سن در یادگیری زبان مسأله‌ی مهمی نیست

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد شما را قانع می کند که سن در یادگیری زبان مسأله‌ی مهمی نیست . اگر شما می پرسید که چطور چنین چیزی ممکن است پس با ما همراه باشید.

سن در یادگیری زبان مسأله‌ی مهمی نیست
سن در یادگیری زبان مسأله‌ی مهمی نیست

اما چرا سن در یادگیری زبان مسأله‌ی مهمی نیست

در تحقیقی کمی و کیفی که چاپ شد، محققان می‌خواستند تا بفهمند که آیا دستور العمل‌های زودهنگام کلاس زبان سودمندتر از دستور‌العمل‌های دیرهنگام زبان است یا نه.
شخص این حدس را می‌زند که فراگیری زودهنگام زبان دستاوردهای بهتری را در زبان به همراه خواهد داشت. بهتر است که یادگیری را در جوانی شروع کنید، درست است؟ خب، این تحقیق نتایج جالبی را دربرداشت، و به آن دسته از زبان‌آموزانی که دیر شروع کرده بودند اشاره داشت و اینکه آن‌ها نسبت به کسانی که دستورالعمل‌های زودهنگام زبانی را در مهارت‌های مختلفی کسب کرده بودند، پیشی گرفته‌اند. وقتی محققان برای یافتن دلیل کاوش بیشتری کردند، تحلیل‌های کیفی نشان داد که در واقع چگونه انگیزه‌ی فردی پیش‌بینی کننده‌ی قوی‌تری از دستاورد زبان‌شناسی است.
چیزی در عملکرد بهتر شاگردانی وجود داشت که آن‌ها را به طرف عملکرد بهتری در زبان سوق داد. آن‌ها برای موفقیت مشتاق‌تر، هدفمندتر، و مصمم‌تر بودند. فراگیری یک زبان به سادگی به سن و مغزی جوان بستگی ‌ندارد‌.
می‌دانید تعداد زیادی دانش‌آموزان جوان در کلاس‌های درس وجود دارند که هر روز مجبور به یادگیری یک زبان تا سال‌ها می‌شوند و هرگز فراتر از hello نمی‌روند. این دانش‌آموزان قرار است دقیقاً وسط دوران حیاتی باشند، اما هرگز فراتر از آنچه در دو دقیقه‌ی اول می‌توان یاد گرفت، نمی‌روند.
ما خیلی از این افراد را می‌شناسیم. خودمان زمانی جای آن‌ها بودیم. من دو دهه‌ی پیش توسط والدینی که نیت خوبی داشتند مجبور شدم ماندارین بخوانم. این خیلی پیش از آن بود که چین ابرقدرتی عظیم باشد. شش سال خسته کننده را صرف آن کردم. امروز مفتخرم که اعلام کنم هیچ چیزی از آن یاد نگرفتم. (البته از شما عذر می‌خواهم پدر و مادرم.) اگر کاربرد آینده‌ی آن را می‌دانستم، توجه بیشتری به معلمین مهربان و بخشنده‌ام می‌کردم.
در تحقیقی دیگر معلوم شد سنّی که فرد در آن شروع به یادگیری زبان می‌کند، نمی‌تواند دستاورد‌های زبانی را پیش‌بینی نماید. در عوض ورودی به عنوان عاملی بهتر برای پیش‌بینی خروجی‌های زبانی مورد تأکید قرار گرفت.