۵ ویژگی زبان دانمارکی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها مرکز معتبر آموزش زبان دانمارکی در ایران به ۵ ویژگی زبان دانمارکی اشاره می کند که می تواند برایتان بسیار جالب باشد. پس به این ویژگی های منحصر به فرد زبان دانمارکی توجه کنید.

5 ویژگی زبان دانمارکی
5 ویژگی زبان دانمارکی

به ۵ ویژگی زبان دانمارکی توجه کنید:

۱- زبان دانمارکی ۱۶ مصوت مختلف دارد که بیشترشان می‌توانند به عنوان مصوت‌های بلند و کوتاه دسته‌بندی شوند- و مجموع ۴۰ مصوت مختلف را تشکیل می‌دهند. ویکیپدیا یافته‌های جدید را وارد جدولی کرده است که نشان می‌دهد طرح املای a در کلمه‌ی “kat” (cat), “barn” ( به معنای child) و “tak” (به معنای thank you) به حالت‌های مختلفی تلفظ می‌شود.

۲- زبان دانمارکی علاوه بر این تعداد از اصوات یک ویژگی آوایی دیگر نیز به نام “stød” (sd̥øð) دارد. Stød نوعی صدای جیرجیرکننده یا توقف از ته حنجره است که در سیلابل‌های تلفظ شده در ارتباط با مصوت‌های کشیده و مختوم به صدای مصوت، اتفاق می‌افتد. اگر هدفتان در زندگی اینست که گویشوران بومی دانمارکی را گول بزنید که یکی از آن‌ها هستید، بر هنر Stød مسلط شوید و دیگر کاری نخواهد داشت. Stød تنها ویژگی متمایز بین لغات “farmers” (bønder) و “beans” (bønner) خواهد بود- و چی کسی است که بخواهد این دو را اشتباه بگیرد.

۳- زبان دانمارکی شامل ویژگی آوای درون‌سوی “ja” می‌باشد که گاهی به جای حالت عادی آوای برون‌سوی کلمه‌ی “ja” و درهنگام به داخل نفس کشیدن، استفاده می‌شود. این صدا تصویر خیلی خوبی از آن‌چه که درباره‌اش صحبت می‌کنم به شما می‌دهد. این صدا از طریق داخل کشیدن هوا به داخل شش‌ها ساخته می‌شود و یک جورهایی شبیه [h] برعکس است.

۴- ممکن است که عبارات قعلی چندگانه مانند “skulle have været blevet spurgt” درست کنید که شامل ۵ حالت فعلی است. این جمله‌ی بخصوص به این ترجمه می‌شود: «باید می‌پرسیدی»، اما با حفظ فاصله‌ی اضافی میان گوینده و صحبتش. یکجورهایی مثل استفاده از “Konjunktiv I” در آلمانی می‌ماند.

۵- شما در همه‌ی گردهمایی‌های دوستانه و خانوادگی در مرکز توجه قرار خواهید داشت وقتیکه آن‌ها را با عباراتی مثل “skinneskidtskraberrenseriassistentaspirant” (بله، این یک لغت است)، “fem flade flødeboller på et fladt flødebollefad” و لغت بی‌خزان غایی “rødgrød med fløde” تحت تأثیر قرار دهید.

پس منتظر چه هستید؟ به سراغ اینترنت بروید و یکسری محتوای باحال دانمارکی برای خواندن پیدا کنید.