آموزش زبان انگلیسی برای اهداف آکادمیک

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مقاله به روش هایی برای آموزش زبان انگلیسی برای اهداف آکادمیک می پردازد که می تواند برایتان بسیار مفید باشد. پس با ما همراه باشید.

آموزش زبان انگلیسی برای اهداف آکادمیک
آموزش زبان انگلیسی برای اهداف آکادمیک

به آموزش زبان انگلیسی برای اهداف آکادمیک توجه کنید:

انگلیسی آکادمیک (دانشگاهی) از آن انگلیسی که به طور روزمره استفاده می‌کنیم به شکل‌های مختلفی متفاوت است. برای مثال به این فکر کنید که با معلمین و دوستانتان چطور صحبت می‌کنید. با دوستانتان از اصطلاحات و گفتار عامیانه استفاده می‌کنید در حالیکه با معلمین باید واژگان را اصلاح کنید تا رسمی به نظر برسد.

قانون مشابه در مورد نوشتار نیز صادق است. نوشتار آکادمیک و دانشگاهی از انگلیسی روزمره از بابت هنجارها، دستور زبان و دایره واژگان متفاوت است. یادگیری تمام این ویژگی‌های متمایز می‌تواند سخت باشد چراکه زمان و تمرین قابل توجهی مورد نیاز است.

اگر نیازمند نکات نوشتار آکادمیک هستید که باعث افزایش کیفیت مقالات و تحقیقاتتان خواهد شد، بر روی صفحه‌ی خوبی فرود آمده‌اید. ما در این مقاله قصد داریم در باره‌ی تعدادی از پیشنهادات بحث کنیم که می‌تواند نوشتارتان را به سطحی دیگر انتقال دهد.

چگونه نوشتار آکادمیک خود را برجسته سازید؟

  1. استفاده از حروف ربط

یکی از مهم‌ترین عناصر در رایتینگ آکادمیک حروف ربط است (برای مثال، but، or، and، yet، moreover، therefore). ماهر شدن در استفاده از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا جملات بهتری تولید کنید.

یک رایتینگ آکادمیک خوب بدون وجود آن‌ها ساخته نمی‌شود چون وجودشان برای ساختن جملات پیچیده و ساختارهای پیشرفته لازم است. برای مثال، متن زیر شامل سه جمله است:

I have been studying biology for two years. Sometimes it’s very difficult. I like to discover interesting things about nature.

این جملات برای مکالمه با یک دوست، خوب هستند اما نه برای نوشتار آکادمیک! ما باید آن‌ها را با استفاده از حروف ربط، اتصال دهیم تا ساختار را بهبود بخشیم:

I have been studying biology for two years and sometimes it’s very difficult but I like to discover interesting things about nature.

این مثال به مراتب طبیعی‌تر به نظر می‌رسد، موافق هستید؟ تنها دو عدد حرف ربط، سه جمله را به یک جمله‌ی قشنگ تبدیل کردند. اما از بیش از دو تا استفاده نکنید- آن کار هم خوب نیست.

شما به عنوان یک زبان‌آموز انگلیسی باید همیشه حروف ربط را به خاطر داشته باشید و آن‌ها را در نوشتار خود استفاده کنید. یک راه خوب برای حفظ کردن حروف ربط، کلمه‌ی زیر است: FANBOYS

F – for
A – and
N – nor
B – but
O – or
Y – yet
S – so

متأسفانه هیچ معادلی برای حفظ کردن حروف ربط بهم پیوسته وجود ندارد، پس برای یادگیری آن‌ها به اینترنت یا کتاب‌ها رجوع کنید.

و به خاطر داشته باشید: حروف ربط به شما اجازه می‌دهند تا ایده‌ها را با هم ترکیب کرده و عبارت را بدون شکستن جمله مقایسه کنید، پس از آن‌ها استفاده نمایید!

  1. ساختار جمله

شما احتمالاً متوجه شدید که مقاله‌های دانشگاهی، مقاله‌های علمی، و رایتینگ‌های آکادمیک دیگر ساختار جمله‌ی پیچیده ای دارند. این نباید تعجب‌آور باشد چون ایده‌های پیچیده باید در سَبکی متناظر منتقل شوند.

: مثال شماره‌ی ۱  I prefer quality manufacturing. That’s why I imported a car from Germany. Just to make sure it will serve me well.

: مثال شماره‌ی ۲  I prefer quality manufacturing, so that’s why I imported a car from Germany to make sure it will serve me well.

