لیسنینگ آیلتس: شنونده های خوب یادداشت های مفیدی برمی دارند

آموزش آیلتس باید با توجه زیاد انجام شود. بهترین شنونده ها کاملا درگیر هرچیزی که گوش می دهند می شوند. حالا این می تواند یک سخن رانی در مدرسه باشد یا گفتگو با دوست. تا به حال شده است که با دوستی صحبت کنید و بعد فکر کنید، “اوه، او الان چه گفت؟” چون شما حواستان جای دیگری بوده است؟ شما شنونده ی خوبی نبودید! و این می تواند در امتحان آیلتس شما هم اتفاق بیفتد. در لیسنینگ آیلتس: شنونده های خوب یادداشت های مفیدی برمی دارند می فهمید که نت برداری بسیار مهم به حساب می آید.

لیسنینگ آیلتس: شنونده های خوب یادداشت های مفیدی برمی دارند
لیسنینگ آیلتس: شنونده های خوب یادداشت های مفیدی برمی دارند

یادداشت برداری مفید را تمرین کنید.

در امتحان لیسنینگ آیلتس، فقط یک بار صدا برایتان پخش می شود، پس شما باید تا آخر کار شنونده ی حواس جمعی باشید. یک راه تمرین ،گوش دادن به صداهای ضبط شده یا دیدن ویدئو و برداشتن یادداشت های مفید است.

برای مثال، یکی از TED talk های کِن رابینسون را که موردعلاقه ی ماست انتخاب کنید. همان طور که نگاه می کنید، در مورد سوال های زیر یادداشت بردارید. هر چه اطلاعات بیش تری داشته باشید، بهتر است.

  • چه چیزهایی مورد علاقه ی کِن است؟
  • درباره ی کودکان چه فکری می کند؟
  • او در سخن رانی اش قصد دارد درباره ی چه موضوعی صحبت کند؟
  • او داستان یک دختر بچه را تعریف می کند. دختر در حال انجام چه کاری است؟
  • او داستان پسرش را تعریف می کند. پسرش چه نقشی را بازی می کرد؟

جواب های این پنج سوال در پنج دقیقه ی اول ویدئو پیدا می شوند.

بیش ترین استفاده را از TED talk کنید

بهترین چیزی که درمورد TED talk ها وجود دارد این است که شما می توانید هر چه قدر می خواهید آن ها را ببینید، و نسخه ی رونوشت هم دارند، پس می توانید آن چه گفته می شود را بخوانید. اگر مهارت لیسنینگ شما ضعیف است، می توانید نسخه ی رونوشت را باز کنید و آن چه گوینده می گوید را دنبال کنید. همچنین شما می توانید از نسخه ی رونوشت برای چک کردن هجی لغاتی که نمی دانید استفاده کنید، تا معنی آن ها را در دیکشنری پیدا کنید.

شما به عنوان شنونده ای  حواس جمع می توانید توانایی خود را با گوش دادن به صحبت ها، موسیقی، و حتی تماشای فیلم تقویت کنید. آدم ها چه می گویند؟ معنی آن چه که می گویند چیست؟

تمرین کردن را شروع کنید!

TED talk متعلق به کِن با ۳۲٫۵ میلیون بیننده از پربازدیدترین ها ست. صحبت های او و نوزده صحبت دیگر در این لیست پیدا می شوند که شامل ۲۰ تا از معروف ترین صحبت ها است.

صحبت هایی که علاقه دارید را نگاه کنید و از آن ها یادداشت بردارید. سپس به وب سایت آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بروید و تمرین های لیسنینگ آن را انجام بدهید.یا حتی بهتر از این، در آزمون‌های آزمایشی ما شرکت کنید تا متوجه شوید در چه سطحی هستید.