روش های سرگرم کننده برای یادگیری زبان فرانسه

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به برخی از روش های سرگرم کننده برای یادگیری زبان فرانسه اشاره می کند که می توانید در مسیر رفت و امد و یا هر جای دیگری از آنها برای بهبود زبان فرانسه خود استفاده کنید.

learn french in fun ways
learn french in fun ways

به روش های سرگرم کننده برای یادگیری زبان فرانسه توجه کنید:

به پادکست ها گوش کنید

پادکست ها یکی از بهترین روش های یادگیری زبان فرانسه هستند. شما می توانید در راه به آن ها گوش کنید و تعدادی لغات مفید و واقعیت های جالب درباره ی زبان و فرهنگ یاد بگیرید.

Frenchpod101 پادکست مورد علاقه ی من است، اما درباره ی Coffee Break French هم تعریف های خیلی خوبی شنیده ام. مزیت پادکست ها این است که برای زبان آموزان فرانسه مانند شما ساخته شده اند، تا اگر سطح سختی مناسب را انتخاب کردید برای فهمیدنشان مشکلی پیدا نکنید. یعنی سطحی که شما بتوانید به اندازه ی کافی متوجه شوید تا به آن علاقه پیدا کنید، و در عین حال لغات و جملات جدید یاد بگیرید.

مطمئن شوید که پادکست های برتر فرانسه را چک می کنید، البته اگر این چیزی است که شما به آن علاقه دارید.

برای دیدن برنامه کلاس های زبان فرانسه کلیک کنید

به رادیوی فرانسه گوش کنید

فرانسه و دیگر کشورهای فرانسه زبان انتخابی عالی برای رادیو دارند. در حالی که گوش کردن به رادیو اغلب سخت تر از گوش کردن به یک پادکست است، این کار باعث می شود تا فهم مردم فرانسه برای شما راحت تر شود، چون مردم تمایل دارند تا در برنامه های رادیویی نسبت به پادکست سریع تر صحبت کنند. اگر شما مدام به محتوایی که برای مردم فرانسه و نه محتوایی که برای زبان آموزان طراحی شده است گوش کنید، وقتی به فرانسه بروید به راحتی صحبت مردم فرانسه را متوجه می شوید.

اخبار و برنامه های رادیویی RFI به زبان ساده ی فرانسه

این ها برای زبان آموزان سطح متوسط فرانسه طراحی شده اند که دوست دارند شنیدن زبان فرانسه را تمرین کنند اما فهمیدن فرانسه نرمال برایشان سخت است. برنامه های دیگرِ RFI شامل “mot de l’actualité” (word from the news) و “fait du jour” (daily fact) هستند. اگر فهم نسخه ی شنیداری برایتان سخت است همچنین می توانید یک نسخه ی نوشتاری از هر برنامه را پیدا کنید.

وقتی شما یک برنامه ی رادیویی فرانسه را انتخاب می کنید، مطمئن شوید چیزی را انتخاب می کنید که مردم در واقع به زبان فرانسه صحبت می کنند. بیش تر برنامه های رادیویی در اصل موسیقی پخش می کنند، که عالی است، اما در اغلب موارد در یادگیری زبان فرانسه به شما کمکی نمی کنند.

۳- به موسیقی فرانسه گوش کنید

خب، پس من همین الان به شما گفتم که به موسیقی گوش نکنید و حالا خلافش را پیشنهاد می کنم. خب، مساله این است که اکثر آهنگ هایی که شما در برنامه های رادیویی فرانسه می شنوید به زبان انگلیسی است. این برای یادگیری زبان فرانسه ایده آل نیست.

بهترین روش یادگیری از طریق موسیقی فرانسه این است که به یوتیوب بروید و به دنبال آهنگ های فرانسه به همراه زیرنویس انگلیسی یا فرانسه باشید. معمولاً، تایپ کردن اسم آهنگ یا هنرمند به همراه لغت “انگلیسی” یا “زیرنویس” برای یافتن زیرنویس های انگلیسی کافی است. برای زیرنویس های فرانسه، “sous-titres” را بعد از اسم آهنگ یا هنرمند تایپ کنید.

شما همچنین می توانید به کانال یوتیوب French Together ملحق شوید تا آهنگ ها و ویدئوهای باحال فرانسه را به همراه زیرنویس پیدا کنید.

۴- برنامه های تلویزیون فرانسه را تماشا کنید

شما می توانید به راحتی برنامه های تلویزیون فرانسه را از کشورهای خارجی تماشا کنید. خیلی از شبکه های تلویزیونی از هر نقطه ی جهان در دسترس هستند. بقیه ی شبکه ها مختص مردم فرانسه هستند، اما شما در این مقاله می توانید بفهمید که چه طور برنامه های تلویزیون فرانسه را از سراسر جهان تماشا کنید.

