فکر کردن به زبان خارجی برای یادگیری زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد راه هایی را برای فکر کردن به زبان خارجی برای یادگیری زبان معرفی می کند که می تواند برایتان بسیار حیاتی باشد. پس برای بهبود این مهارت حیاتی با ما همراه باشید.

فکر کردن به زبان خارجی برای یادگیری زبان
فکر کردن به زبان خارجی برای یادگیری زبان

به راه های فکر کردن به زبان خارجی برای یادگیری زبان توجه نمایید:

فکر کردن به زبان خارجی گام مهمی در جاده ی طولانی روانی در صحبت در زبان خارجی است، اما گامی است که، به دلایلی، خیلی از زبان آموزان تمایل به نادیده گرفتنش دارند. فکر کردن به زبانی که در حال یادگیری اش هستید لزوما راحت نیست، اما چیزی است که در هر زمانی از روز می توانید تمرین کنید. احتمالش است که شما یک روز را با فکر به آن زبان خارجی بیدار نشوید، فقط به این دلیل که داشتید آن را برای x ماه/سال یاد می گرفتید. خب، این سرانجام اتفاق می‌ افتد، اما من دوست دارم پیشنهادی را جایگزین کنم که کمی بیش تر، این طور بگوییم، کارآمد است، و نقطه ی شروع فراگیری لغت و روانی در صحبت شما خواهد بود. آن چه می گویم این است که فکر به زبانی جدید تصمیمی است که شما می‌گیرید، و باید از روز اول بگیرید.

چرا باید این کار را انجام دهم؟

شاید شما در شگفت باشید که چرا شخصی باید زیر بار سختی فکر به زبانی خارجی برود، به خصوص در طول مراحل یا یادگیری اولیه. خب، برای مبتدیان، فکر کردن به زبانی که در حال یادگیری اش هستید یکی از راحت ترین روش ها برای دوره ی لغات و الگوهای گرامری که به تازگی‌ کسب کرده اید، است. به علاوه، در واقع با مجبور کردن مغز خود به فکر در زبانی که عادت به فکر کردن در آن را ندارد، شما به فعال کردن اطلاعات تازه کسب شده از طریق استفاده ی واقع گرایانه کمک خواهید کرد. این در عوض سرعت انتقال لغات از منفعل به فعال را افزایش می دهد. به طور خلاصه، لغات منفعل شامل لغاتی هستند که در حافظه ی زبانی که افراد تا حدی ‘متوجه می شوند’ ذخیره شده اند، اما افراد به اندازه ی کافی خوب متوجه نشده اند که لغات فعال شوند. پس شما احتمال دارد که برای مثال لغت ‘vocabulary’ را به اسپانیایی بدانید (vocabulario)، اما اگر مبتدی هستید احتمال دارد هنوز نتوانید آن را در جمله ای که خود می سازید استفاده کنید. از طرف دیگر لغات فعال شما شامل لغاتی هستند که موقع صحبت و نوشتن با آمادگی می توانید از آن ها استفاده کنید.

دلیل فوق العاده‌ی دیگر برای این که به زبان خارجی فکر کردن را تمرین کنید این است که بر اساس تحقیقی انجام شده در دانشگاه روان شناسی شیکاگو روی چگونگی تاثیر زبان بر منطق، شما تصمیماتی می گیرید که کم تر به سمت تبعیض و بیش تر به سمت تحلیل و نظم تمایل دارند.

چگونه انجامش دهم؟

پس شما در واقع چگونه می توانید شروع به فکر کردن در زبان خارجی کنید؟ آیا چیزی است که بعد از خواندن کتاب با ضخامت ۱۰ سانتی متری خود به طور معجزه آسایی روی می دهد؟ احتمال دارد که این اتفاق نیفتد، مگر این که شما با تلاشی آگاهانه باعث شوید که این اتفاق بیفتد. پس در این جا تعدادی نکات آورده شده است که من دوست دارم شما آن را در زندگی روزانه ی خود به کار گیرید.

#۱: اولین چیزی که انجامش واقعا مهم است این است که دور خود حبابی از زبان ایجاد کنید، به خصوص اگر شما در زبان مقصد خود به سطح متوسط یا حدی بالاتر از آن رسیده اید (اما واقعا هر چه زودتر بهتر). من در قسمت ‘زبان را قسمتی از زندگی خود کنید’ که پایین آمده است در مورد این کمی بیش تر وارد جزئیات می شوم، پس الان دست از خواندن نکشید!

#۲: گام دوم این است که تلاشی آگاهانه انجام دهید تا به زبان مقصد خود چیزهای اطرافتان را توصیف کنید. وقتی شما دایره ی لغات خیلی محدودی دارید، یک روش راحت برای شروع این است که فقط به اطراف اتاق خود، محله ی خود، و محل کار/دانشگاه خود نگاهی بیندازید و به طور ذهنی هر چه را که می توانید برچسب گذاری کنید. اگر شما رنگ ها را بلد هستید، هر چه را که اطرافتان است بررسی کنید و برای رنگ هر موردی که می بینید به لغتش فکر کنید. اگر شما به تازگی در حال یادگیری اسباب منزل، صفات، یا حالات بوده اید، سعی کنید کار مشابه را با آن ها انجام دهید. شما با تلاشی آگاهانه هر لغت و الگوهای گرامری را که الان در حال یادگیری اش هستید، در زبان مقصد فکر کنید و بگویید و از آن ابزارهایی که جدیدا کسب کرده اید، استفاده کنید. آن را به عنوان یک بازی در نظر بگیرید، چیزی که از انجامش لذت می برید.