نکاتی مفید درباره‌ی بهبود مهارت‌های خواندن و نوشتن

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد بر اساس نوشته ای از دیوید جِی. روزِن نکاتی مفید درباره‌ی بهبود مهارت‌های خواندن و نوشتن را به شما ارائه می دهد. با به کارگیری این نکات بهترین بهره را از ساعات خود برای یادگیری زبان انگلیسی ببرید.

نکاتی مفید درباره‌ی بهبود مهارت‌های خواندن و نوشتن
نکاتی مفید درباره‌ی بهبود مهارت‌های خواندن و نوشتن

خواندن موجب پیشرفت نوشتن می‌شود و نوشتن باعث ارتقای خواندن می‌گردد. تلاش کنید هر روز، هم برای کسب اطلاعات و هم برای سرگرمی انگلیسی را بخوانید و بنویسید. برای اعضای خانواده، دوستان و دیگران یادداشت‌هایی بنویسید. اگر کودکان خردسال دارید برایشان داستان‌ها را بلند بخوانید؛ این کار، خواندن شما را بهبود بخشیده و فرزندتان را نیز برای خواندن آماده می‌کند. اگر شاغل هستید، در سر کار به بقیه نامه بنویسید. به آن‌ها ایمیل ارسال کنید. اگر گوشی موبایل‌تان از ارسال پیامک پشتیبانی می‌کند، به آن‌ها پیام‌های کوتاه متنی بفرستید. در محل کار چه چیزهایی برای خواندن پیدا می‌کنید؟ برای مثال آیا پوستر، یادداشت یا ایمیل‌هایی از طرف همکاران، سرپرست‌تان و یا مشتری‌ها موجود است؟ تا آن‌جا که می‌توانید در محل کار مطالعه کنید، حتی اگر همه‌ی کلمات را متوجه نمی‌شوید.

چند نکاتی مفید درباره‌ی بهبود مهارت‌های خواندن و نوشتن در مدت زمانی سریع

۱- به‌طور مثال در هنگام مطالعه‌ی جملات بالا ممکن است نیاز داشته باشید که معنای کلمه یا عبارتی همچون: «پیغام متنی»، «پوستر»، «ایمیل»، «همکار»، «سرپرست»، «مشتری»، «دفترچه راهنما»، «نشریه اطلاعاتی» یا «ارزیابی عملکرد» را بیاموزید. هر اندازه کلمات بیشتری را بلد باشید، توانایی بهتری برای خواندن خواهید داشت. یک دیکشنری، نسخه‌ی کاغذی یک کتاب یا یک دیکشنری اینترنتی مانند

www. Freedictionary,com می‌تواند به شما در یافتن معنای لغاتی که برایتان جدید هستند کمک کند.

۲- تلاش کنید معنای لغات جدید را با استفاده از کلمات اطراف آن یا متن، متوجه شوید. حتی اگر همیشه درست نگویید، فکر کردن درباره‌ی معنی یک لغت جدید، تمرین خوبی است. برای مثال ممکن است معنای کلمه‌ی «متن» را ندانید اما احتمالاً از توضیحاتی که دادم، متوجه آن می‌شوید: «معنای لغتی جدید با استفاده از کلمات اطراف آن».

۳- فهرستی از کلمات جدید و معنای آن‌ها نگهداری کنید و به هر کلمه یک جمله اختصاص دهید تا چگونگی استفاده‌ی درست آن را نشان دهد. شما می‌توانید این فهرست واژگانی را در یک دفترچه‌ی کوچک که همیشه همراه دارید یا به‌عنوان یک فهرست واژگانی داخل گوشی موبایل یا رایانه‌ی خود نگه دارید.

۴- در هنگام نوشتن ممکن است به استفاده از لغتی نیاز داشته باشید که هنوز آن را نمی‌دانید یا از آن مطمئن نیستید. گاهی اوقات یک رایانه یا گوشی همراه می‌تواند در پیدا کردن آن به شما کمک کند. می‌توانید توضیح لغت را در گوگل یا موتورهای جستجوی دیگر، تایپ کنید و لغتی را که دنبال آن هستید، بیابید. چنانچه مطمئن نیستید، معنای آن را در یک دیکشنری بررسی کنید.

۵- به بازی‌های رایگان لغوی مانند برنج مجانی، اِسکِرابل یا کلمات با دوستان بپردازید. این‌ها به شما کمک می‌کنند تا دایره‌ی واژگان خود را بسازید.

۶- یک حساب کاربری رایگان برای ارسال ایمیل مثلاً از سایت گوگل تهیه کنید. از آن برای ارتباط با خانواده، دوستان و مقاصد تحصیلی و کاری استفاده کنید.

۷- در نهایت اگر نیاز به بهبود مهارت‌های تایپ کردن خود دارید، به فهرست وبسایت‌های رایگان آموزش تایپ در اینترنت رجوع کنید.

امیدواریم نکاتی مفید درباره‌ی بهبود مهارت‌های خواندن و نوشتن برایتان مفید بوده باشد. برای شرکت در کلاس های آموزش زبان انگلیسی با ما تماس بگیرید.