یادگیری زبان به روش خودآموزی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بر این باور است که آینده آموزش زبان در دنیا به سمت خود آموزی و تربیت زبان آموزان مستقل autonomous Learners پیش می رود. به عبارت دیگر یادگیری زبان به روش خودآموزی سیستمی است که همه ناگزیر به استفاده از آن می شویم.

یادگیری زبان به روش خودآموزی
یادگیری زبان به روش خودآموزی

چرا این جمله ” یادگیری زبان به روش خودآموزی ” ” را در آینده بیشتر می شنوید؟

یادگیری مستقل مهمترین مسئله در مباحث یادگیری امروزه است و به طرق بسیاری گمراه کننده‌ترین یا سخت‌ترین مسئله برای کنار آمدن است. بیش از بزرگی و اندازه‌ی کلاس، اعتبارگذاری معلم، یا آخرین ابداعات در روش تدریس، توسعه‌ی عادات مستقلانه‌ی یادگیری یا به بیانی دیگر خودآموزی در دانش‌آموزان و معلمین است که باید مشغله‌ی اصلی مدرسین و خود محصلین باشد.

چگونه به اجتماعی موفق از یادگیرندگان مستقل تبدیل شویم؟ ما رویکردهایی را طراحی کرده‌ایم که برایمان بعنوان یک یادگیرنده‌ی مستقل زبان کار می‌کند.

اهمیت یادگیری مستقل

اول بیایید به اینکه چرا یادگیری مستقل تا این حد مهم است نگاهی بی‌اندازیم. دولت‌ها در حال صرف مقادیر بیشتر و بیشتر از بودجه‌ی خود بر روی تحصیل هستند. همانطور که همه‌ی ما ممکن است تا به الان متوجه شده باشیم، در ایالات متحده بودجه‌ی آموزش پس از تورم سال ۱۹۷۰ تا ۳۵۰% رشد داشته است اما خروجی تحصیلی پیشرفتی نکرده است. نرخ زندانی شدن در ایالات متحده در همان ایام افزایش یافته است. مشکلات مشابه در اغلب کشورها وجود دارد. افراد با سواد و تحصیل کرده با احتمال بسیار کمتری برای رفتن به زندان روبرو هستند و از مزایای زیاد دیگری نیز برخوردارند. با همه‌ی این اوصاف، نهادهای آموزشی موجود احتمالاً مقرون بصرفه‌ترین راه برای آموزش جامعه‌ی‌مان نیستند.

بیشتر مدارس بسیار هزینه‌بر هستند و خیلی کم ارائه می‌کنند. تا حدی که زبان آموزان باید هزینه ی تحصیل خود را بپردازند، آگاهی فزاینده‌ای به وجود آمده که سودهای حاصل از سیستم آموزشی فعلی با هزینه‌ها متناسب نیستند.

دانشجویان در بیشتر کشورها شکایت دارند که آن ها با وام‌های دانشجویی سنگین فارغ التحصیل می‌شوند و همچنان فرصت‌های شغلی کمی دارند، که میزان بالایی از عدم پرداخت بدهی های دانشجویی را رقم می‌زند.

در نهایت، سرعت تغییرات تکنولوژیکی افراد نیروی کار را مجبور می کند که مهارت‌های خود را به طور مداوم ارتقا بدهند یا مهارت‌های جدید کسب کنند. یادگیری بیش تر به حرفه ای طولاتی مدت تبدیل شده است. این حتی امتیاز به دنبال پیشرفت یادگیری شخصی در سراسر زندگی رفتن را هم شامل نمی شود.

یادگیری مستقل، یا خود-آموزی، راه حلی واضح برای این مشکلات است. حتی در سیستم آموزشی موسسات، سوق دادن زبان آموزان به قبول مسئولیت برای یادگیری خودشان در یادگیری موفقیت آمیز ضروری است.