قوانینی برای اسپیکینگ بهتر

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به قوانین اسپیکینگ که شما باید بدانید و در آموزش زبان خود از آن بهره ببرید اشاره می کند. سعی کنید از یادگیری زبان لذت ببرید و از هر موقعیتی برای صحبت کردن استفاده کنید. پس با ما همراه باشید.

قوانینی برای اسپیکینگ بهتر
قوانینی برای اسپیکینگ بهتر

اما به قوانینی برای اسپیکینگ بهتر توجه کنید:

۱٫عبارتها را بخوانید و یاد بگیرید

بسیاری از دانش آموزان واژگان را فرا می گیرند و سعی می کنند کلمات زیادی را با هم ترکیب کنند تا یک جمله ی مناسب را ایجاد کنند. من از اینکه برخی از دانش آموزانم کلمات بسیاری بلد هستند شگفت زده می‌شوم، اما با این‌حال آنها نمی توانند یک جمله ی درست بسازند. علت آن این است که آنها عبارات را مطالعه نکرده اند. هنگامی که کودکان زبانی را یاد می گیرند، کلمات و عبارات را با هم یاد می گیرند. به همین ترتیب، شما نیاز به مطالعه و یادگیری عبارات دارید.

اگر شما ۱۰۰۰ کلمه را بدانید ممکن است قادر نباشید یک جمله را درست بیان کنید. اما اگر یک عبارت بلد باشید، می توانید صد ها جمله ی درست بسازید. اگر ۱۰۰ عبارت بلد باشید، از تعداد جملات درستی که می توانید بسازید شگفت زده می شوید. در نهایت وقتی فقط ۱۰۰۰ عبارت را می دانید، تقریباً یک متکلم مسلط به انگلیسی هستید.

بخش گفتگوهای انگلیسی نمونه بسیار خوبی از ساختن جملات متعدد با یک عبارت است. بنابراین ساعات خود را صرف یادگیری کلمات مختلف نکنید. از آن زمان برای مطالعه عبارات استفاده کنید و به تسلط بر زبان انگلیسی نزدیکتر شوید.

ترجمه نکنید

وقتی می خواهید یک جمله انگلیسی بسازید، کلمات را از زبان مادرتان ترجمه نکنید. ترتیب کلمات احتمالا کاملاً متفاوت است و شما با انجام این کار هم کُند عمل می کنید و هم کارتان را اشتباه انجام می دهید. در عوض، عبارات و جمله ها را یاد بگیرید، بنابراین لازم نیست که در مورد کلمات که می گویید فکر کنید. باید بصورت خودکار عمل کنید.

مشکلی دیگر با ترجمه این است که سعی میکنید قوانین گرامری را که آموخته اید را با هم ترکیب کنید. ترجمه و تفکر در مورد دستور زبان برای ایجاد جملات انگلیسی نادرست است و باید از آن اجتناب شود.

۲- خواندن و گوش دادن کافی نیست. سعی کنید آنچه می شنوید را تمرین کنید!

خواندن، گوش دادن و صحبت کردن مهمترین جنبه های هر زبان است. همین امر در مورد زبان انگلیسی صدق می کند. با این حال، صحبت تنها ضرورت برای تسلط است. برای نوزادان و کودکان طبیعی است که برای اولین بار یاد بگیرند، مسلط باشند، سپس شروع به خواندن و نوشتن کنند. بنابراین ترتیب طبیعی گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن است.

۳- خود را غوطه ور سازید

این که قادر باشید به یک زبان صحبت کنید به این که شما چه قدر باهوش هستید، ربطی ندارد. هر کسی می تواند بیاموزد که چه طور به هر زبانی صحبت کند. این واقعیتی اثبات شده توسط همه در جهان است. همه می توانند حداقل به یک زبان صحبت کنند.

این از طریق همیشه در اطرافِ زبان بودن کسب شد. شما در کشور خود مدام زبان خود را می شنوید و به آن صحبت می کنید. شما متوجه خواهید شد خیلی از مردمی که گویشوران انگلیسی خوبی هستند آن هایی هستند که در یک مدرسه ی انگلیسی زبان تحصیل کردند. آن ها به دلیلِ رفتن به یک مدرسه ی انگلیسی زبان نیست که می توانند به انگلیسی صحبت کنند، بلکه به این دلیل است که در محیطی بودند که می توانستند مدام در اطراف مردم انگلیسی زبان باشند.

همچنین بعضی مردم هستند که در خارج تحصیل می کنند و خیلی کم می آموزند. دلیلش این است که آن ها به یک مدرسه ی انگلیسی زبان رفتند، اما دوستانی از کشور خود پیدا کردند و انگلیسی تمرین نکردند.

لازم نیست که شما برای تبدیل شدن به یک گویشور سلیسِ انگلیسی جایی بروید. شما فقط باید خود را با انگلیسی محاصره کنید. شما می توانید این کار را با گذاشتن قوانین با دوستان خود انجام دهید و بگویید که فقط انگلیسی صحبت خواهید کرد. شما همچنین می توانید یک iPod را همراه خود داشته باشید و مدام به جملات انگلیسی گوش کنید. همان طور که متوجه هستید، شما می توانید با تغییر آن چه که در اطرافتان است به نتایج دست یابید. خود را در انگلیسی غوطه ور سازید و آن موقع است که چند برابر سریع تر می آموزید.

۴- منابع درست را مطالعه کنید

اگر شما جمله ی اشتباه را تمرین کنید، آن گاه در اشتباه گفتنِ آن جمله عالی می شوید. بنابراین، مهم است که شما منابعی را مطالعه کنید که به طور رایج توسط بیش تر مردم استفاده می شوند.

مساله ی دیگر این است که خیلی از شاگردان اخبار را مطالعه می کنند. فهمیدن آن چه که در اخبار گفته می شود، مهم است، اما این بیش تر درسی پیشرفته به حساب می آید که باید بعد از یادگیری اصول اساسی انگلیسی مورد مطالعه قرار بگیرد.

به طور خلاصه، آن منابع انگلیسی را مطالعه کنید که قابل اعتماد هستند، یعنی به طور رایج استفاده می شوند و درست هستند.