چگونه تلفظ زبان انگلیسی خود را خوب کنیم ؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به زبان آموزان همیشه اهمیت تلفظ را بیان کرده است. اما امروز برای اینکه چگونه تلفظ زبان انگلیسی خود را خوب کنیم ؟ نکاتی را بیان می کند که بتوانید با افتخار همیشه از زبان انگلیسی خود استفاده کنید.

چگونه تلفظ زبان انگلیسی خود را خوب کنیم ؟
چگونه تلفظ زبان انگلیسی خود را خوب کنیم ؟

اما چگونه تلفظ زبان انگلیسی خود را خوب کنیم ؟

چرا تلفظ خوب مهم است؟

یادگیری تلفظ یک زبان خارجی مانند یک فرد بومی سخت است اما غیرممکن نیست. هرچقدر تلفظ تان بهتر باشد ، مردم بهتر حرف شما را میفهمند و شما هم حرف آنها را راحتتر متوجه میشوید.

 گوشهایتان را میزان سازی کنید و بر درک شنوایی خود کار کنید.

قبل از اینکه شروع به صحبت به یک زبان خارجی کنید،زمانی را صرف  عادت دادن گوشهایتان به صداها و ریتم های آن زبان کنید،اینکار را میتوانید با گوش دادن هرچه بیشتر به آن زبان از طرق رادیو، تلویزیون ،فیلم ها، و  افراد بومی محله تان، انجام دهید. ایستگاه های رادیویی آنلاینی با گستردگی زبان های مختلف وجود  دارند.

هنگامی که بار اول سعی میکنید به زبان انتخابی تان  گوش دهید، تنها مقدار ناچیزی از آن را متوجه خواهید شد یا اصلا چیزی به جز اسامی افراد و مکان ها و  اسامی خاص ،متوجه نمیشوید با مگر اینکه زبانی که میخواهید فرابگیرید نزدیک به زبان مادریتان باشد. حتی ممکن است انقدر سخت باشد که نتوانید باور کنید زبانی که میشنوید زبانی حقیقی باشد که مردم میتوانند به آن صحبت کنند. بهرحال اگر به گوش دادن به این زبان دوم تا حد اماکن ادامه دهید،  به تدریج با آواها و ریتم های این زبان اشنا میشوید و میتوانید کلمات و عبارت را تشخیص  دهید. سرانجام، میتوانید نه همه کلمات ولی بیشتر چیزی را که در زبان مقصد خود، میشنوید متوجه شوید.

موارد زیادی است که به شما در گوش کردن به رادیو و تلویزیون و متوجه شدن  آن، کمک میکند:

  • بجای اینکه تنها گوش دهید یا تصادفا تماشا کنید،برنامه ای را انتخاب کنید که بنظرتان جالب میاید. به این روش شما حداقل میدانید که برنامه درباره چه موضوعی است.
  • برای خود اهداف تعیین کنید. برای مثال،هنگامی که به اخبار گوش میدهید سعی کنید که نکات اصلی، اسامی،تاریخ ها و زمان ها را درک کنید.
  • قبل از اینکه هر برنامه خاص، کلمات مرتبط با آن را بیابید. برای مثال اگر میخواهید یک برنامه آشپزی نگاه کنید، قبل از آن کلمات مرتبط با غذا را مرور کنید.
  • حتی اگر چیز زیادی متوجه نشدید، سعی کنید جملات و کلمات را تشخیص دهید.
  • در صورت امکان اول به زبان مادریتان به اخبار گوش دهید، بعد از ان وقتی به همان اخبار به زبان دوم گوش میدهید، حداقل میدانید اخبار راجع به چه چیز است و مسایل اصلی را متوجه میشوید.
  • سعی نکنید که دربه مدت طولانی گوش دهید یا تماشا کنید،اگر به مشکل خوردید ،به خودتان استراحت بدهید یا مشغول کار دیگری شوید.

گوش کردن به آهنگ های زبان دوم هم راهی است برای تقویت درک شنوایی.بخصوص اگر متن اهنگ را داشته باشید تا بتوانید اهنگ را دنبال کنید.

یادگیری تلفظ

وقتی که گوشتان به آواها و ریتم های زبان دوم عادت کند،میتوانید یادبگیرید که چگونه با مشکلات کمتر زبان را تلفظ کنید.

اگر برنامه آموزش زبانتان شامل راهنمای ضبط شده تلفظ و تمرین است، انقدر گوش دهید تا تمامی نکات آن برایتان جا بیفتد، اما سعی نکنید همه چیز را به یکباره فرابگیرید.حواستان به راهنمای تلفظ باشد که آواهای زبان دوم را با زبان اول مقایسه میکند. این قضیه میتواند گمراه کننده باشد، چرا که صداها،بخصوص حروف صدادار اغلب متفاوت هستند.

متناوبا و به علاوه میتوانید از یک فرد بومی برای تلفظ کمک بگیرید. از انها بخواهید تا به آرامی صحبت کنند و هر کلمه را به صراحت بیان کنند. بعد از انها سعی کنید مانندشان تلفظ کنید. به حرکات لبشان توجه کنید ،همچنین به حرکات آنها.

دوره های زبان Pimsleur  در آموزش تلفظ بسیار مفید هستند. هنگام معرفی یک کلمه ، آنرا به بخش میکنند و به شما یاد میدهند که هربخش چگونه تلفظ میشود.

هنگامی که توانستید با تلفظ زبان دوم صحبت کنید، باید بتوانید با توجه به صدای کلمات ، آنها را بنویسید.  این مساله برای بعضی زبان ها مانند ایتالیایی و اسپانیایی و آلمانی ، اسان است ، زیرا که املایی اصولی دارند. دیگر زبان ها،مانند  انگلیسی و فرانسه و دانمارکی، املا سختتر و غیرمعمولی دارند و چالش برانگیز تر هستند. یادگیری زبانی با شیوه املایی متفاوت، میزان سختی یادگیری آن را بیشتر میکند.

تلفظ بهتر از طریق آهنگ

اگر از آواز خواندن لذت میبرید،سعی کنید به زبانی که در حال یادگیری هستید چند اهنگ هم یادبگیرید.  این راهی مفرح برای تقویت دایره واژگان و تلفظ شما است.همچنین میتوانید داستان ها و اشعار را هم بلند بلند تکرار کنید و یادبگیرید .گوش کردن به آهنگ های زبان دوم راهی لذت بخش برای تقویت درک شنوایی شما است. بویژه اگر متن آهنگ را داشته باشید تا بتوانید آنرا دنبال کنید.

آواشناسی و واجشناسی

کمی یادگیری اواشناسی و واج شناسی میتواند شما را در تلفظ بهتر زبان دوم کمک کند. یک راه خوب برای شروع ، یادگیری الفبا  آواشناسی بین المللی است (IPA) که میتوان از آن برای نشان دادن تمامی  واج های بشری استفاده کرد پس راهی مطمین برای یادگیری تلفظ است.

اگر زمانی را صرف آشنایی با نشانه های (IPA) کنید مانند  واج های که معرفی میشوند و نحوه تلفظ انها،متوجه ارزشمند بودن ان در روند یادگیری زبان تان خواهید شد. بخصوص به این علت که از (IPA) برای نشان دادن تلفظ در بسیاری از دیکشنری ها و کتب زبان استفاده میشود.

در بعضی موارد نمیتوانید بعضی واج های خاص را بشنوید،اما میتوانید مطمین باشید که آنها را درست تلفظ میکند اگر زبان، لب،و دندان هایتان در موقعیت درست قرار گیرد و اگر تنفستان در جهتی صحیح باشد.