سه عامل یادگیری زبان چینی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به سه عامل یادگیری زبان چینی اشاره می کند که برای دریافت دیدی بهتر از روند آموزش زبان چینی در نظر بگیرید. پس با ما همراه باشید تا بهتر بتوانید آموزش زبان چینی خود را پیگیری کنید.

به سه عامل یادگیری زبان چینی توجه کنید:

  1. محتوا، یا چیزی که فرا می گیرید (آن چه می خوانید، کلماتی که می آموزید)
  2. زمان، یا مقداری که مطالعه می کنید (ساعات صرف شده، نه سال ها)
  3. متد، یا روش یادگیری، فعالیت هایی که مشغولشان می شوید.

محتوا

محتوا، یا آن چه که فرا می گیرید، یکی از حوزه های یادگیری زبان است که شدیداً مورد غفلت قرار گرفته است. آنالیز بسامدی زبان گفتاری نشان می دهد که با تعداد محدودی از واژگان، می توانید تا فاصله ای دور پیش بروید به شرط اینکه واژگان درست را بدانید.

برای دیگر مهارت ها هم به همین صورت است. برای مثال، دانستن ۲۵۰۰ کاراکتر و رایج ترین واژه های مربوط به هر یک، شما را به سوی سواد آموزی در چینی سوق می دهد، اما این فقط زمانی شدنی است که ۲۵۰۰ کاراکتر درست را بدانید!

تعیین آنچه که باید یاد بگیرید مشکلی دارد و این است که صرفا مسئله ی بسامد و تکرار نیست. فهرست های بسامد بر اساس چیزی هستند، که معمولا متون نوشته شده است. آیا این بدان معنی است که رایج ترین کلماتی که به کار می روند نیز آن هایی هستند که باید بدانید اگر می خواهید به خوبی صحبت کنید؟

احتمالا نه.

همچنین بافت متنی شامل نشده است. بعضی از کلمات با بسامد پایین ممکن است برای زندگی روزمره شما صد در صد ضروری باشد، در حالی که بعضی از کلمات با بسامد بالا کارایی نخواهند داشت، چون شما هرگز با موقعیت هایی که در آنها استفاده می شوند، روبه رو نمی شوید.

محتوا عبارت است از کاربرد مستقیم اصل ۸۰/۲۰ ، یعنی این ایده که شما ۸۰ درصد از نتیجه را در قبال ۲۰ درصد از کار دریافت می کنید. اگر بتوانید ۲۰ درصدی که واقعا مهم هست را تعیین کنید، می توانید مواردی را که کمتر به کار می آیند، نادیده بگیرید و سریع تر مهارت خود را افزایش دهید. این کار را می توان به کاراکترها، دستور زبان و غیره بسط داد.

زمان

زمان احتمالاً بدیهی ترین و مهمترین عامل برای پیشرفت شما است. اگرهیچ وقتی صرف نکنید، چیزی هم یاد نخواهید گرفت. اگر زمان زیادی را صرف کنید، مطالبی یاد خواهید گرفت، حتی اگر روش شما خیلی هم کارآمد نباشد. دانش آموزانی که مدت زمان زیادی را صرف می کنند، معمولاً نسبت به کسانی که این کار را نمی کنند، عملکرد بهتری دارند.

وقتی مردم از من می پرسند چرا زبان چینی ام این قدر خوب است (به عقیده ی آنها)، معمولا فقط می گویم که من خیلی مطالعه کرده ام. درست است! بله، متد باعث ایجاد تفاوت می شود، اما فقط وقتی مهم است که از قبل شروع به مطالعه ی زیاد کرده باشید. دنبال کردن متدی که برای تان کارایی ندارد، اتلاف وقت است.

زمان صرف شده نیز با انگیزه ارتباط نزدیکی دارد. تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد انگیزه داشتن مفید است اما تحقیقاتی نیز هستند که اظهار دارند انگیزه یک عامل جزئی است.

به احتمال زیاد به این دلیل است که زمان به عنوان متغیر ثابت نگه داشته می شود. به عبارت دیگر، اگر دانش آموزان A و B  10 ساعت در هفته مطالعه کنند و دانشجوی A  50٪ انگیزه بیشتری نسبت به دانشجوی B داشته باشد (حالا منظور هرچه هست)، A لزوماً بیشتر یاد نخواهد گرفت.

However, this example is flawed. In the real world, time is not kept constant! The reason that the motivated student will probably learn much more in reality isn’t that learning becomes more efficient, it’s because that student will spend far more time learning. All other things constant, of course she’s going to learn more!

با این حال، این مثال ناقص است. در دنیای واقعی، زمان ثابت نیست! دلیل این که دانشجوی با انگیزه احتمالا خیلی بیشتر یاد خواهد گرفت، در واقع این نیست که یادگیری‌اش کارآمدتر می شود، بلکه این به این دلیل است که دانش آموز زمان بیشتری را صرف یادگیری می کند. تمام موارد دیگر متغیر ثابت است، البته که او بیشتر یاد می گیرد!

متد

متد شاید عاملی باشد که اغلب افراد با سایت Hacking Chinese مرتبط می دانند. اساساً این سایت برای این این به وجود آمد که به کمبود مشاهده شده ی مباحث در مورد چگونگی یادگیری تلفظ، کاراکترها، دستور زبان و غیره رسیدگی کند. بنابراین بیشتر مقالاتی که نوشته ام در مورد چگونه بهبود بخشیدن به متد شما هستند.

اگرچه فکر می کنم روش مهم است و موارد بزرگ و کوچک بسیاری وجود دارند که قادرید انجام دهید تا بتوانید به طور مؤثرتر یاد بگیرید. فکر می کنم اکثر دانش آموزان بهره ی بیشتری خواهند برد اگر عموماً زمان بیشتری را برای یادگیری صرف کنند.