CEFR مدرک زبان چیست؟

CEFR مدرک زبان چیست؟
از نوامبر سال ۲۰۰۱ شورای اتحاد اروپا تصمیم گرفت سیستم جدیدی را برای یکسان سازی مدارک زبان در اروپا و جهان راه اندازی کند. پس اولین نکته این است که CEFR مدرک زبان نیست بلکه یک سیستم ارزشیابی است که شاید برخی به اشتباه آن را مدرک بدانند. Common European Framework of Reference که در انگلیسی به طور خلاصه CEFR و در آلمانی GER ، در زبان ایتالیایی QCER و در زبان اسپانیایی MCER نام گرفته است یک معیار شش سطحی برای شناخت میزان موفقیت های یک شخص در یادگیری یک زبان خارجی است.

CEFR مدرک زبان
CEFR مدرک زبان

این شش سطح از سطح مبتدی A1 شروع و تا سطح C2 پیشرفته ادامه پیدا می کند. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای شمایی که می خواهید سطح CEFR مدرک زبان خود را بشناسید توضیح هر سطح را در زیر بیان می کند.
A1 : سطح مقدماتی می باشد که نشان دهنده توانایی استفاده زبان آموز از اصطلاحات بسیار ساده روزمره ، توانایی معرفی خود و برقراری ارتباط با سرعت بسیار کم می باشد.
A2 : سطح ابتدایی می باشد که شخص در آن می تواند از جملات پرکاربرد استفاده کند و در مورد موضوعات بسیار عمومی مثل خانواده ، خرید و محل کار اظهار نظر کند.
B1 : زبان آموز در این سطح می تواند موضوع اصلی مکالمات مختلف را بفهمد و در مورد اتفاقات صحبت می کند و می تواند امید و یا رویای خود را در جملات کوتاه مرتبط به هم بیان کند.
B2 : در فهمیدن موضوع اصلی حتی متون پیچیده هم مشکلی ندارد و در بحث های تخصصی رشته خود بدون مشکل شرکت می کند. تقریبا می تواند روان صحبت کند و در مورد خوبی ها و بدی های یک موضوع خاص می تواند بحث کند.
C1 : نه تنها موضوع اصلی بلکه موضوع های نهفته و پنهان مکالمات و متون را متوجه می شود. تقریبا در همه حوزه های اجتماعی ، آکادمیک و حرفه ای از زبان استفاده می کند.
C2 : به راحتی و بدون هیچ اشتباهی می تواند هر موضوع یا حوزه ای که می شنود یا می خواند را متوجه شود. بدون نیاز به کمک منظور خود را بیان می کند حتی اگر موضوعی بسیار انتزاعی و پیچیده باشد.
معمولا برای زبان آموزان کسب سطحی بین B2 تا C2 می تواند خوب تلقی شود اما مطمئنا سطوح C1 و C2 برای زبان آموز ها ایده آل می باشد. امیدواریم اطلاعات لازم برای سوال اولمان یعنی CEFR مدرک زبان چیست را کسب کرده باشید. برای مشاوره بیشتر با شماره های موسسه زبان ایران آکسفورد ۸۸۹۳۴۴۷۵ و ۸۸۸۹۱۶۶۹ تماس بگیرید.