهید کرد. بنابراین، گوگل از شما دعوت می کند تا در زندگی روزانه ی خود بیشتر از زبان ژاپنی استفاده کنید!

نکته ی حرفه ای: اگر شما از مرورگر Rikai-chan استفاده می کنید، می توانید فوری در مورد هر لغت یا کانجی که نمی دانید کمک بگیرید.

از موبایل خود به زبان ژاپنی استفاده کنید

یکی از بهترین چیزها درباره ی استفاده از موبایل خود به زبان ژاپنی جهت یابی GPS با Google Maps است. شما فقط با رانندگی در اطراف شهر می توانید یاد بگیرید که چه طور به دستورات جهت یابی در زبان ژاپنی گوش کنید!

تلویزیون های زبان ژاپنی

خیلی از شما از قبل از رسانه های ژاپنی زیادی مانند انیمیشن و dorama به زبان ژاپنی لذت می برید. اما آیا به لذت بردن از برنامه ها و فیلم های غیر ژاپنی مورد علاقه ی خود به زبان ژاپنی فکر کرده بودید؟ خیلی از برنامه ها و فیلم های تلویزیونی دوبله و زیرنویس ژاپنی دارند. شما می توانید حتی در نتفلیکس هم این کار را انجام دهید!

به موسیقی ژاپنی گوش کنید

احتمالاً بعضی از شما توسط تعدادی گروه معروف و محبوب، موسیقی ژاپنی را به تعویق انداخته باشید. اما ژاپن هنرمندان عالی زیادی دارد، مانند椎名林檎(しいなりんご)


چند راه برای یادگیری سریع تر زبان ژاپنی

اخبار را از شبکه ژاپنی NHK ببینید

NHK News Web Easy از آن سا‌یت‌های است که اینترنت برایشان ساخته شده است. خبرهای بروزرسانی‌شده برای کسانی که ژاپنی یاد می‌گیرند، همراه با ضبط صدا و همراهیِ متن (کامل کردن با لغات، معانی و برخی ابزار فیلتر لغات).

از یادگیری ژاپنی لذت ببرید

می‌توانید برای دویدن بروید و همزمان به موسیقی ژاپنی گوش دهید. برای همه‌ی سلایق شما گزینه‌های کافی وجود دارد.

یک معلم ژاپنی بگیرید یا در کلاس های رسمی زبان شرکت کنید.

وقت خود را زیادی به زبان عامیانه اختصاص ندهید. ژاپنی گویش های گفتاری و زبان عامیانه ی مختص به شهرِ زیادی دارد که از Hokkaido تا Okinawa متغیر هستند. با آن چه که می دانید کار کنید و ازآن جا به تدریج پیشرفت کنید. تقریباً تمام کتاب ها و منابع یادگیری، ژاپنی استاندارد را به شما آموزش می دهند.

اگر شما می توانید، در ژاپن وقت بگذرانید. ژاپن موقعیت های شغلی و تحصیلی زیادی برای خارجی ها دارد.

از کاغذبازی های مهم و رسومی که از شما انتظار می رود تا در ژاپن منتظرش باشید به خوبی آگاه باشید. به علاوه، قبول تابعیت برای این که به یک شهروند ژاپنی تبدیل شوید، راحت نیست.

آزمون به شما انگیزه می دهد

در آزمون مهارت زبان ژاپنی شرکت کنید (JLPT یا日本語能力試験). JLPT یک آزمون مهارت ژاپنیِ بین المللی، نمره دهی شده، و پنج مرحله ای است که توسط مبادلات و خدمات آموزشی ژاپن (JEES) و سازمان ژاپن انجام می شود و برای ارزیابی مهارت زبان ژاپنی شما طراحی شده است. در kanji و لغات، درک لیسنینگ، و درک مطلب ریدینگ و گرامر به شما نمره تعلق می گیرد. N5 پایین ترین سطح از امتحانِ موجود، و N1 بالاترین سطح (نزدیک به بومی شدن) است.

چند روش ساده برای آموزش سریع زبان ژاپنی
چند روش ساده برای فراگیری سریع زبان ژاپنی

سوالات متداول

آیا پایان دوره ژاپنی، مدرک داده می شود؟

بله! در پایان دوره زبان ژاپنی ایران آکسفورد، به شما مدرک بین المللی زبان ژاپنی قابل ترجمه ارائه می شود.

آیا یادگیری زبان ژاپنی آسان است؟

زبان ژاپنی در رده زبان های متوسط از نظر سختی قرار می گیرد و نسبت به بسیاری از زبان ها بسیار آسان تر است.

کتاب آموزش زبان ژاپنی چه کتابی است؟

کتاب Minna no Nihongo کتاب اصلی زبان ژاپنی است. البته متد های آموزشی دیگر هم وجود دارند ولی این کتاب بسیار کاربردی تر از بقیه موارد است.