چگونه سریع زبان یاد بگیریم

 آموزشگاه زبان ایران آکسفورد روش هایی را نشان می دهد که چگونه سریع زبان یاد بگیریم . پس به نکات زیر توجه کنید.

 چگونه سریع زبان یاد بگیریم
چگونه سریع زبان یاد بگیریم

روش هایی برای اینکه بدانیم چگونه سریع زبان یاد بگیریم

۱- هدفی واضح داشته باشید.

یکی از مهمترین کارهایی که اگر می‌خواهید زبانی را سریع یاد بگیرید باید انجام دهید اینست که برای خود هدفی واضح تعیین کنید.

اگر نمی‌دانید که هدفتان چیست، آموخته‌هایتان محو خواهند شد چون به جهات مختلف می‌روید (برای مثال کمی واژگان این‌جا و آن‌جا یاد می‌گیرید، سپس فقط محض رضای آن به سراغ خواندن می‌روید، بدون هدف، غیره.) به جای آنکه مسیری طولی را انتخاب کنید که نهایتاً شما را به سمت هدفتان سوق می‌دهد.

۲- تصمیم بگیرید که شکل موفقیت را تجسم کنید

شما در انتهای سفر یادگیری زبان خود قادر به انجام چه کارهایی خواهید بود؟ نه فقط در دو ماه بلکه بگذارید بگوییم در آخر این هفته. شما درباره‌ی چه چیزهایی می‌توانید صحبت کنید؟ تعریف موفقیت در قالب آن چه خواهید توانست به طور مخصوص انجام دهید (به جای آن چه که خواهید دانست) روشی عالی برای انگیزه دادن به خودتان است..

۳- فعالیت‌های با تأثیر بالا را شناسایی کنید

اگر در این فکرید که چگونه یک زبان را سریع یاد بگیرید، با تشخیص فعالیت‌های یادگیری که بیشترین تأثیر را دارند، شروع کنید.

برای مثال اگر هدفتان اینست که از زبان حرفه‌ای در سر کار استفاده کنید، احتمالاً هیچ سودی در گوش کردن پادکست‌های زیاد در حین آشپزی نیست. شما باید انرژی‌تان را بر روی چیزهایی متمرکز کنید که به شما در دستیابی به اهدافتان کمک می‌کنند.

۴- تصمیم بگیرید که روی چه چیزی تمرکز نخواهید کرد

وقتی اهداف خود را برنامه‌ریزی و منابع و استراتژی های یادگیری خود را انتخاب می‌کنید، تصمیم گیری درباره ی این که روی چه چیزی تمرکز نخواهید کرد هم مهم است. لیستی از چیزهایی را که می خواهید مطلقا از آن ها اجتناب کنید، بنویسید. این همان لیستی است که در زمان وسوسه برای خارج شدن از مسیری که برای خود درست کردید، به آن نگاه خواهید کرد. همه ی ما گاهی وسوسه می شویم. اگر شما به اپلیکیشن زبان باحالی برخوردید که روی تجارت به زبان اسپانیایی تمرکز می کند اما هدف شما یادگیری تعداد زیادی لغت پزشکی است، ‘تجارت به زبان اسپانیایی’ را در لیست خود بگذارید و توسط اپلیکیشن باحالی که فقط یک حواس پرتی خواهد بود، گول نخورید.

۵- یادگیری را اجتناب‌ناپذیر سازید

یک سؤالی که از شما در ابتدای این مقاله پرسیدم این بود که در واقع هر هفته چقدر زمان برای روی یادگیری زبان صرف می‌کنید.

بعضی اوقات آن‌قدر زمانی نیست که می‌خواهید و واقعاً انجامش آسان است!

به همین خاطر است که شما باید یادگیری را از طریق احراز یک برنامه‌ی مطالعاتی برای اجتناب غیرممکن سازید.

۶- روی لغات تمرکز کنید

انکار نمی کنیم که زبان از لغات تشکیل شده است. به این معنی که اگر شما بخواهید سریع زبانی را یاد بگیرید باید تعداد زیادی لغات بیاموزید. با این وجود نگران نباشید، شما لازم نیست همه ی آن را بدانید.

در ابتدا، روی مهم ترین لغات تمرکز کنید. شما می توانید لیست های فراوانی را در سراسر اینترنت پیدا کنید، که به شما کمک خواهد کرد لغاتی را تشخیص دهید که احتمال دارد بیشترین استفاده را از آن ها کنید.

۷- حافظه‌ی خود را تمرین دهید

اگر هدفتان یادگیری سریع یک زبان است، تمرین دادن به حافظه یقیناً کمک می‌کند.

یکی از تکنیک‌های مورد علاقه‌ی من برای یادگیری زبان، یادیارها هستند. من مقاله‌ای جدا درباره‌ی یادیارها نوشته‌ام پس از دیدن آن اطمینان حاصل کنید!

۸- دانش را سریع به مرحله‌ی اجرا بگذارید

من بر این باورم که یادگیری موثر فقط مربوط به حفظ کردن چیزی نیست- به این مربوط می شود که بتوانید انجامش دهید. برای یادگیری سریع زبان، شما باید فورا هر چیزی را که یاد می گیرید به مرحله ی اجرا در بیاورید.

روش های بسیاری وجود دارد که می توانید آن را انجام دهید.

برای مثال:

با استفاده از هر لغتی که می‌آموزید جمله‌ای را بلند بگویید.