شش روش برای به یاد داشتن لغات جدید زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مبحث آموزش زبان شش روش برای به یاد داشتن لغات جدید را مورد بررسی قرار می دهد. اگر حافظه فولادی می خواهید حتما تمام این روش ها را به کار ببندید.

شش روش برای به یاد داشتن لغات جدید
شش روش برای به یاد داشتن لغات جدید

به این شش روش برای به یاد داشتن لغات جدید توجه نمایید

وقتی شما زبانی جدید را یاد می‌گیرید، بعضی لغات جدید را به طور طبیعی به یاد خواهید آورد. برای مثال، اگر شما در کشوری اسپانیایی زبان زندگی کنید، علامت‌های زبان  شما را راهنمایی می‌کنند که لغت ‘Manzana’ به میو‌ی قرمز، سبز، یا زردی گفته می‌شود که شما از درخت می‌چینید. شما این معنی را از تمام سرنخ‌های متنی برداشت می‌کنید.

۱. از SRS استفاده کنید

سیستم های تکرار فاصله دار (SRS) در یک حالت یا حالتی دیگر در شناخته شده‌ترین برنامه‌های یادگیری زبان مشارکت می‌کنند: Duolingo، Rosetta Stone، Pimsleur،Babbel، Readlang، Bliu Bliu، Memrise و شاید تعدادی برنامه‌های دیگر‌ که من حتی درباره‌شان نمی‌دانم.

با تکرار فاصله‌دار، شما لغتی را بارها در فواصل افزایش دهنده می‌بینید یا می‌شنوید. پس بعد از این که لغتی را برای دفعه‌ی اول مشاهده می‌کنید، احتمال دارد یک دقیقه‌ی بعد به آن بر بخوردید، سپس ۱۰ دقیقه‌ی بعدتر، سپس یک روز بعد، و همین طور ادامه پیدا می‌کند. بعضی از افراد تحصیل کرده به این روش ‘یادگیری توزیعی’ می‌گویند. Pimsleur به آن ‘یادآوری فاصله‌دار’ می گوید.

شما با این ایده‌ی رویارویی‌های تکرار شونده از مزایایی برخوردار می‌شوید که به آن ‘اثر فاصله ای’ می‌گویند. همان‌طور که شما در طول زمان در مقابل قسمتی از اطلاعات قرار می‌گیرید، توانایی‌تان برای به یاد سپردن تقویت می‌شود.

اگر‌ شما می‌خواهید که دسته ی SRS لغات خود را بسازید، می توانید از برنامه ی رایگان Anki استفاده کنید. یا اگر شما SRSرا دوست ندارید اما به دنبال مزایایی مشابه هستید، می ‌توانید روشی را که توصیف کردیم امتحان کنید.

۲. با لغت در متون مختلف روبه رو شوید.

موردی که ما با استفاده‌ی جامع از SRS داریم این است که اغلب شما لغت را فقط در متنی تکی مشاهده می‌کنید. یا در سیستم فلش کارت خالص، شما لغت را بدون هیچ بافت متنی مشاهده می‌‌کنید. شما فقط تمرین می‌‌کنید که ‘Manzana’ به معنی ‘سیب’ است، و فقط همین. تکرار کنید. تا همیشه.

ما قاطعانه بر این باوریم که هر چه لغت را در بافت متنی بیشتری بیابید، بهتر ‌وانید آن را به یاد بسپارید. مغز شما لغت را با تنوع وسیع‌تری از موقعیت‌ها مرتبط می‌کند، و راه‌های متعددی را برای یادآوری لغت ایجاد می‌کند.

ما مدتی قبل مقاله‌ای درباره‌ی روش‌های عقب گرد یادگیر‌ی لغت نوشتیم. افراد زیادی این حقیقت را می‌دانستند که شما از طریق لیست‌ها لغات را می‌‌آموزید. اما در ذهن من، فایده‌ی مساوی این است که شما با آن روش به لغتی برمی‌خورید که در روش‌های مختلف زیادی استفاده شده است.

۳. لغت را قسمت قسمت یاد بگیرید.

قسمت کردن یا قسمت نکردن؟ مسأله این‌جاست.

آیا شما باید لغات را به خودی خود یاد بگیرید یا به عنوان قسمتی از یک کل؟ ما این موضوع را عمیقاً در این مقاله توضیح دادیم. یادداشت‌های Cliff: هر دو را انجام دهید.

