چرا یادگیری زبان چینی چندان هم سخت نیست؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد امروز بررسی می کند که چرا یادگیری زبان چینی چندان هم سخت نیست؟ اگر چه هر زبانی نیاز به انرژی و زمان دارد اما به هیچ وجه نباید از آن یک غول برای خود بسازید.

چرا یادگیری زبان چینی چندان هم سخت نیست؟
چرا یادگیری زبان چینی چندان هم سخت نیست؟

اما چرا یادگیری زبان چینی چندان هم سخت نیست؟

چینی یکی از محبوب ترین زبان های دنیا است که بیش از یک میلیارد گویشور دارد. چنانچه در یک کشور چینی زبان بوده باشید، ممکن است از یکسری تصورات غلط راجع به چینی مبنی بر اینکه یکی از مشکل‌ترین زبان‌ها برای یادگیری است، اطلاع داشته باشید. گویشوران چینی غیر بومی همچنین به شما خواهند گفت که یادگیری این زبان چقدر مشکل است.

چرا یادگیری چینی سخت به حساب می‌آید؟

یادگیری چینی به میزان قابل توجهی متفاوت است از یادگیری فرانسوی و اسپانیایی؛ مخصوصاً اگر پیش‌زمینه‌ای در زبان‌های لاتین داشته باشید. دلیلش این است که زبان چینی از کارکترهایی استفاده می کند که وقتی نگاهشان می کنید به نظر پیچیده و غیر قابل تشخیص هستند. انگلیسی از این کاراکترها استفاده نمی کند و به همین دلیل درکشان برای کسانی که آن‌ها را مطالعه نمی‌کنند، چالش برانگیز است. چینی همچنین زبانی آهنگین است و یادگیری این آهنگ‌‌ها شاید در ابتدا چالش‌برانگیز باشد.

هر زبانی ویژگی‌های منحصر بفرد خودش را دارد که که یادگیری‌اش را در ابتدا کمی سخت‌تر می‌کند. با این‌حال، این بسته به رفتار و انگیزه‌ی شما به مرور زمان بهتر می شود. خود زبان چینی، مجموعه‌ای از کارکترهای تعیین‌کننده را دارد که اگر با اشتیاق و برخورد صحیح به دنبالشان بروید، براحتی آموخته می‌شوند. در زیر به یکسری دلایل دلایل اشاره شده است که نگاه شما به یادگیری چینی را تغییر خواهند داد.

 گرامر

شما متوجه خواهید شد که چینی یکی از جالب ترین و ساده ترین ساختارهای گرامر را از بین هر زبانی دارا است. شما از این که با یادگیری چینی چه قدر می توانید به کامیابی برسید، شگفت زده خواهید شد چون لازم نیست بیش تر لغات را عوض کنید. این یعنی شما قادر خواهید بود تا چند ماه بعد از یادگیری زبان به راحتی جملات را بسازید. افعال در تمام زمان ها مشابه باقی خواهند ماند در حالی که اسامی در حالت جمع خود عوض نمی شوند. زبان چینی بین جنسیت ها تفاوتی قائل نمی شود. از صحبت به زبان خجالت نکشید چون تلاش هایتان اکثراً با تشویقِ بیش تر افراد سنگاپوری همراه خواهد بود.

لغات

بیش از ۹۵% از کاراکترهایی که در ببش تر رزونامه ها و ژورنال ها پیدا می کنید شامل ۲۰۰۰ تا از رایج ترین لغات چینی هستند. بنابراین، اگر شما با این کاراکترهای رایج آشنا باشید، خواندن و نوشتن برایتان راحت تر خواهد بود. یادگیری لغات چینی در ابتدا کند خواهد بود، اما فرایند یادگیری بعد از مدت کوتاهی راحت تر می شود چون بیش تر لغات چینی بر مبنای لغات اساسیِ کمی ساخته شده اند. در واقع، شما دانش فقط ۵۰۰۰ لغت را برای ثبت نام در یک دانشگاه چینی لازم دارید بر خلاف ۲۰۰۰۰ لغتی که باید در دانشگاه های انگلیسی زبان بدانید.

آهنگ‌های کلام در زبان چینی

چنانچه انگلیسی زبان بومی شما باشد، استفادهای آهنگ‌های چینی برای‌تان کاملاً جدید خواهد بود. این تنها بخش پیچیده ی یادگیری زبان چینی است، اما با گذشت زمان بهتر می شوید. چینی تنها چهار آهنگ دارد و یک لغزش کم به هنگام صحبت می تواند موجب تغییری زیاد در معنی شود. برای مثال، شما با استفاده از آهنگ اشتباه می‌توانید جمله ای خبری را به یک پرسش تبدیل کنید. با این‌حال، یادگیری چگونگی استفاده از این آهنگ‌ها سخت نیست.

کاراکترها

اغلب مردم از ظاهر کارکترهای چینی وحشت می کنند اما آنقدر که فکر می کنید سخت نیستند. هزاران کاراکتر وجود دارد اما مجبور نیستید همه ی آن‌ها را از ابتدا یاد بگیرید. می توانید با تبدیل کاراکترها با استفاده از صورت الفبایی رومی به نام پین‌یین” شروع کرده و آن‌ها را قابل خواندن کنید. یادگیری “پین‌یین” در مقایسه با کارکترها ساده تر است چون شامل ۴۰۰ سیلابل چینی می شود. با اینحال، شاید لازم باشد کاراکترها را یاد بگیرید تا درکی خوب از زبان چینی پیدا کنید.

نتیجه گیری

یادگیری زبان چینی به آن سختی که احتمالاً فکر می کنید، نیست. احتمال دارد در ابتدا خسته کننده باشد، اما لحظه ای که به تمام ترس ها غلبه می کنید و خود را در یادگیری لغات، کاراکترها و گرامر غوطه ور می سازید، راحت تر می شود.