سیستم نمردهی آزمون PTE

راهنمای کامل سیستم نمره دهی آزمون PTE

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به سیستم نمردهی آزمون PTE و تمامی نکاتی که فهم دقیق تری از سیستم نمره دهی آزمون به شما می دهد را بیان می کند. پس با ما برای درک بهتر آزمون PTE همراه باشید. در این نوشته به نکاتی که باید از نمره PTE بدانید بیان می کنیم. معمولا نمره هایی که از شما می خواهند نمره هایی بالاتر از ۶۵ است.

PTE scoring system
PTE scoring system


به سیستم نمردهی آزمون PTE و نکات آن توجه کنید:

هر کسی که کارنامه ی نمره ی PTE را مشاهده کرده است، باید سوالات زیادی در ذهنش نقش بسته باشد.

  • تفاوت بین مهارت های ارتباطی و مهارت های توانمند سازی  چیست؟
  • آیا نمره ی مهارت های توانمند سازی روی نمره ی کلی اثر می گذارد؟ چه طور؟
  • کسی می تواند در یک یا بعضی از مهارت های توانمند سازی نمره ی بالاتری بگیرد و در مهارت های ارتباطی نمره ی کم تری بگیرد یا نمره ی کلیِ کمی بگیرد؟
  • آیا نمره ی کل میانگینی از همه ی نمرات است؟
  • چه طور این نمرات داده می شود؟

اوه! سوالات زیادی را پشت سر هم پرسیدید! با این حال، ما متوجه هستیم! و احتمالاً سوالات دیگری هم در فکرتان است درست مانند خیلی از شاگردانی که از ما سوال می پرسند. چون PTE یک روش نمره دهیِ اتومات دارد، شما باید قبل از رفتن برای امتحان آکادمیکِ PTE یا شروع آماده سازیِ خود فهمِ کاملی از معیار نمره دهی داشته باشید. از همه ی این ها گذشته، هر امتیاز شما را به نمره ای که هدفتان است نزدیک تر می کند و از دست دادن یک امتیاز می تواند باعث شود تا نمره ای بالا نگیرید.

برای مقایسه نمره PTE و آیلتس و تافل بر روی لینک آزمون PTE کلیک کنید

نمره امتحان PTE را بهتر بشناسید

برای درک بهتر سیستم نمردهی آزمون PTE مجسم کنید که نمره ی ۷۸ گرفتید و یک امتیاز کم دارید تا به نمره ای برسید که معادل امتیازِ ۸ است! این افتضاح است.

مخصوصاً اگر شما برای اقامت دائم استرالیا اقدام کرده باشید، ارزش هر امتیاز را می دانید. این حتی برای دانشجوهایی که برای گرفتن بورسیه تلاش می کنند هم صدق می کند.

همان طور که ممکن است توجه کرده باشید، آزمون دهنده برای “لیسنینگ، ریدینگ، اسپیکینگ، رایتینگ” نمره می گیرد که “مهارت های ارتباطی” و “گرامر، روانی کلام، تلفظ، هجی، لغت، بیان نوشتاری” که مربوط به “مهارت های توانمند سازی” است را شامل می شود. در نهایت، شما نمره ی کامل را می گیرید. همه ی نمرات این مهارت ها بین ۱۰ – ۹۰ است.

PTE یک امتحان به سبک تلفیقی است، و هر کدام از ۲۰ نوع تسک آزمون روی نمراتِ بیش از یک مهارت اثر می گذارند.

ما بیش تر کار را برای شما انجام داده ایم و در حالی که نمره ی PTE را به طور جزئی توضیح می دهیم، به شما توصیه می کنیم تا کمی صبور باشید. به ما اجازه دهید تا اول به کارت نمره دهیِ PTE بپردازیم.

اگر شما قبلاً در امتحان PTE شرکت کرده اید و متأسفانه نمره ی لازم خود را کسب نکرده اید آن گاه می توانید در این جا کارت نمره ی خود را تحلیل کنید و نقاط قوت و ضعف خود را به طور عمیق متوجه شوید تا بعد روی تقویت مهارت های مخصوص خود کار کنید.

نمره ی کلیِ PTE

عملکرد شما در هر سؤالِ امتحان روی نمره ی کلی تان اثر می گذارد. این به طور جامع بر مبنای عملکرد شما و سوالات پاسخ داده شده محاسبه می شود.

نمره دهیِ مهارت های  ارتباطی

نمره ی لیسنینگ، ریدینگ، اسپیکینگ، و رایتینگ شما نمره ی مهارت های ارتباطی را تشکیل می دهد. سوالات مختلفی در PTE پرسیده می شود – امتحانی که بیش از یکی از این مهارت ها را می آزماید. برای مثال، تسک “تکرار جمله” لیسنینگ و اسپیکینگ را می آزماید، تسک “بلند خواندن” ریدینگ و اسپیکینگ را می آزماید. سوالاتی در امتحان وجود دارند که ریدینگ و رایتینگ، لیسنینگ و رایتینگ یا لیسنینگ و ریدینگ را ارزیابی می کنند. بنابراین، آن ها روی نمره ی دو مهارت اثر می گذارند.

نمره دهیِ Enabling Skills

Enabling Skills  به عملکرد شرکت کننده در رایتینگ و اسپیکینگ نمره می دهند. نمرات گرامر، روانی کلام، تلفظ، هجی، لغت و بیان نوشتاری به عنوان قسمتی از مهارت های توانمند سازی در نظر گرفته می شوند.

اگر بخواهیم به طور عمیق تری به نمره ی Enabling Skills  بپردازیم، یک یا تعداد بیش تری از این ها می توانند در سوال آزموده شوند. گرامر در هر دو مقاله های رایتینگ به طور کامل ارزیابی می شود و در خلاصه سازیِ تسک متنِ نوشتاری هم نقش مهمی ایفا می کند. به طور مشابه، طی اسپیکینگ، روانی کلام، تلفظ و هجی شما مورد آزمایش قرار می گیرد. در حالی که تسک های ریدینگ، هجی شما را هم ارزیابی می کنند (پر کردن جای خالی را به یاد دارید)! به این دلیل است که باید متوجه شوید که تسک از شما چه می خواهد. خیلی به دستورالعمل ها دقت کنید.