اما اگر شما در به یاد آوردن لغتی مشکل دارید، آن را به عنوان قسمتی از یک عبارت یا جمله‌ی کوتاه یاد بگیرید. اگر شما به یاد نمی‌آورید که ‘Manzana’ به چه معنی است، این را سعی کنید: ‘Tengo una manzana’. (من یک سیب دارم.)

یا اگر شما هنوز به کمک احتیاج دارید، به آن جمله کمی بیشتر جزئیات اضافه کنید تا لغت در ذهنتان جان بگیرد: ‘Mi perro tieneuna manzana roja’. (سگ من سیبی قرمز دارد.)

سپس وقتی شما  در حال انجام تمرین های فلش کارت خود هستید، سعی کنید به جای فقط یادآوری لغت تکی، تمام قسمت را به یاد آورید.

  1. به لغت گوش کنید.

یک چیزی درباره‌ی شنیدن لغت وجود دارد که به جای فقط خواندنش باعث می‌شود آن لغت جان بگیرد و به یاد سپردنش راحت‌تر شود.

سریع. متن ترانه‌ی آهنگ ‘I Dream of Jeannie’ چگونه است؟

اگر شما اصلاً با برنامه آشنا باشید، به یاد آوردید. (یا به اشتباه محوریت ‘Bewitched’ را به یاد آوردید.)

آیا این که شما آهنگ هایی را به یاد می آورید که ماه ها یا سال ها آن ها را نشنیدید جالب نیست؟ تقریبا این گونه است که مغز ما به طور مخصوص برای فرایند و ذخیره کردن ورودی شنیداری طراحی شده است.

اگر شما نمی‌توانید لغتی رابه یاد آورید، به آن گوش کنید. به طول بخش‌ها و تأکید آن توجه کنید. سعی کنید خودتان آن را تلفظ کنید.

حتی بهتر از آن، اگر می‌توانید، در موسیقی به لغت گوش کنید. هیچ زبان آموزی هرگز معنی ‘دریا’ را بعد از این که آن را در پری دریایی کوچک به عنوان قسمتی از ‘زیر دریا’ شنیده، فراموش نکرده است.

  1. لغت را دست نویس کنید.

وقتی شما چیزی را دستی می نویسید، آن را بهتر به یاد می سپارید. همان طور که این مقاله در نیویورک تایمز گزارش می کند:

‘بچه ها نه تنها وقتی برای بار اول می آموزند که با دست بنویسند، یاد می گیرند که سریع تر بخوانند، بلکه بهتر هم می توانند ایده ها را تولید کنند و اطلاعات را نگه دارند.’

اسکن مغزی نشان داده است که وقتی شما دستی می‌نویسید-و نه فقط تایپ با استفاده از صفحه کلید- بخش‌های بیشتری از مغزتان فعال می‌شود. هنوز رای در اینباره صادر نشده است که این چه میزان تأثیری بر یادگیری می‌گذارد، اما در کمترین حالت به امتحان آن می‌ارزد.

وقتی در مدرسه‌ی زبان بودیم، شاگردی به من گفت که اگر نتوانیم کلمه‌ای را به خاطر بسپاریم، باید چندین بار آن را روی کاغذ بنویسیم. این حرف تقریباً برای بیست سال پیش بود و ما همچنان امروزه انجامش می‌دهیم.

۶- از لغت در مکالمه استفاده کنید

وقتی لغتی جدید یاد می‌گیرید از هر فرصت برای استفاده از آن در مکالمه استفاده کنید، حتی اگر فقط با خودتان صحبت می‌کنید.

با در نظر داشتن مثال ذکر شده در بالا می‌توانید بگویید: “Yo quiero una manzana” (من یک سیب می‌خواهم.) یا اگر نمی‌خواهید: “No quiero una manzana” (من سیب نمی‌خواهم.

تکنیک‌های دیگر اغلب بر روی شناسایی کلمه متمرکز هستند اما شما به این طریق در تلاش برای ساختن کلمه‌ای جدید هستید. و دقیقاً مثل تکرار فاصله دار، هرچه خود را بیشتر مجبور به یادآوری در طول زمان کنید، بهتر آن را در ذهن خواهید سپرد.