لهجه‌های زبان اسپانیایی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد لهجه‌های زبان اسپانیایی را بررسی می کند. زبان اسپانیایی زبان بسیار گسترده ای است و بد نیست در مورد انواع مختلف آن بیشتر بدانید.

لهجه‌های زبان اسپانیایی
لهجه‌های زبان اسپانیایی

اما لهجه‌های زبان اسپانیایی چه مواردی هستند؟

کاستیلانی

کاستیلی زبان مادرید و شمال اسپانیا است و به راحتی تشخیص داده می ‌شود. واضح‌ترین مشخصه‌ی آن تلفظ ‘ci’ و ‘ce’ به صورت ‘th’ است. برای مثال ‘gracias’ (متشکرم) شبیه grath-ee-as تلفظ می‌شود به جای اینکه gras-ee-as تلفظ می‌شود. با اینکه ممکن است شُل و سرزبانی به نظر برسد، اما اینطور نیست باعث می‌ شود به آسانی تشخیص داد گوینده از اسپانیا هست یا نه.

مکزیکی

اسپانیایی مکزیکی یک لهجه ‌ی متفاوت دیگر است که مشخصه‌هایی منحصربفرد دارد. جدای کلمات عامیانه ‌ی مخصوصی که در سرتاسر مکزیک استفاده می‌ شود باید گوشتان متوجه آخرین کلمه‌‌ی هر جمله باشد. آهنگ صدا افزایش می‌یابد و به سمت انتهای جمله ‌ها کشیده می‌شود و کمی تودماغی می ‌باشد.

آرژانتینی

لهجه‌ی آرژانتینی به خاطر تأثیر سنگینی که از ایتالیایی گرفته کاملاً منحصر بفرد است. کیفیتی آهنگین دارد و وقتی حرف می‌ زنند بجای ‘sh’، صدای معمول ‘y’ می‌شنوید (حالت مشابه در اروگوئه هم وجود دارد.) آرژانتینی‌ها به علاوه‌ی این از ‘vos’ به جای ‘tu’ استفاده می‌کنند کما اینکه در سایر کشورهای اسپانیایی‌زبان هم اینطور است. همچنین با صورت فعلی استفاده می‌‌شود که شبیه ‘thou’ یا thee’ در انگلیسی است.

کارائیبی و آمریکای لاتین ساحلی

وقتی به جمهوری دومینیک، ساحل کلمبیا یا ونزوئلا یا هر ناحیه‌ی ساحلی اسپانیایی‌زبان دیگری سفر می‌کنید، آماده‌ ی تمرکز بر روی لیسنینگ خود باشید. این نواحی تمایل به سریع صحبت کردن اسپانیایی دارند! یکی دیگر از بزرگترین اخطارهای دیگر در هنگام گوش دادن به اسپانیایی کارائیبی یا ساحلی، حذف ‘s’ از آخر کلمات است.

کلمبیایی

زبان اسپانیایی که در کلمبیا صحبت می‌‌ شود اغلب به عنوان خالص‌ترین یا خنثی‌ترین نوع به حساب می‌آید؛ مخصوصاً آنکه در بوگوتا صحبت می‌شود که واضح و نسبتاً شمرده است. با در نظر داشتن این مسئله، کلمبیا کشوری متنوع است و در نواحی مختلف آن لهجه ‌های متفاوتی وجود دارد. قابل توجه‌ترین لهجه برای مدلین و مناطق اطراف آن است.