۱۰ ویژگی یک نرم افزار آموزش زبان خوب

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مقاله به ۱۰ ویژگی یک نرم افزار آموزش زبان خوب اشاره می کند. شاید خیلی از ما به دنیاب یافتن نرم افزار آموزش زبان باشیم اما از تعداد هزاران نرم افزار چطور بهترین گزینه را انتخاب کنیم. برای این کار با ما همراه باشید.

10 ویژگی یک نرم افزار آموزش زبان خوب
10 ویژگی یک نرم افزار آموزش زبان خوب

به ۱۰ ویژگی یک نرم افزار آموزش زبان خوب توجه کنید:

در این جا ویژگی هایی ضروری برای انتخاب نرم افزار یادگیری زبان آورده شده است – برای خودتان، خانواده ی خود، یا حتی سازمان خود.

  • محتوای عملی که از تجربیات معتبر استخراج شده است. عباراتی که شما می آموزید باید از مکالمات معتبر و واقعی باشد و توسط گویشوران بومی درست شده باشد – با اصطلاحات بومی و آگاهی های مربوط به خیابان. یادگیریِ خواندنِ ادبیات باستانی آلمانی در جستجوی خیابان های برلین به شما کمک نخواهد کرد.
  • دروس مناسب بر مبنای احتیاجات واقعی. جملات شانسی که فقط برای هدف برقراری ارتباط ساختار جمله کنار هم گذاشته می شوند در شروع مکالمه ی واقعی با یک گویشور واقعی به شما کمکی نخواهند کرد. آن نرم افزار زبانی را پیدا کنید که دروس را با محتوای کاربردی برای هدایت موقعیت های روزانه منتقل می کند. یادگیری گفتنِ “I am a horse”? کمک کننده نیست.
  • تلفظ گویشوران بومی کمک کننده است، نه تلفظ روبات. به دنبال آن تجربه ی صوتی باشید که در فهمیدن آهنگ زبان به شما کمک می کند و فرصت تمرین تلفظ خود را همراه با آن می دهد. یک برنامه ی زبان که آوای هر لغت یا عبارت را ارائه می کند و به شما اجازه می دهد تا تلفظ گفته شده را در سرعت مکالمه و همچنین با سرعتی کم تر بشنوید، حالت مثبت بسیار بزرگی است!
  • ابزار تفکر انتقادی، پیام دهندگانِ مستقل می سازد. همه ی اصل مطلب یادگیری یک زبان دیگر این است که به روش دومِ طبیعی برای برقراری ارتباط تبدیل می شود. ابزار درست به شما کمک خواهند کرد تا شروع کنید به طبیعی فکر کردن در آن زبان و به طور ذاتی عبارات و جملات خود را بگویید.
  • شرکت فعالانه، اعتماد به نفس را می سازد. صحبت به یک زبان دیگر برای بار اول می تواند هراس آور باشد. اما شما هر چه بیش تر تمرین کنید، اعتماد به نفس بیش تری خواهید داشت! پس به دنبال یک برنامه ی زبان باشید که شما را به تکرار بلند لغات و عبارات جدید تشویق می کند – تا وقتی زمان برقراری یک مکالمه ی واقعی رسید به خود شک نکنید.
  • رایگان بودن به معنای با کیفیت بودن نیست. دوره های بدون متخصصانِ آموزشیِ متعهد در اصل ابزارِ بدِ ترجمه هستند. محتوایی را انتخاب کنید که توسط زبان شناسان با تجربه و معلمان زبان ایجاد شده است – آن ها آگاه هستند که مردم چه طور یاد می گیرند و زبان کسب می کنند، و بر مبنای این دانش برنامه های موثر را درست می کنند. به علاوه، رایگان بودن در مجموع شامل تبلیغات است که یعنی حواس پرتیِ بیش تر برای جلوگیری از یادگیریِ واقعی.
  • کاربردی بودن درست به اندازه ی محتوا مهم است. مطمئن شوید که می توانید با آن به سفر بروید. آیا برای یادگیری، ارتباط اینترنتی لازم دارید؟ آیا این برنامه در همه ی دستگاه های شما کار می کند؟ آیا “اگر فقط” و بهانه های دیگر را بین شما و یادگیری تان حذف می کند؟ زبان آموزان در موبایل “احساس آزادی بیش تری در زمان و مکان دارند، به طوری که می توانند از وقت آزاد خود برای یادگیری یک زبان دوم در زمان و مکانی که هستند، سود ببرند.”
  • خود را به یک زبان محدود نکنید. آیا می دانستید که اگر شما بتوانید اسپانیایی را یاد بگیرید، پایه ای بسیار قوی برای یادگیری ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی، و پرتغالی خواهید داشت؟ در اصل، کسب مهارت در یک زبانِ دیگر به شما در تسلط بر زبان های بیش تری کمک می کند. این هدیه ی ارزش مند را برای خود فراهم کرده و از یک زبان به عنوان سطح پرش خود برای کشف کشورها و فرهنگ های بیش تری استفاده کنید. لیست سفر دوستی هرگز انتهایی ندارد.
  • بافت فرهنگی مهم است. صرف نظر از دلیل خود برای یادگیری یک زبان، فقط یاد گرفتن لغات کافی نیست. برای این که شما واقعاً یک زبان را بیاموزید، باید بدانید چه وقت و چه طور از لغات و اصطلاحات مخصوصی استفاده کنید. برای مثال، در چینی ماندارین اگر شما بخواهید بگویید “سلام”، در واقع از عبارت你好 ‘nǐ hǎo استفاده می کنید، که به طور تحت الفظی یعنی ‘you good’. فهمیدن جزئیات فرهنگی به شما کمک می کند تا به درستی از عبارات جدید استفاده کنید.
  • یادگیری زبانی دیگر در کنار زبان بومی خود موثرتر است. نرم افزار زبانی که یک عبارت را با نشان دادن آن به طور همزمان در زبان بومی و زبان مقصدتان آموزش می دهد (زبانی که در حال یادگیری اش هستید)، به شما اجازه می دهد تا از طریق مقایسه ی دو ساختارِ متفاوتِ زبان به طور موثرتری یاد بگیرید.