چگونه زبان انگلیسی ایرلندی را تشخیص دهیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به شما آموزش می دهد که چگونه زبان انگلیسی ایرلندی را تشخیص دهیم و بتوانیم صحبت کنیم.

چگونه زبان انگلیسی ایرلندی را تشخیص دهیم
چگونه زبان انگلیسی ایرلندی را تشخیص دهیم

اما چگونه زبان انگلیسی ایرلندی را تشخیص دهیم و آن را به کارببریم

انگلیسی‌تان در چه وضع است؟ آیا بیشتر لهجه‌ها را متوجه می‌شوید؟ متوجه لهجه‌ی ایرلندی چه؟ خوب، در حقیقت ایرلند نیز مانند اغلب کشورهای انگلیسی‌زبان لهجه‌های گوناگونی دارد، اما متداول‌ترین آن‌ها برای منطقه‌ی دوبلین است، با وجود اینکه در این منطقه‌ هم تفاوت‌های ظریفی وجود دارد. امروز می‌خواهیم به چگونگی درک یکسری اصطلاحات مشخص و شیوه‌ی تلفظ آن‌ها توسط ایرلندی‌ها بپردازیم تا بتوانیم به راحتی متوجه حرف‌های یک فرد ایرلندی بشویم و او را تشخیص دهیم.

اصطلاحات متداول ایرلندی چه هستند؟

ایرلند اصطلاحات بامزه‌ی زیادی دارد اما اگر راستش را بخواهید، چنانچه آن‌ها را بلد نباشید، حدس زدن معنی آن خیلی سخت خواهد بود. بیایید به چندتا از آن‌ها و معانی‌شان نگاهی بی‌اندازیم:

The craic –سرگرمی/ اوقات خوب/ خوشمزگی

Gas –    بامزه

Grand –   عالی/ خوب

A crusty – یک فرد کثیف/ ژولیده

The Garda – پلیس

To shift someone – بوسیدن یک نفر با اشتیاق

To be bang on – کاملاً درست گفتن

To give out to someone – از دست کسی عصبی بودن/ شکایت از چیزی به کسی

اگر به دوبلین بروید و شروع به گپ زدن با محلی‌ها کنید، به احتمال خیلی زیاد این اصطلاحات را در انگلیسی ایرلندی خواهید شنید. بیایید به جمله‌ای مثالی از آن‌چه یک نفر ممکن است در یک رستوران در دوبلین به شما بگویید، نگاهی بیندازیم:

“Hey, how’re ye? What’s the craic?”

یا در انگلیسی عمومی به این معنا که:

«سلام، حالت چطوره؟ چه خبر؟»

همانطور که از مثال بالا و معنای آن در انگلیسی استاندارد می‌توانیم ببینیم، جمله‌ی “what’s the craic؟” می‌تواند همچنین به معنای «چه خبر؟» باشد و تنها به چیزی خوب یا سرگرم‌کننده اشاره نکند. یادگیری بافت (متنی) که لغات در آن‌ها استفاده می‌شوند نیز بسیار اهمیت دارد.

انگلیسی ایرلندی چه طور تلفظ/صحبت می شود؟

همان‌طور که ما در قبل گفتیم، در انگلیسی ایرلندی لهجه‌ها متنوع هستند، با این حال، به تفاوت‌های اصلی این حالت می پردازیم.

به طور کلی صدای ‘th’ که برای مثال در لغات ‘think’ و ‘thought’ هستند، فقط با صدای ‘t’ تلفظ می شود، و ‘h’ را تقریباً حشو می‌کند. مثال‌های دیگری وجود دارند که صدای ‘th’ در وسط لغاتی مثل ‘mother’ و ‘brother’ تقریبا ‘d’ تلفظ می شود. به چند مثال زیر دقت کنید تا تلفظ عمومی در انگلیسی ایرلند جنوبی را متوجه شوید:

Thick = [tik]

Mother = [ˈmvdər]

Brother = [brvdər]

همانطور که از تلفظ‌های آوایی در انگلیسی ایرلندی می‌توان دید، “th” در کلمه‌ی Thick به صدای “t” ختم می‌شود، در حالیکه صدای “th” در هر دو کلمه‌ی brother و mother به صدای “d” نرم تغییر می‌کند. این در انگلیسی ایرلندی به وفور رخ می‌دهد و چیزیست که وقت یادگیری این نوع از زبان انگلیسی باید به آن توجه کرد.

اصوات قوی دیگر که که در انگلیسی ایرلندی برجسته هستند، مصوت‌ها مخصوصاً حرف “I” می‌باشند که در بسیاری از لغات تقریباً به حرف “a” می‌چسبد تا یک صدای کاملاً جدید درست کند.

مثال:

Time = [taim]

همچون اغلب لهجه‌ها، این صدا کم یا بیش در لغات دیگر ساختار مشابه یکی خواهد بود، مانند: “mime”, “chime” و “crime”

پس عادت کردن به انگلیسی ایرلندی سخت است؟

با توجه به عقیده‌ی صادقانه‌مان در موسسه باید بگوییم که موقع مطالعه‌ی انگلیسی لهجه‌ی ایرلندی یکی از چالش برانگیزترین لهجه‌هایی است که به آن بر می‌خورید، اگرچه غیر ممکن نیست. وفق دادن خود به تنوع صداها از انگلیسی استاندارد با سرعت صحبت بعضی افراد به احتمال زیاد از پر چالش‌ترین جنبه‌ها است، چون بسیار متفاوت هستند و بعضی افراد بسیار سریع صحبت می‌کنند، مثل بیشتر لهجه‌ها، اگر شما به طور مداوم با لهجه‌ای سر و کار دارید همیشه راحت‌تر است که خود را با آن تطبیق دهید، اما اگر موضوع این نیست، همیشه برنامه‌های تلویزیونی فوق العاده مثل Father Ted وجود دارند تا گوش خود را تمرین دهید.