آموزش زبان بهترین راه برای تقویت حافظه

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد معتقد است آموزش زبان بهترین راه برای تقویت حافظه می باشد. شما علاوه بر تمام فوایدیکه از یادگیری زبان استفاده می کنید ، می توانید حافظه قوی تری هم داشته باشید.

آموزش زبان بهترین راه برای تقویت حافظه
آموزش زبان بهترین راه برای تقویت حافظه

اما چرا آموزش زبان بهترین راه برای تقویت حافظه می باشد؟

میلیون‌ها نفر انسان‌های سخت‌کوش در سرتاسر دنیا تلاش‌های ذهنی خیلی زیادی را صرف زبان‌ها و تبدیل شدن به فردی دوزبانه می‌کنند.

دلایل عملی واضح هستند. دوزبانه بودن درها را باز می‌کند و فرصت‌هایی می‌سازد که برای یک فرد تکزبانه وجود ندارند.

اما گاهی اوقات سخت است که وقتی آن مزایای محسوس، مالی و اجتماعی فوراً تجسم واقعی پیدا نمی‌کنند به خود انگیزه دهید.

با اینحال خیالتان راحت باشد!

چرا برخورداری از نبرد دو زبان در مغزتان برای شما خوب است.

متأسفانه دوزبانه بودن همیشه یعنوان یک چیز خوب دیده نمی‌شده است. بسیاری از سیاست‌گذاران، مربیان و مفسرین بی‌اطلاع سعی کرده‌اند ما را قانع کنند که یادگیری یک زبان خارجی مخصوصاً از سنین جوانی اثری زیان‌آور بر روی رشد مغز دارد. اشتباه است! آن‌ها مدعی شده‌اند که تداخل ناشی از داشتن زبان‌های رقیب برای کسب سلطه در مغز شخص می‌توانید از کارایی آکادمیک و رشد ذهنی جلوگیری کند.

خوب، اول باید متوجه شوید که مغز شما عضوی بسیار کارامد است. دوست دارد که سریع‌ترین و راحت‌ترین راه را برای انجام کارها پیدا کند. یک چیز را به اندازه‌ی کافی تمرین کنید و مغزتان شروع به نشستن در صندلی راننده می‌کند.

شما شروع به انجام آن کار بدون فکر کردن می‌کنید. شبکه‌هایی که در مغزتان وجود دارد و به شما اجازه می‌دهد آن کار را انجام دهید، قوی‌تر و قوی‌تر می‌شوند. همه‌ی این‌ها خوبست، نه؟ با اینحال این کارآمدی یک جنبه‌ی منفی هم دارد. بدون چالش مغز شما تنبل می‌شود. اطلاعات تمایل داند که مسیری را با کمترین میزان مقاومت طی کنند. مغز راه اسان را انتخاب می‌کند تا از ساد‌ه‌ترین زبان برای انجام کار استفاده کند.

یک مثال خوب برای عشق مغز به کارآمدی، تغییر دادن زبان است. اگر یک زبان خیلی پیچیده باشد، مغز به مرور آن را ساده می‌کند.

فواید

برای فهم این فواید مغز دوزبانه، باید تشریح کنیم که کارایی  اجرایی یعنی چی. کارایی ‌های اجرایی مهارت‌هایی هستند که به ما کمک می‌کنند سازمان‌دهی کنیم و بر اساس اطلاعات اقدام نماییم. برخورداری از کارایی های اجرایی خوب به ما کمک می‌کند تا پیشرفت کنیمف برنامه بریزیم و کارها را به طرزی مرثر کامل کنیم. انگیزش خوب و تسلط احساسی، تفکر انعطاف‌پذیر، حافظه‌ی کاری قوی، توانایی رصد کردن خود، همه و همه نشانه‌های فردی هستند با کارایی  اجرایی خوب. افراد دوزبانه نشان داده‌اند که کارایی اجرایی پیشرفت‌یافته‌ی بهتری دارند. بیایید به برخی از آن مزایا نگاهی بیندازیم.

به یک حرفه‌ای در مدیریت اطلاعات تبدیل شوید

یک یافته‌ی همسان درباره‌‌ی متخصصین در بسیاری از حوزه‌ها اینست که اگر در چیزی ماهر هستید، تمایل دارید به سؤالات در آن موضوع آهسته‌تر پاسخ دهید. علت اینست که متخصصین باید اطلاعات خیلی بیشتری را در هنگام پاسخ دادن به یک سؤال به حساب آورند. افرادی که مقدار کمی درباره‌ی یک موضوع می‌دانند تمایل دارند سریع‌تر پاسخ دهند و دقیقاً به این خاطر که آن‌چنان نمی‌دانند درباره‌ی چه صحبت می‌کنند. متأسفانه در دنیای ما بجای افراد متفکر که آهسته پاسخ می‌دهند، این انسان‌های بی‌اطلاع که سریع جواب می‌دهند هستند که مورد استماع قرار می‌گیرند.

مهارت‌های چند وظیفه‌ای خود را بهبود بخشید

ما در دنیایی جنون‌آمیز، شلوغ و چندوظیفه‌ای زندگی می‌کنیم. با اینحال می‌دانیم که در واقع چند وظیفه‌ای بودن، بی‌اثر است. علت اینست که مغزتان هربار که بین کارها جابجا می‌شوید باید با وظیفه‌ی جدید تنظیم شود. انرژی ذهنی مورد استفاده برای جابجایی بین کارها، «هزینه‌ی جابجایی» نامیده می‌شود. با اینحال افراد دوزبانه، به جابجایی بین زبان‌ها عادت کرده‌اند. محققین در دانشگاه تورنتو پیشنهاد می‌کنند که دوزبانه بودن، مغز را تمرین می‌دهد تا بتواند بین کارها جابجا شود که مستقیماً به انعطاف در چندکاره‌گی ختم می‌شود.

کاری کنید که مغزتان بزرگ‌تر شود

آیا می‌خواهید خیلی سریع در زبان مسلط شوید؟ پس احتمالاً می‌خواهید که تبدیل به مترجم همزمان ارتش سوئد شوید. معروف است که ارتش سوئد تازه‌سربازان علاقه‌مند به زبان‌آموزی را جذب می‌کند و از هیچ آن‌ها را آموزش می‌دهد تا در طول کمی بیش از یکسال به زبان‌های عربی، روسی و حتی فارسی دری صحبت کنند. محققین در دانشگاه لاند دریافتند که در فضای آموزش فشرده‌ی سه ماهه‌ی زبان، مغز تازه‌سربازان شرکت‌کننده در دوره‌ها تا حد زیادی رشد کرد.