کارهایی که برای درک مطلب لیسنینگ باید انجام دهید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به برخی از کارهایی که برای درک مطلب لیسنینگ باید انجام دهید را مورد بررسی قرار می دهد. به این موارد بسیار مهم توجه کنید.

کارهایی که برای درک مطلب لیسنینگ باید انجام دهید
کارهایی که برای درک مطلب لیسنینگ باید انجام دهید

پس کارهایی که برای درک مطلب لیسنینگ باید انجام دهید را در ذهن بسپارید:

۱- به‌طور گسترده گوش کنید. میزان زبانی را که به‌طور روزانه به آن گوش می‌کنید، شدیداً افزایش دهید. همیشه لازم نیست با هدف درس خواندن باشد- آن را در پیش‌زمینه قرار دهید و حتی محیط غوطه‌وری ایجاد کنید.

۲- مسئله‌ی مهم گوش دادن به مطالب اصیل لیسنینگ است که همراه با متن است. پیداکردن چنین محتوایی همیشه آسان نیست اما می‌توانید با کتاب‌های صوتی، کانال‌های یوتیوب با زیرنویس و برخی وبسایت‌های تخصصی شروع کنید.

۳- وقتی گوش می‌‌دهید از همان ابتدا از متن استفاده نکنید- بارها و بارها به صدای ضبط شده گوش دهید، به‌طرزی فعال درگیر گوش دادن شوید و تلاش کنید تا حد امکان متوجه مطلب شوید. وقتی واقعاً نتوانستید جلوتر بروید، متن را بیرون کشیده و آن‌ را دنبال کنید. این کار را بارها انجام دهید. توجه ویژه‌ای داشته باشید به لغاتی که بلد هستید اما هرطور که بوده در فایل صوتی متوجه‌شان نشده‌‌اید. چرا متوجه آن‌ها نشدید؟

۴- به یک چیز بارها گوش کنید و بعداً هم آن‌ها را مرور کنید. حتی اگر برای فهم مطلب به استفاده از متن عادت کرده‌اید، بعد از چند روز یا هفته سراغ آن‌ها بازگردید و تلاش کنید بدون استفاده از متن به آن گوش کنید. گوش دادن را تکرار کنید تا آنچه را یاد گرفته‌اید نهادینه کنید.

۵- با شریک زبانی تمرین کنید. وقتی چیزی هست که نمی‌فهمید، بی‌خیالش نشوید- از شریک خود بخواهید چیزی را که همان لحظه گفته تکرار کند و در صورت نیاز آن را روی کاغذ بنویسد.

۶- مکالمات خود با گویشوران بومی را با استفاده از موبال خود به‌طور مخفی ضبط کنید و بعداً سراغش بازگردید، قسمت‌های سخت را تمرین کنید.

۷- وقتی فیلم تماشا می‌کنید یا با گویشوران بومی مکالمات واقعی دارید، تلاش کنید بپذیرید که همه‌ی کلمات را متوجه نخواهید شد و از این قضیه خوشحال باشید. اگر می‌بینید زیاد مأیوس می‌شوید این شاید شدیداً به خودتان مربوط باشد.

۸- همچنین به‌طور فعال گوش کنید. همینطور به عقب لم ندهید و از فیلم لذت نبرید. در فواصل معین به این فکر کنید که: الان چه می‌گویند؟ از چه لغاتی استفاده می‌کنند؟ به عقب باز گردید و اگر از آن خوشتان آمده دوباره گوش کنید.