چرا تقلید کردن از لهجه‌ انگلیسی آسان است

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد همیشه با سوالاتی از سوی زبان آموزان مواجه شده است که آیا تقلید کردن لهجه های زبان انگلیسی امکان پذیر است. بله ! به آسانی . اما چرا تقلید کردن از لهجه‌ انگلیسی آسان است ؟

چرا تقلید کردن از لهجه‌ انگلیسی آسان است
چرا تقلید کردن از لهجه‌ انگلیسی آسان است

واقعا چرا تقلید کردن از لهجه‌ انگلیسی آسان است

آیا تا به حال خود را در موقعیتی یافته‌اید که با فردی با لهجه‌ی غلیظ صحبت کنید و سپس نادانسته شروع به تقلید از لهجه‌ی‌شان نمایید؟

چند سال پیش، دانشمندان دانشگاه ریورسایدِ کالیفرنیا تحقیقی را انجام دادند تا چراییِ تقلید از لهجه را کشف کنند. با توجه به نظر محققین ما لهجه‌ها را به دنبال تلاشی برای «همدلی و پذیرش» با شخصی که صحبت می‌کند، تقلید می‌نماییم. ایده‌ی پشت این مطلب بسیار سحرآمیز است چراکه یکبار دیگر فاش می‌کند زبان تا چه حد قدرتمند می‌تواند باشد. حتی در ناخودآگاه ما.

پروفسور لارنس روزنبلوم، یکی از دانشمندانی که این تحقیق را راهبری کردند، یافته‌های زیر را اعلام نمود:

انسان‌ها مقلدهایی همیشگی هستند. ما به طور غیر ارادی جنبه‌های جزئی اخلاق، طرز قرار گرفتن و حالت صورت یکدیگر را تقلید می‌کنیم. ما همچنین الگوهای گفتاری، شامل سرعت و زمان صحبت را تقلید می‌کنیم. گاهی اوقات ما حتی لهجه‌ی خارجی شخصی را که با او در حال صحبت هستیم را می‌گیریم، که این نتایج خجالت باری ‌را به همراه خواهد داشت.

این تحقیق از شرکت‌کنندگان پرسید که لب گویندگان مختلف را بدون شنیدن صدای آن‌ها بخوانند. شرکت‌کنندگان از زمینه‌های زبانی گوناگون بودند، برخی از آن‌ها لهجه داشتند و برخی نداشتند. شرکت‌کنندگان به طرز جالبی وقتی لغاتی را که از روی لب فرد خوانده‌ بودند، با صدای بلند می‌گفتند، با لهجه‌ی فرد گوینده صحبت می‌کردند، بی‌آنکه آن لهجه را پیش قبلاً شنیده باشند.

این تنها یکی از تحقیقات صورت گرفته است که توانایی ذاتی در میان آدم‌ها برای تقلید از لهجه‌ها را نشان می‌دهد. سایر تحقیقات تأثیرات مثبتی را که تقلید از لهجه بر روابط دارد، مورد بحث قرار می‌دهند.

از لهجه‌ی خود خجالت نکشید یا نگران نباشید که قادر نیستید لهجه را به درستی تقلید کنید. تلاش کردن در راستای یادگیری زبان و ایجاد روابط دوستانه تا آن‌جا پیش می‌رود که عشق خود به زبان و فرهنگ را ثابت کنید.