تلفظ زبان ایتالیایی برای مبتدیان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای آشنایی بیشتر با تلفظ زبان ایتالیایی برای مبتدیان به موارد زیر اشاره می کند. بیایید نکات ارائه شده در این مطلب را با دقت جهت ارتقا زبان ایتالیایی خود به کار ببریم.

تلفظ زبان ایتالیایی برای مبتدیان
تلفظ زبان ایتالیایی برای مبتدیان

تلفظ زبان ایتالیایی برای مبتدیان :

اصول صحبت به زبان ایتالیایی

تلفظ ایتالیایی احتمالاً سختی هایی را برای شخص مبتدی به همراه دارد. این همچنان خیلی عادی است، و به محض این که قوانین فهمیده شوند تلفظ درست هر لغت راحت است. این که بدانید تاکیدِ درست را کجا قرار دهید یا چه طور صرف و آهنگ صدای مناسبی داشته باشید می تواند به شما کمک کند تا به فهم زبان ایتالیایی نزدیک تر شوید. مهم ترین مساله برای تقویت زبان ایتالیایی خود، fare la pratica con la bocca (تمرین دهان) است!

ABC زبان ایتالیایی

بیست و یک حرف کافی است تا با علاقه به زبان شیرین و آهنگینی که la bella lingua (زبان زیبا) نامیده می شود، صحبت کنید. گویشوران بومیِ ایتالیایی با استفاده از الفبای لاتین و با افزودنِ لهجه های دقیق و همراه با تاکیدِ ثانوی قادر هستند تا با اشتیاق درباره ی تیم فوتبال مورد علاقه ی خود بحث کنند، درباره ی انتخابات اخیر صحبت کنند، یا در حالی که مثل شخصیت های اپرای Verdi به نظر می رسند gnocchi genovese سفارش دهند.

بر سر پنج حرف دیگر که در زبانی دیگر و با استفاده از الفبای لاتین رایج هستند چه آمد؟ آن ها در لغات خارجی یافت می شوند که به زبان ایتالیایی نفوذ کرده اند و تقریباً مشابه زبان اصلی تلفظ می شوند.

تلفظ حروف بی صدا

بیش ترِ حروف بی صدای ایتالیایی در تلفظ مشابهِ همتایان انگلیسی خود هستند؛ حروف بی صدای c و g تنها استثنائات هستند چون بر مبنای حروفی که به دنبالشان می آیند تغییر می کنند.

در زبان ایتالیایی، حروف بی صدای دو تایی با فشار خیلی بیش تری نسبت به حروف بی صدای تکی تلفظ می شوند. اگر چه احتمال دارد در ابتدا مشخص نباشد، یک گوش آموزش دیده متوجهِ تفاوت خواهد شد. حواستان باشد که به تلفظِ لغاتِ گویشوران بومی گوش کنید. لغاتِ رایج با حرف بی صدای تکی و دوتایی در زبان ایتالیایی شامل این ها هستند:

cane (سگ)/ canne (نیشکر)/ casa (خانه)/ cassa (صندوق)/ papa (پاپ)/ pappa (سوپ نان)/ sera (عصر)/ serra (گلخانه)

تلفظ حروف صدادار

حروف صدادارِ ایتالیایی کوتاه، و واضح هستند و هرگز طولانی نیستند – از “حرف صدادار تک هجایی” که حروفِ صدادارِ انگلیسی اغلب به آن منتهی می شوند باید اجتناب کرد‌. باید توجه شود که a، i و u همیشه به روش مشابهی تلفظ می شوند؛ از طرف دیگر e و o صدایی باز و بسته دارند که احتمالاً از یک سمت ایتالیا به سمتی دیگر متفاوت هستند.

تلفظ لغات ایتالیایی

برای کمک در هجی و تلفظ لغات ایتالیایی، در این جا قانونی ساده وجود دارد: آن چه که می شنوید همانی است که دریافت می کنید. ایتالیایی زبانی آوایی است، که یعنی بیش تر لغات همان گونه که نوشته می شوند تلفظ می شوند. لغات ایتالیاییِ cane، mane و pane همیشه هم قافیه هستند (سه گانه ی انگلیسیِ “chalice”، “police” و “lice” را با هم مقایسه کنید، و آن وقت است که می فهمید به راحتی متوجه اش شده اید).

نکته ی دیگری که باید به یاد داشته باشید تلفظ واضح لغات است. گویشوران بومیِ ایتالیایی دهان خود را کاملاً باز می کنند – نه فقط برای فریاد زدن، بلکه برای این که آن حروف صدادارِ بزرگ و چرخان را درست بگویند. برای مثال، اگر شما می خواهید حرف ایتالیاییِ a را تلفظ کنید، فقط دهان خود را کاملاً باز کنید و بگویید “aahh”!

تمرین تلفظ ایتالیایی

اگر شما می خواهید یاد بگیرید که چه طور bruschetta یا bistecca alla fiorentina را آماده کنید، می توانید یک کتاب آشپزی بخوانید – اما مهمان های شما گرسنه خواهند ماند. شما باید به آشپزخانه بروید، کباب پز را روشن کنید، و شروع کنید به بریدن و خرد کردن. به علاوه، اگر شما می خواهید با ریتم، لحن، و آهنگ صدای درست به زبان ایتالیایی صحبت کنید، باید حرف بزنید. و آن قدر صحبت کنید تا دهانتان بی حس شود و مغزتان درد بگیرد. پس حواستان باشد تا زبان ایتالیایی را گوش کرده و تکرار کنید – خواه یک سی دی بخرید یا به یک پادکست ایتالیایی گوش کنید، برنامه ی تلویزیونی ایتالیایی را از طریق پهنای باند در کامپیوتر خود تماشا کنید، یا از ایتالیا بازدید کنید – چون شما نمی توانید توصیفِ خوراک ایتالیاییِ alla milanese را میل کنید، و نمی توانید بدون باز کردن دهان خود به زبان ایتالیایی صحبت کنید.

شما با کمی تمرین قادر خواهید بود تا این قوانین را بیاموزید. اما به یاد داشته باشید که استمرار، کلید اصلی تسلط بر تلفظ ایتالیایی است.