تماشای تلویزیون احتمالاً هدر دادن وقت تلقی می شود، اما در واقع به شما کمک می کند تا به زبان عادت کرده، تلفظ فرانسه خود را تقویت کنید و دایره ی لغات خود را گسترش دهید.

۵- ویدئوهای عالی فرانسه را تماشا کنید

گاهی، شما احتمالاً برنامه ای را که دوست داشته باشید در تلویزیون پیدا نمی کنید. در این زمان ها، باز بهترین کار رفتن به یوتیوب و تماشای ویدئوهای فرانسه با زیرنویس انگلیسی یا فرانسه است.

این می تواند هر نوع ویدئویی باشد. مهم ترین مساله این است که به زبان فرانسه باشد تا شما بتوانید چیزهای بیش تری یاد بگیرید. دوباره، کانال یوتیوب French Together شامل مجموعه ای از ویدئوها به زبان فرانسه است.

شما همچنین می توانید برنامه های هالیوود را به زبان فرانسه تماشا کنید، مجموعه ای که به خصوص برای زبان آموزان فرانسه مثل خود شما طراحی شده است. سرگرم کننده و پر از لغات مفید فرانسه است.

راه حل دیگر استفاده از سایت آموزشگاه زبان ایران آکسفورد است، این وبسایت شامل ویدئوهای فرانسه به همراه زیرنویس است. شما می توانید تعریف هر لغت را در حین تماشای ویدئو مشاهده کرده و آن را برای مطالعه ی خود ذخیره کنید.

۶- اخبار را به زبان فرانسه بخوانید

اگر شما خواندن را به گوش کردن ترجیح می دهید، چرا اخبار را به زبان فرانسه نخوانید؟ اگر شما مبتدی هستید می توانید اخبار نوشته شده برای بچه ها را پیدا کنید و بخوانید، یا اگر زبان آموز پیشرفته هستید روزنامه های فرانسه را بخوانید.

۷- یک کتاب به زبان فرانسه بخوانید

امروز حال کتاب خواندن دارید؟ یک کتاب فرانسه بخوانید! خواندن یک کتاب به زبان فرانسه می تواند سخت باشد پس نصیحت من به شما این است:

  • یک کتاب دو زبانه بخوانید
  • با استفاده از یک اپلیکیشن مانند کیندِل در موبایل یا تبلت خود بخوانید تا فوری ترجمه ی لغات ناآشنا را داشته باشید.

مهم است که شما کتاب مناسب سطح خود را انتخاب کنید. اگر شما می دانید که قرار است برای خواندن یک صفحه یک ساعت وقت صرف کنید به دنبال چیزی نروید که خیلی پیچیده باشد. بهتر است تا چیزی راحت تر را انتخاب کنید که تا حدی متوجه می شوید. شما به این روش زمانی عالی خواهید داشت و دایره ی لغاتتان به طور طبیعی تقویت می شود.

برعکس اگر کتابی را انتخاب کنید که خواندنش خیلی راحت باشد، زمان خوبی را سپری خواهید کرد، اما هیچ چالشی در میان نخواهد بود و زبان فرانسه را به آن سرعتی که می توانید یاد نخواهید گرفت.

۸- دایره ی لغات فرانسه خود را با نرم افزار SRS گسترش دهید

شما در راهنمای نهایی برای یادگیری لغات، نرم افزار SRS را شناختید. این نرم افزارها زمان دقیقی را به شما یادآوری می کنند که باید لغات و جملات را دوره کنید تا مطمئن شوید که آن ها را به حافظه ی بلند مدت خود سپرده اید. شاگردانی که مدام از نرم افزارهای SRS استفاده می کنند نسبت به شاگردانی که از این نرم افزارها استفاده نمی کنند معمولاً لغات فرانسه بیش تری را می دانند.

۹- از طریق یک اپلیکیشن زبان فرانسه را مطالعه کنید

بیش تر دوره های فرانسه فرصت مطالعه ی زبان فرانسه را در راه از طریق اپلیکیشن فراهم می کنند. Duolingo به شما اجازه می دهد تا زبان فرانسه را با ترجمه ی وبسایت یاد بگیرید، در حالی که Babbel و Rocket French رویکرد سنتی تری را اتخاذ می کنند.

همه ی آن ها دارای اپلیکیشن هایی هستند که شما می توانید به راحتی موقعی که در خانه نیستید استفاده کنید.