لغات عامیانه‌ی زبان پرتغالی برای صحبت مثل یک برزیلی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به لغات عامیانه‌ی پرتغالی برای صحبت مثل یک برزیلی می پردازد که اگر به زبان پرتغالی علاقه دارید بسیار برایتان دلنشین هستند.

لغات عامیانه‌ی زبان پرتغالی برای صحبت مثل یک برزیلی
لغات عامیانه‌ی زبان پرتغالی برای صحبت مثل یک برزیلی

برخی لغات عامیانه‌ی زبان پرتغالی برای صحبت مثل یک برزیلی

Joia

در برزیل وقتی با کسی احوالپرسی می‌کنیم خیلی عادی است که از کلمه‌ی “joia” استفاده کنیم. “Joia” چیزی است که معمولاً از طلا یا نقره می‌سازند . مردم برای تزئین می‌پوشند. با اینحال “joia” به عنوان یک لغت عامیانه‌ی برزیلی  به معنای «عالی» است. پس اگر کسی بگوید: «سلام! چه خبر؟» جوابی کاملاً متداول است که بگویید: “Tudo joia (من عالی هستم!) E você? (خودت چطور هستی؟)

Bacama

و وقتی می‌خواهیم بگوییم چیزی قشنگ است یا از چیزی خوشمان می‌آید، یکی از متداول‌ترین لغات “bacana” (قشنگ) است.

Mala

اما وقتی می‌خواهیم بگوییم که چیزی روی اعصاب است یکی از متداول‌ترین عبارت عامیانه در برزیلی “mala” (چمدان) است مثل این جمله: “Meu vizinho (neighbour) é um mala! او تمام شب سر و صدا (barulho) می‌کند.» همچنین می‌توانیم بگوییم که این همسایه “Faz barulho “pra caramba”. Pra caramba یعنی «خیلی» یا «بیش از حد».

Foi Mal

و اگر این همسایه احساس بدی نسبت به بیش از حد مزاحم شما داشته باشد، شاید بگوید: «:”foi mal!”» “Foi mal” عبارت عامیانه‌ای است که برای گفتن «معذرت می‌خواهم» استفاده می‌کنیم.

Falou

در این مورد شاید با استفاده لغت عامیانه‌ی خیلی متداول دیگری در زبان برزیلی استفاده کنید: “Falou!” که به معنای «بسیار خب»، «موافقم» یا «فهمیدم» هست.

Rolar

و از آنجا که باربکیو در ساحل را قید کردیم، یک عبارت عامیانه‌ی دیگر در برزیلی “rolar” است. “rolar” در صورت تحت‌الفظی مترادف چرخاندن یا شروع به چرخاندن است. در قالب عبارت عامیانه یعنی «اتفاق افتادن». آخر هفته (fim semana) عالی بود! Rolou praia no sábado e no domingo!” یا حتی “Rola um cinema na semana que vem?”

Valeu

برای پایان دادن به این مقاله، یک عبارت عامیانه‌ی دیگر در زبان برزیلی را انتخاب کرده‌ایم: “Valeu!” “Valeu” در حالت ساده یعنی obrigada (ممنون)! اگر این مقاله برایتان مفید بود، فراموش نکنید که آن را بخوانید، به اشتراک بگذارید، با دوستانتان درباره‌اش حرف بزنید.