Lingua Franca چیست ؟

Lingua Franca چیست ؟
اصطلاح Lingua Franca شاید برای کسانی که در گستره زبان شناسی هستند بسیار آشنا است اما برای بسیاری دیگر واژه ای است که شاید زیاد می شنوند اما دقیقا نمی دانند به چه معناست. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد این مفهوم را برایتان روشن می سازد. Common Language, Trade Language , vernacular Language همگی اسم های دیگری هستند که به این مفهوم اطلاق می شود.

lingua franca چیست ؟
lingua franca چیست ؟

اما سوال دقیق اینجاست که Lingua Franca چیست ؟
زبانی که بین مردم یا گروهی که زبان مشترکی با هم ندارند و زبان های مادری یکسانی ندارند به عنوان زبان سوم مطرح می شود و با آن ارتباط برقرار می کنند را Lingua Franca می گویند. شاید با گفتن چند مثال بهتر بتوانید با آن آشنا شوید.
از نظر ریشه لغوی Lingua به معنی زبان و Franca از Frankish می آید که در دوره بیزانسی به تمامی زبان های اروپای غربی اطلاق می شد.
جوامع بشری به دلایل بسیار زیادی ممکن است شکل بگیرند. به عنوان مثال دلایل مذهبی ، سیاسی ، دیپلماتیک ، بازرگانی و … افرادی که در این جمع حاضر می شوند به هر حال نیاز به برقراری نوعی ارتباط دارند. از زبانی که این افراد در گروه های مختلف به صورت مشترک برای ارتباط استفاده می کنند Lingua Franca می گویند.
مثلا در طول تاریخ و مراسم حج در گذشته زبان عربی به عنوان زبانی مشترک بین افرا د استفاده می شد.
اگر کمی جلوتر بیاییم در حال حاضر زبان انگلیسی را می توان Lingua Franca در دیپلماسی ، سیاست و تجارت دانست.
در گذشته زبان فرانسه به عنوان زبان دیپلماسی شناخته می شد. می توان دید به دلیل تغییر موقعیت کشور ها و زبان ها در طول تاریخ امکان تغییر Lingua Franca ها وجود دارد.
برای شناخت بهتر زبان مورد نظر در حوزه فعالیت خود باید بدانید Lingua Franca آن چیست. برای اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید.