چگونه در آزمون تافل یادداشت Note taking برداری کنیم

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد یک تکنیک مهم یعنی Note taking را مورد بررسی قرار می دهد. اما چگونه در آزمون تافل یادداشت Note taking برداری کنیم ؟ با ما همراه باشید تا به آن پی ببرید.

چگونه در آزمون تافل یادداشت Note taking برداری کنیم
چگونه در آزمون تافل یادداشت Note taking برداری کنیم

اما چگونه در آزمون تافل یادداشت Note taking برداری کنیم :

پیش از اینکه به شما بیاموزیم که چگونه دربخش های مختلف آزمون تافل یادداشت برداری کنید ؛ بیایید نگاهی به نکات یادداشت برداری در آزمون تافل بیاندازیم .

 1. بیشتر مطالب را در ورق چرک نویس بنویسید

در آزمون تافل استفاده هوشمندانه از برگه چرک نویس بسیار حائز اهمیت است.یکی از دلایل آن اینست که مجبور نیستید مدام برگه آزمون خود را ورق بزنید یا برای ادامه یادداشت هایتان به صفحه بعد بروید. همچنین از مراقب تقاضا برگه چرک نویس اضافه نمی نمائید بدلیل اینکه اینکار سبب اتلاف وقت امتحان می شود.

بنابراین تا حد امکان فضای کافی در برگه چرک نویس خود نگه دارید اما طوری که قادر باشید آنرا بخوانید و بتوانی براحتی دریابی که نوشته هایتان از کجا شروع شده و کجا به پایان رسیده اند . پیشنهاد می کنم که یادداشت های خود را از گوشه چپ هر برگه شروع کنید و تا پایین برگه ادامه دهید . یادداشت برداری به این روش به شما اطمینان می دهد که فضای خالی در حاشیه باقی نگذاشته اید و از تمام فضای ارزشمندتان استفاده کرده اید.

همچنین بخاطر داشته باشید که از دو طرف برگه خود استفاده کنید.

 1. تمیز و مرتب بنویسید

بعلاوه ی حفظ فضا یادداشت های تافل خود را مرتب و منظم بنویسید. با این روش ، یک مرتبه یادداشت کردن را متوقف کرده و به سوالات پاسخ دهید. شما هیچ مشکلی با رمز گشایی دستخط خود و دنبال کردن قطار افکارتان نخواهید داشت.

من دریافته ام که بهترین روش جهت ترتیب بخشیدن به نوشته ها یادداشت کردن شماره  سوالات است. انجام اینکار به شما این اجازه را می دهد که بلافاصله بفهمید که کدام یادداشت مربوط به کدام سوال آزمون است و احتمال اشتباه گرفتن آنها با سوالات دیگر را کاهش می دهد.

بسیار توصیه می کنیم که در یادداشت های خود از فهرست ها و نمودارها استفاده کنید. برای لیست ها ، از اعداد یا گلوله نقطه ، راه حل ها و نمونه ها و غیره برای پیگیری فرایند استفاده کنید . در صورتی که چندین سخنگو یا منبع اطلاعات موجود باشند ، سعی کنید یک نمودار با دو ستون بکشید . این ستون ها می توانند برای خلاصه کردن آنچه که سخنگویان مختلف(در کلیپ صوتی ) می گویند یا آنچه منابع مختلف ( مانند یک متن و سخنرانی ) در مورد آن صحبت می کنند ، مورد استفاده قرار گیرند.

 1. فقط مهم ترین ایده ها را یادداشت کنید

نکته دیگر این است که فقط مهم ترین جزئیاتی که لازم است بدانید را یادداشت کنید . این یک مهارت مهم برای بهبود است زیرا برای نوشتن تمام جزئیات کوچک زمان کافی ندارید . در واقع اگر سعی می کنید از هر چیزی که می شنوید یا در متن می خوانید یادداشت برداری کنید ، به سرعت عقب می افتید و در نهایت جزئیات مهم را از دست می دهید.

پس چه چیزی ایده های مهم را تشکیل می دهد؟ این ایده ها معمولا موضوع کلی یک متن یا کلیپ صوتی هستند ، نکات یا دلایل اصلی و هر گونه مثال کلیدی یا جزئیات مورد استفاده برای نشان دادن این نکات است . آنچه که اهمیتی ندارد شامل اطلاعات نا مناسب و ناچیز مانند سلام و علیک و کلمات پر کننده (مانند، آه ، اوم ، خوب و غیره ) است.

برای تمامی پرسشهای حاوی ویدئو کلیپ ، توجه داشته باشید که نکات زیر را در یادداشت های خود بنویسید:

 • موضوع مکالمه یا کنفرانس
 • نکات کلیدی ، دلایل و مثال ها
 • اصطلاحات وعبارتهای مهم
 • نظرات ، سوالات وپاسخ های سخنگویان مختلف
 • هرگونه پیشنهاد یا راه حل
 • هر تصمیم گرفته شده

مانند شش سخنرانی و دو وظیفه نوشتاری ، از نکات اصلی و مثال هایی که میخواهید در پاسخ های خود استفاده کنید یادداشت برداری نمائید.

 1. از جملات کلی پرهیز کنید از نماد ها و اختصارات استفاده کنید

شما همچنین باید سریع و مختصر یادداشت برداری کنید. بطور خلاصه ، همیشه از نوشتن کل جمله پرهیز کنید- انجام این کار در آخر شما را کند می کند و منجر می شود که اطلاعاتی که برای پاسخ دادن به سوالات نیازی به آنها ندارید را داشته باشید. بنابراین بجای نوشتن همه جزئیات و کلمات ، نماد ها یا اختصار های قابل فهم را بکار ببرید.

از بکار بردن نماد های خودتان هم نهراسید . فقط مطمئن شوید که نماد ها و اختصاراتی که برای نوشتن استفاده می کنید، کوتاه و معنی آن برایتان واضح باشد.(به بیان دیگر ، معانی آنها لازم نیست برای دیگران واضح باشد _ فقط خودتان !)

 1. (بیشتر) به انگلیسی بنویسید

اگر چه ممکن است وسوسه شوید یادداشت ها را به زبان مادری خودتان بخوانید ، بطور کلی راحت تر است که تمام یادداشت های خود را به زبان انگلیسی برگردانید زیرا شما فرصتی در اختیار ندارید که یادداشت هایتان را به زبان انگلیسی برگردانید.

ممکن است مواردی وجود داشته باشند که سریعتر و آسانتر باشد تا یک یادداشت سریع در زبان خودتان ایجاد کنید .در حالی که من توصیه نمی کنم تمام یادداشت های تافل خود را زبانی غیر از انگلیسی یادداشت کنید. اگر در زبان خودتان کلمه ای دارید که کوتاه تر از معادل انگلیسی باشد یا در حال تلاش برای یاد آوری یک کلمه خاص انگلیسی هستید ، خوب است یک یادداشت کوتاه به زبان خودتان بنویسید. فقط مطمئن شوید که در ابتدا به خاطر وضوح و انطباق یادداشت های خود را به انگلیسی بنویسید.

 1. مهارت های یادداشت برداری آزمون تافل خود را تمرین کنید

تنها راه بهتر شدن ، سریعتر شدن و یادگیری دقیق تر در تافل تمرین است ، تمرین ، تمرین ! بنابراین ، بشدت توصیه می کنم مهارت های یادداشت برداری خود را با سوالات رسمی تافل و تمرین آزمون تقویت کنید.

با آزمون های تمرینی ،مراقب زمان خودتان باشید ( به این معنا که محدودیت های زمانی که در امتحان واقعی دارید را بکار ببرید ).بعلاوه ، سعی کنید سعی کنید تا حد امکان فضایی نزدیک به فضای امتحان ایجاد کنید ، بصورتی که به یادداشت برداری تحت فشار و با محدودیت های زمانی خاص عادت کنید.