مثال اول از سه جمله استفاده کرد تا ایده‌ای را انتقال دهد، درحالیکه مثال دوم تنها از یک جمله استفاده کرد. مثال دوم همچنین ساختار پیچیده‌تری دارد که همچنان به آسانی فهمیده می‌شود.

این قانون دیگری است که در هنگام نوشتن آثار دانشگاهی باید به خاطر بسپارید. این نوع نوشتار نیازمند استفاده‌ی ساختارهای پیچیده‌ای است که طراحی شده‌اند تا اطلاعات پیچیده را به شیوه‌ای کارآمد به خواننده منتقل کنند.

با اینحال، همچنین فهمیدن این مهم است که همه‌ی جمله‌ها نباید با استفاده از جملات پیچیده ساخته شوند. وقتی این کار را کنید، احتمال دارد که متن را بیش از حد پیچیده سازید و افراد موقع خواندن با آن ارتباط برقرار نکنند.

نکات زیر را مرور کنید تا مهارت‌های خود برای بهتر کردن ساختارها را بهبود بخشید:

  • چنانچه نوشتار شما شامل جملات خیلی بلند باشد، باید آن‌ها را کوتاه‌تر کنید. برای مثال اگر برخی از آن‌ها سه حرف اضافه دارند (به این مطلب در بالا اشاره کردیم)، ممکن است جمله‌های طولانی و بدون وقفه باشند. حروف اضافه را بگذارید تا ساختار را بهتر کنید.
  • در عوض اگر نوشته‌های دانشگاهی شما جملات کوتاه داشته باشند، کاملاً مناسب است کلماتی به آن‌ها اضافه کنید تا کمی طولانی‌تر شوند. مثال درباره‌ی خواندن بیولوژی را یادتان هست؟ یک جمله می‌تواند اطلاعات سه جمله را به طرز مؤثری انتقال دهد! در مقاله‌های دانشگاهی اطلاعات بیشتری درباره‌ی متون ساده و پیچیده‌ی دانشگاهی پیدا کنید.
  • درباره‌ی علائم نقطه‌گذاری مطالعه کنید. استفاده از کاما، علامت نقل قول، دونقطه، و پرانتز واقعاً می‌توانند نوشتار شما را بهبود ببخشند.
  1. جمله‌ی معلوم مقابل جمله‌ی مجهول

بیشتر دانشجویان انگلیسی موقع نوشتن مقاله‌های آکادمیک با این مشکل روبه رو می‌شوند. موقعیتی را مجسم کنید: شما در حال نوشتن مقاله‌ای دانشگاهی هستید و منبعی را پیدا می‌کنید تا اطلاعات را از آن‌جا بردارید. شما می‌خواهید به منظور اجتناب از سرقت ادبی، بازنویسی فوق العاده‌ای انجام دهید. اما باید از جمله‌ی معلوم استفاده کنید یا جمله‌ی مجهول؟

در رایتینگ آکادمیک، به طور رایج توصیه می‌شود هرکجا که ممکن است از جمله‌ی معلوم استفاده کنید. بیایید یک مثال را تحلیل کنیم.

: جمله‌ی معلوم  the president states that the country should limit the import of sugar from foreign countries

: جمله‌ی مجهول  it was stated by the president that the import of sugar from foreign countries should be limited.

فعل مجهول می‌تواند در موارد بسیاری مناسب باشد اما همچنین می‌تواند به بهم پیچیدگی عبارت حرف اضافه‌ای ختم شود، مبهم باشد و نسبت به جمله‌ی معلوم از کلمات بیشتری استفاده کند.

برای تبدیل جملات به جمله‌ی معلوم، استراتژی‌های زیر را در نظر بگیرید:

  • چنانچه مبدأ، فاعل را شناسایی نمی‌کند، همچنان می‌توانید از عبارات عمومی استفاده کنید تا آن‌ها را وارد مقاله نمایید، مانند “scientists”, “the study” و “researchers”.
  • ببنید که آیا جملات دارای کلمه‌ی “by” هستند (برای مثال “by the president” در مثال بالا). تلاش به بازنویسی جمله با نکته‌ی قبلی کنید.

۴- از زبان غیر رسمی پرهیز کنید.

شما دارید اثری دانشگاهی می‌نویسید، پس زبان را رسمی نگاه دارید. برای مثال:

:غیر رسمی  I’m the professor who grades your sociology papers. Well, I rejected your last essay. It was awful. I think you need to change it before you resend it to me.

: رسمی this is to inform you that the submission of your last sociology essay has been rejected. In case you want to resubmit the paper, I strongly suggest you go over it and provide necessary changes.