تکنیک های پاسخ به سوالات چند گزینه ای لیسنینگ آیلتس

آموزشگاه زبان ایران اکسفورد در این بخش به تکنیک های پاسخ به سوالات چند گزینه ای لیسنینگ آیلتس اشاره می کند که برای بسیاری از داوطلبین کمی پیچیدگی دارند. با ما باشید تا این سوالات را که به سوالات Multiple Choice questions یا MCQ معروفند را بهتر بشناسید و در آنها موفق باشید.

ielts listening multiple choice questions
ielts listening multiple choice questions

تکنیک های پاسخ به سوالات چند گزینه ای لیسنینگ آیلتس را ببنید:

در مدول لیسنینگ آیلتس، گفته می شود که سخت ترین سوال MCQ (سوالات چهار گزینه ای) است یعنی سوال همراه با تعدادی گزینه که از میان آنها انتخاب کنید. در بعضی از سوالات فقط یک گزینه درست است در حالیکه در بعضی سوالاتِ دیگر بیش از یک گزینه درست است.

اگر شما از هر شرکت کننده ای که در آیلتس شرکت می کند بپرسید درباره ی ترسِ مرتبط با MCQ به شما خواهد گفت. پس، اجازه دهید تا متوجه شویم که شما چه طور می توانید در لیسنینگ آیلتس به MCQ جواب دهید!

حالا ما تلاش می کنیم تا همه ی استراتژی ها را با بحث درباره ی هر نوع MCQ و بر مبنای سطح سختی اش متوجه شویم.

مهمترین استراتژی برای حل کردن سوالات MCQ این است که زیر لغات کلیدی خط بکشید.

  1. استراتژی ۱ سطح سختی MCQ – Easy

در نوعِ راحتِ MCQ شما گزینه های “یک لغت یا دو لغت” را پیدا خواهید کرد تا از بینشان انتخاب کنید. در این مورد خیلی راحت است که همزمان روی صدای ضبط شده و سوال تمرکز کنید. برای مثال،

Which of the two things are included in the tour cost?

  • Accommodation
  • Picnic
  • Fishing trip
  • Table tennis
  • Restaurant meal

در سوال بالا، “two things” و “tour cost” لغات کلیدی اصلی هستند که شما می توانید روی آنها تمرکز کنید. از بین گزینه ها “accommodation” و “picnic” دو گزینه ی “یک لغتی” هستند که به راحتی شود روی آنها تمرکز کرد، با این حال شما در سه گزینه ی دیگر می توانید تاکید بیشتری را روی لغاتی مانند “fishing”، “tennis” و “meal” بگذارید اگرچه نمی توانید به طور کامل کلمات دیگر موجود در گزینه ها را هم نادیده بگیرید.

  • استراتژی ۲ سطح سختی MCQ – Moderate

شما در نوع متوسطِ MCQ جملات کوتاهی را به عنوان گزینه هایی پیدا می کنید که به محض یافتن تعدادی از لغات کلیدیِ اصلی در این جملات حل کردنشان راحت می شود. برای مثال،

In the year 1994Michael Willson went to Japan

  • As a part-time student
  • As a volunteer worker
  • As a businessman

شما در سوال بالا می توانید گزینه ها را مشاهده کنید که حداقل سه لغت دارند. شما در اینجا می توانید فقط زیر لغات کلیدی را خط بکشید، همان طور که در بالا نشان داده شده است.