آیا واقعاً می‌توانید در طول یکساعت یک زبان را بیاموزید؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد مطمئن است بسیاری از شما با این تبلیغات روبرو شده اید. اما آیا واقعا چنین کاری ممکن است. امروز تجربه شخصی یک مدرس زبان انگلیسی را برایتان می آوریم که درباره اینکه آیا واقعاً می‌توانید در طول یکساعت یک زبان را بیاموزید؟

آیا واقعاً می‌توانید در طول یکساعت یک زبان را بیاموزید؟
آیا واقعاً می‌توانید در طول یکساعت یک زبان را بیاموزید؟

سلاست (روانی در کلام) Fluency برای من به چه معناست؟

من به شخصه معتقدم که یادگیری یک زبان یعنی کسب سطح B2 مطابق با چهارچوب اروپایی متداول برای مرجع زبان‌ها (به اختصار CEFR). این اساساً به معنای آنست که شخص بتواند به راحتی در میان گستره‌ی وسیعی از موضوعات با استفاده از به‌طور میانگین ۵۰۰۰ کلمه‌ی بسیار متداول در آن زبان، ارتباط برقرار کند.

با استفاده از این تعریف، عقل متعارف حکم می‌کند که نه، ممکن نیست که بتوان یک زبان را در یکساعت یاد گرفت.

اما شاید مقصود این نیست.

چالش یکساعته

هر یادگیرنده‌ای باید از جایی شروع کند. هر گویشور زبانی پیشرفته با هزاران ساعت تمرینی که دارد می‌بایست با آن شصت دقیقه‌ی اول شروع کرده باشد.

بنابراین آن‌چه که می‌خواهم درباره‌اش صحبت کنم این نیست که یادگیری چه چیزی در یکساعت غیرممکن است، اما:

چه میزان می‌توانیم در یک ساعت فرا بگیریم؟

اخیراً با شنیدن این سؤال وقتی دوستم اِد که در شرکت یادگیری زبان‌های متداول با نام Babbel کار می‌کند به سراغم آمد متعجب شدم.

اِد، چالشی را مطرح کرد:

من به همراه سه نفر از موفق‌ترین افراد چندزبانه‌ می‌بایست یک ساعت از زمان خود را تا آن‌جا که می‌توانیم صرف تلاش برای یادگیری زبان رومانیایی می‌کردیم. به هرکدام از ما یک معلم بومی اختصاص داده شود و در پایان ساعت جلسه از ما در برابر دوربین مصاحبه به عمل آید تا معلوم شود چقدر خوب صحبت می‌کنیم.

بدون تأمل چالش را پذیرفتم و تنها چند ماه بعد خود را در دفتر مرکزی Babbel یافتم و آماده‌ی این بودم که بسنجم در مدت زمانی کوتاه چقدر زبان رومانیایی می‌توانم بیاموزم.

شکستن مانع ارتباط

حتی اگر شما هیچ دانشی از زبان رومانیایی هم ندارید، می توانید بگویید آن‌چه که من در پایان ساعت به آن رسیدم تسلط کامل بر زبان نبود، فقط توانایی ارتباط به زبان رومانیایی بود که قبلاً نداشتم. مشابه همین اتفاق برای سه رفیق دیگرم که در این چالش بودند، افتاد (الکس رالینگز، مایکل یولدن، متیو یولدن)، همان طور که وقتی زمان مطالعه‌‌ی‌مان تمام شده بود، همه‌ی ما می توانستیم به راحتی و منطقی صحبت کنیم.

اگرچه کمی رویایی به نظر می رسد. اما همانند چیزی که این تجربه بیان می کند خیلی نمی توان به سیستم های با این روش اعتماد کرد. زیرا چیزی که شما در پایان یاد می گرید تکراری برخی اصطلاحات پر کاربرد است. برای شرکت در کلاس آموزش زبان انگلیسی بهتر است وقت بگذارید و زیاد رویا پردازی نکنید تا نتیجه دلخواه را بدست آورید.