تولدت مبارک به ترکی استانبولی + فیلم

نحوه گفتن تولدت مبارک به زبان ترکی استانبولی را ببینید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد مرکز تخصصی زبان ترکی استانبولی در ایران و تنها موسسه برگزار کننده دوره های آمادگی Tomer, Ales و YOS در ایران می باشد. ما با داشتن اساتید Native و بسیار مجرب دوره های زبان ترکی را به بهترین شکل برگزار می کنیم. برای اینکه زبان ترکی استانبولی را بیشتر بشناسید، حتما مطلب زیر را بخوانید. امروز می خواهیم تولدت مبارک به ترکی استانبولی را به همراه فیلم و تلفظ یاد بگیریم پس حتما با ما همراه باشید.

آیا می خواهید به کسی که اهل ترکیه هست به طریقی شخصی تر تولدمبارک بگویید؟ چه راهی بهتر از اینکه به زبان خودش برایش آهنگ تولد مبارک را بخوانید؟ راه های زیادی برای تبریک گفتن تولد به زبان ترکیه ای وجود دارد. مواردی که در زیر آمده اند جزو رایج ترین ها هستند.

 İyi ki doğdun

حرف  “ğ” در ترکی یعنی طولانی کردن o و u و یکی کردن آنها. البته صدای مخصوص به خودش را ندارد. به صورت eey-ki dough-doon تلفظ می شود. oo مانند oo در کلمه ی book است. gh باید خیلی نرم باشد مانند gh در “Bread Dough”. معنای اصلی این یعنی «خوب شد که به دنیا آمدی»

فیلم تولدت مبارک به زبان ترکی استانبولی

Mutlu yıllar

 در ترکی حرف  “ı” مانند چیزی بین u در کلمه ی umbrella و oo در کلمه ی book می ماند. به صورت moot-loo yull-larr تلفظ می شود. در این مورد r را با تحریر و لرزش بخوانید.  oo مجدداً مانند oo در کلمه ی book است. معنای اصلی آن «سالهای خوش» است. این البته لزوماً به روزهای تولد محدود نمی شود.

Doğum günün kutlu olsun

مثل oo در book است و  تا حدی شبیه به ee است. مجدداً جای تأکید دارد که ğ صدای gh نرم دارد مانند gh در Bread Dough. این do-wum goonoon kootloo olsun تلفظ می شود. معنای اصلی آن «امیدوارم تولد مجللی داشته باشی» می شود.

جواب دادن به تولدت مبارک به ترکی استانبولی

کلمه ی متناسب با ممنونم را یاد بگیرید. متشکر هستم را به صورت Teşekkür ederim می نویسند. به صورت eh-sheh-kull-erh Ed-erh-im تلفظ می شود. اول تمرین کنید که کلمات را بلند و آهسته بگویید تا وقتی که در بیان آن مسلط شوید. بهترین کار این است که املای کلمات را هم یاد بگیرید. پیش از قسمت دوم تلاش کنید تا قسما اولش را به خوبی یاد بگیرید.

همیشه تمرین کنید. این کار را می توانید با تکرار کلمه برای خودتان، تکرار آن برای دوستی ترک‌زبان انجام دهید و از آنها بخواهید که درستی اش را بررسی کنند. یا می توانید صرفاً در ترکیه یا قبرس شمالی از مردمی که برای تان کاری انجام می دهند تشکر کنید.

اگر نیاز به دوره های پیشرفته آموزش ترکی استانبولی دارید با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.