چه طور دایره ی لغات خود را گسترش دهید؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مطلب روش هایی را نشان می دهد که بدانید چه طور دایره ی لغات خود را گسترش دهید؟ اگر شما هم می خواهید بهتر با این نکات اشنا شوید حتما این مطلب را تا انتها دنبال کنید. پس با ما همراه باشید.

vocabulary booster learning
vocabulary booster learning

اما چه طور دایره ی لغات خود را گسترش دهید؟

منبع لغوی، معیار خیلی مهمی در رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس است. جدای از این، همچنین دانش لغات کمک زیادی در ریدینگ به شما خواهد کرد. بنابراین، این یکی از دلایلی است که شاگردان خیلی نگران یادگیری لغات جدیدی هستند که موقع صحبت کردن یا نوشتن می توانند استفاده کنند. همچنین، آن شرکت کنندگانی که نمره شان کمتر از ۵ می شود دایره ی لغات محدودی دارند در حالیکه کسانی که نمره ی ۷ یا بیشتر می گیرند از حیطه ی گسترده ای از کلمات استفاده می کنند و در نتیجه، لغات برای آمادگی آیلتس مهم است.

اجازه دهید تا به بعضی از نکات در رابطه با گسترش دایره ی لغات بپردازیم.

روزنامه بخوانید

ریدینگ بهترین عادت برای یادگیری لغات جدید است و همچنین به شما کمک خواهد کرد تا مهارت های خود را برای مدول ریدینگ آیلتس تقویت کنید.

شما می توانید آنلاین یا آفلاین به طور روزانه یا هفتگی روزنامه بخوانید و عادت خواندن مقالات را در خود پرورش دهید.

در حالیکه شما مقالات را می خوانید، زیر لغاتی که نمی دانید خط بکشید یا اگر کاربرد لغتی را به روش مختلفی متوجه شدید با دقت به آن توجه کنید.

سپس، معنای لغت را در دیکشنری خود بررسی کنید و آن را در دفتر یادداشت خود بنویسید. لغات یادداشت شده را یاد بگیرید و یک یا دو دفعه در هفته آنها را اصلاح کنید.

لینک های مفید:

bbc news
http://www.economist.com/

تمرین کردن کلید اصلی است!

تمرین با استفاده از لغات خیلی مهم است، در غیر این صورت شما لغتی را حتی بعد از یادداشت کردنش فراموش خواهید کرد. هدفتان یادگیری روزانه ی تعدادی لغات و اصلاحِ هفتگی آنها از طریق تمرین کاربردشان در رایتینگ و اسپیکینگ باشد. شما به این روش واقعاً دانش خود را از لغات جدید افزایش می دهید و با آنها آشنا می شوید. شما هر چه بیشتر تمرین کنید، بیشتر می توانید به طور طبیعی از آنها استفاده کنید چون همچنین مهم است که شما موقع استفاده از لغاتی که تازه آموخته اید درنگ نکنید.

در نهایت، موقعی که شما لغات را یاد می گیرید، می توانید بعداً هم اطمینان حاصل کنید که کاربرد درست را از لحاظ هجی، نقطه گذاری، استفاده در جمله و هم نشینی کلمات (ترکیب لغات) می دانید.

دیکشنری داشته باشید

یک روش خیلی رایج یادگیری لغات این است که یک دیکشنری کوچک جیبی با خود داشته باشید. اگر شما هرگز به این روش زمانی را به یادگیری لغات جدید اختصاص ندادید می توانید حالا این عادت را در خود پرورش دهید.

دو روش وجود دارد که شما می توانید از دیکشنری خود برای یادگیری لغات استفاده کنید. اول شما می توانید هر موقع که با لغت جدیدی روبه رو شدید به آن رجوع کنید و معنایش را در دیکشنری بررسی کنید. دوم اینکه شما می توانید به ترتیب از صفحه ی اول تا آخر دیکشنری خود شروع به یادگیری لغات کنید. شما به این روش می توانید حداقل هر روز با لغات جدید آشنا شوید و بسته به اینکه روزانه چه قدر زمان را به آن اختصاص می دهید، احتمالاً قادر خواهید بود تا ظرف چند روز یا چند ماه همه ی کلمات را در دیکشنری بخوانید.

با این حال، برای یادگیری موثر به یاد داشته باشید که لغت را با خاطری جمع یاد بگیرید. اگر شما احساس می کنید که نمی توانید لغتی را متوجه شوید، فقط از آن بگذرید چون یادگیری غلط یک لغت حتی خطرناک تر است.

با روش زیر لغات را به طرزی موثر یاد بگیرید:

  1. معنای لغت را بررسی کنید (در انگلیسی و/یا به زبان بومی خود)
  2. تلفظ درستش را یاد بگیرید
  3. مترادفش را یاد بگیرید
  4. از این لغت در ساختن جمله استفاده کنید
  5. موقع صحبت کردن و نوشتن بیشتر تمرین کنید

برای مثال

Perception معنا – Ability to see through perception

مترادف ها – Awareness, recognition

مثال: Different people have different perception about beauty.

لینک مفید:

http://www.enchantedlearning.com/Aisfor.shtml
http://www.oxfordlearnersdictionaries.com/wordlist/english/academic/
http://dictionary.cambridge.org/browse/pronunciation/
http://www.thesaurus.com/browse/perception (Search a keyword to know synonyms)

همراه با سرگرمی یاد بگیرید

امروزه، بازی های زیادی در وبسایت ها وجود دارند و اپلیکیشن های بازی را هم می توان در موبایل ها نصب کرد که اینها می توانند بعضی از جالب ترین و مهیج ترین روش های یادگیری لغات باشند. این مسلماً به آنهایی که خواندن کتاب برایشان خسته کننده است کمک می کند.

لینک های مفید:

http://eslgamesworld.com/members/games/levels/high/index.html

اصطلاحات و حروف ربط را یاد بگیرید

استفاده از زبان اصطلاحی و رابط های جمله موقعی که درباره ی موضوعی صحبت می کنید موثر است. در تسک ۱ رایتینگ آکادمیک شما باید از حروف ربط استفاده کنید و از کاربرد اصطلاحات اجتناب کنید چون از آنها برای نوشته های غیر رسمی استفاده می شود. و در نتیجه شاگردانی که در آیلتس عمومی شرکت می کنند احتمالاً موقع نوشتن نامه از آنها استفاده می کنند. اما مطمئن شوید که وقتی لازم است از آنها استفاده می کنید و موقعی که ضروری نبود تلاش نکنید تا بیش از حد آنها را به کار ببرید.

لینک مفید:

http://idioms.thefreedictionary.com/