۲ نکته جالب در آموزش زبان لهستانی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها مرکز برگزاری آموزش زبان لهستانی می باشد می خواهد امروز به ۲ نکته جالب در آموزش زبان لهستانی اشاره کند. پس با ما باشید.

2 نکته جالب در آموزش زبان لهستانی
2 نکته جالب در آموزش زبان لهستانی

به ۲ نکته جالب در آموزش زبان لهستانی دقت کنید

How are you’ در زبان لهستانی واقعاً به معنای ‘how are you’ می‌باشد

پرسش درباره‌ی حال و احوال مردم به لهستانی کار پرمخاطره‌ای است. چون معنای پرسش واقعاً آن چیزی است که لغات پیشنهاد می‌کنند. به همان مفهومی نیست که در انگلیسی به کار می‌رود. به همین خاطر است که این سؤال را فقط وقتی می‌پرسند که شخص می‌خواهد بداند دیگری در چه حال است.

دو گزینه وجود دارد. عبارت اول کمی احمقانه به نظر می‌رسد و کسی در واقع از آن استفاده نمی‌کند:

Jak się masz?  (حال شما چطور است؟)

آن یکی (که اگرچه تحت‌الفظی نه اما به این صورت ترجمه می‌شود: ‘How are you?’) از فرد دیگر دعوت می‌کند تا اخبار شاد/ غمگین خود را با جزئیات بیشتری به اشتراک بگذارد:

Co słychać? / Co tam słychać?  (چه خبر؟ قضایا چطورند؟)

پرسش ‘How are you?’ در انگلیسی برای شروع کردن مکالمه واقعاً خوب است. یک ابزار عالی برای ادامه‌دار کردن مکالمه. در زبان لهستانی با توجه به شرایط زندگی شریک زبانی‌تان، می‌تواند به صورتی بالقوه سرآغاز یک عصر طولانی و سخت باشد!

تلاش نکنید که جمله‌ی ‘Not too bad’ را به صورت تحت‌الفظی به لهستانی ترجمه کنید.

آیا تا به حال به این اندیشیده اید که چرا مردم لهستانی وقتی منظورشان ‘بله’ است می گویند ‘نه’؟

شما باید، حداقل یک دفعه، در مهمانی ای بوده باشید که در آن میزبان لهستانی به یکی از مهمانان لهستانی اش چیزی برای خوردن تعارف می کند. سالاد؟ میزبان می پرسد. مهمان جواب می دهد، Nie. نان؟ دوباره، Nie. سوپ؟ شما با خود فکر می کنید که پیشنهاد سوم باید آخرین باشد. اما در آن لحظه است که مهمان می گوید no.

یک دقیقه بعد شما متوجه می شوید که میزبان سوپ گوجه ی گرم با نودل (به روش لهستانی) برای مهمان می‌آورد. مهمان واقعا علاقه مند به نظر می رسد. اما او گفت no، نگفت؟!

برای فهمیدن این موقعیت، شما باید قسمت گفتاری انگلیسی مغز خود را خاموش کنید. دقیقا مشابه زمانی که دارید به مکالمه ای در هر زبان خارجی گوش می کنید. ‘No’ فقط ‌در زبان انگلیسی به معنی ‘نه’ است (و بعضی زبان های دیگر اما نه در زبان لهستانی). در لهستانی، no به معنی ‘بله’‌ است. تنها روش گفتن ‘no’ ‌در زبان لهستانی nie است.