زبان ایتالیایی چه طور از زبان لاتین نشات گرفت؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد آموزش زبان ایتالیایی را با اساتید ایتالیایی زبان در ایران انجام می دهد. امروز به تاریخچه زبان ایتالیایی اشاره می کنیم و بررسی می کنیم زبان ایتالیایی چه طور از زبان لاتین نشات گرفت؟

زبان ایتالیایی چه طور از زبان لاتین نشات گرفت؟
زبان ایتالیایی چه طور از زبان لاتین نشات گرفت؟

اما زبان ایتالیایی چه طور از زبان لاتین نشات گرفت؟

وقتی ما به زبان ایتالیایی می‌اندیشیم، به زیبایی کلاسیک، داستان عاشقانه و زیبایی فکر می‌کنیم، ما خانم‌ها و آقایان مورد احترام رم باستان را تصور می‌کنیم که به این زبان زیبا و خوشایند صحبت می‌کنند. با این حال، واقعیت پیدایش این زبان عاشقانه کاملاً متفاوت است؛ در واقع، زبان ایتالیایی از نوادگان غیرمستقیم یکی از گویش‌های عامیانه است که از زبان لاتین کلاسیک نشأت گرفته.

عجیب است، این طور نیست؟ ‌خب، همان طور که پیش می رویم، زبان لاتین در واقع از نوادگان زبان های Indo- European است، و زبان لاتین قدیمی به تقریبا ۷۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد. با این حال، در طی قرن ها، تغییرات زیادی در زبان لاتین کلاسیک ایجاد شد.

تاریخ

با توجه به افسانه‌های رومی و با وجود اینکه هیچ سندی برای این حقیقت وجود ندارد این زبان زاده‌ی تروجان‌ها است که پس از سقوط تروا وارد ایتالیا شدند. مستندسازی و رشد لاتین کلاسیک در مرکز ایتالیا شروع شد، منطقه‌ای شناخته شده به نام لاتیوم. این زبان در خلال اوج سیاسی امپراطوری رُم در خالص‌ترین حالت کلاسیکش استفاده می‌شد و تا به امروز همچنان به این شکل توسط کلیسای کاتولیک رُم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد

زبان لاتین کلاسیک طی قرن‌ها ادامه یافت و به یک زبان هنری، علمی و مذهبی حائز سَبک تبدیل شد. گویش‌های آن به رشد ادامه دادند و در طول زمان به ۳۰ زبان مختلف مدرن گسترش یافتند.

آغاز زبان ایتالیایی

تا ۶۰۰ سال پس از میلاد، گویش‌های لاتین از زبان لاتین کلاسیک بسیار سخت بودند تا آن‌جا که برای یک گویشور غیر ممکن بود صحبت نفر دیگر را متوجه بشود. می‌توانیم بگوییم که این سرآغاز زبان‌های رومی‌تبار به آن صورتی است که امروز می‌شناسیم. با اینحال زبانشناسان شفاف‌سازی می‌کنند که زبانِ‌ پیش از رُم که به ایتالیایی انجامید همچنان تا حد قابل ملاحظه‌ای با زبان مدرنی که امروزه صحبت می‌کنیم فاصله داشته است.

زبان ایتالیایی فعلی

با اینکه ایتالیایی یکی از ۳۰ زبان رومی‌تبار زاده‌ی لاتین است، برخلاف آن یکی همچنان تضادهای لاتین را در صامت‌های کوتاه و بلند حفظ می‌کند و آن را تبدیل به زبان رومی‌تباری می‌نماید که بیشترین شباهت را به زبان لاتین دارد.

امروزه زبان ایتالیایی توسط ۶۰ میلیون نفر در اتحادیه‌ی اروپا صحبت می‌شود، که تقریباً ۱۳ درصد جمعیت اتحادیه‌ی اروپا است. همچنین ۱۴ میلیون نفر دیگر به عنوان زبان دوم آن را صحبت می‌کنند، توسط افرادی که عضو اتحادیه‌ی اروپا نیستند، مثل سوئیس و آلبانی.