باید ها و نباید های زبان چینی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بزرگترین مرکز آموزشی و فرهنگی زبان چینی در ایران به برخی از باید ها و نباید های زبان چینی اشاره می کند که زبان آموزان می توانند آنها را مورد توجه خود قرار دهند. پس با ما همراه باشید.

باید ها و نباید های زبان چینی
باید ها و نباید های زبان چینی

به باید ها و نباید های زبان چینی توجه کنید:

بایدها

با فرهنگ درآمیزید

زبان های زیادی وجود دارد که خیلی از اصطلاحات در حیطه ی ‘غیر قابل ترجمه’ قرار می گیرد. و این به دلیل نامناسب بودن زبان نیست بلکه دلیلش منحصر بفرد بودن فرهنگ است.

چینی چنین زبانی است. آن هم قسمت های مربوط به عبارات ‘غیر قابل ترجمه’ ی خود را دارد. دقیقاً به این دلایل، شاگردان خارجی که می خواهند زبان چینی را در سنگاپور بیاموزند تشویق می شوند تا با فرهنگ، تاریخ، جغرافی، و ادبیات چینی آشنا شوند.

به سخت کوشی ادامه دهید

زبان چینی بیش از ۵۰۰۰۰ کاراکتر دارد. بله، تعداد زیادی است، اما لازم نیست به خاطر این تعداد زیاد بیش از حد وحشت کنید. تخمین زده شده است که یک گویشور بومی با سطح تحصیلات متوسط فقط تقریباً ۸۰۰۰ کاراکتر را بلد است.

نبایدها

تلفظ را نادیده نگیرید

موقعی که صحبت از یادگیری چینی گفتاری یا نوشتاری به عنوان یک شخص مبتدی به میان می آید شما لازم نیست که یک ایده آل گرا باشید. با این حال، یک چیز است که شما باید علی رغم آن همه سخت کوشی که برای رسیدن به آن انجام می دهید ..، و آن تلفظ است. به این که معلم شما و گویشوران بومیِ دیگر چه طور صحبت می کنند به دقت گوش کنید و یاد بگیرید که تفاوت بین آواهای مختلف و همچنین تولید آوای درست موقع صحبت به صورت مداوم را تشخیص بدهید.

تصادفی یاد نگیرید

شما باید برای یادگیری زبان چینی یک برنامه ی ساختاریافته را دنبال کنید. در واقع، اگر در یک کلاس یادگیری زبان چینی شرکت کنید دیگر این مشکل را نخواهید داشت. اما اگر تصمیم گرفته اید زبان چینی را از ابتدا به تنهایی یاد بگیرید باید از الگویی که به درستی تعریف شده پیروی کنید. به علاوه فراموش نکنید که آن‌چه را یاد گرفته اید مرتباً مرور کنید.

بیش از حد روی «قوانین» تمرکز نکنید

فکر نکنید که تا وقتی به سطح مشخصی از واژگان و گرامر دست نیافته اید نمی توانید به زبان چینی صحبت کنید. بر قراری ارتباط با گویشوران بومی به طور منظم بیشتر از یادگیری طوطی‌وار لغات جدید و قوانین گرامری ارزش دارد. همزمان که به خواندن چینی ادامه می‌دهید، هم دایره واژگان و هم دستور زبان‌تان به طور خودکار پیشرفت می‌کند.