۵ لغت جالب انگلیسی و منشأ آن‌ها

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به بررسی ۵ لغت جالب انگلیسی و منشأ آن‌ها می پردازد که بتوانید آنها را بهتر درک می کند.

5 لغت جالب انگلیسی و منشأ آن‌ها
5 لغت جالب انگلیسی و منشأ آن‌ها

پس ۵ لغت جالب انگلیسی و منشأ آن‌ها را بهتر بشناسید

همانطور که گرافیک‌های اطلاع‌رسان نشان می‌دهند، زبان انگلیسی سیر تکامل طولانی و داستان‌داری داشته است. با در نظر داشتن این قضیه در اینجا به ۵ لغت خیلی خوب انگلیسی و توصیف‌ها از چگونگی به وجود آمدنشان می‌پردازیم.

  1. Jovial

منشأ این لغت توصیفی بشّاش به معنای واقعی در ستاره‌ها نوشته شده است. لغت فرانسوی میانه که خود از لغت ایتالیایی jovial گرفته شده است و به معنای «مربوط به ژوپیتر» می‌باشد و کلمه‌ی لاتین Iovialis به معنای «از ژوپیتر». گفته شده است آن‌هایی که زیر علامت ستاره‌شناسی ژوپیتر به دنیا آمده‌اند، وضعیت شاد، خوش و خوش اخلاقی خواهند داشت.

  1. Clock

وقتی چهره‌ای گرد و زمان‌نگهدار با عقربه‌ها و اعداد در بالای برج کلیسا قرار گرفته بود، لغت آلمانی میانه که برای توصیف آن مورد استفاده قرار گرفت، با صدای آن یکی بود. ریشه گرفته از کلمه‌ی cloche یا cloque از فرانسوی کهن و clocca از لاتین قرون وسطی.

۳- Blatant

توسط ادموند اسپنسر، مؤلف کتاب The Faerie Queen ابداع شد برای توصیف موجود غول‌پیکری با هزاران زبان- هیولای بلاتانت- در سال ۱۵۹۶٫ در دهه‌ی ۱۶۵۰ توسط بریتانیایی‌ها برای توصیف افراد عامی که با صدای بلند صحبت می‌کنند مورد استفاده قرار گرفت. معنای تلویحی منفی خود را از دست داد و به مترادفی برای obvious’ تبدیل شد.

  1. School

گرفته شده از لغت لاتین schola یا انگلیسی کهن scol- به معنای وقت کافی برای یادگیری، درس دادن، محل معرقی و لغت یونانی skhole به معنای وقت اضافه، بحث یادگرفته شده. این لغت در انگلیسی قرض گرفته شده بود، اما کلمه‌ی فرانسوی (école), اسپانیایی (escuela), سوئدی (skola) و روسی (shkola). کاربرد کلمه برای یک دانش‌آموز «به مدرسه رفتن» از قرن ۱۳ نشان داده شد و اولین رکورد از مدرسه‌سازی مربوط به دهه‌ی ۱۵۹۰ می‌شود.

  1. Dreamt

زمان گذشته‌ی کلمه‌ی Dream و تنها فعل انگلیسی باقاعده که به –mt ختم می‌شود. مربوط به انگلیسی میانه با منشأ آلمانی می‌شود و به کلمه‌ی هلندی droom و آلمانی traum متصل است. همچنین به کلمه‌ی drēam از انگلیسی کهن مرتبط است و به معنای «خوشی» می‌باشد.