چرا یادگیری دستور زبان به تنهایی مضر است؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در آموزش زبان تاکید دارد که دستور زبان و مکالمه زبان را به همراه یکدیگر بیاموزید. اما سوال اینجاست چرا چرا یادگیری دستور زبان به تنهایی مضر است؟ بسیاری از یادگیرندگان زبان مجبور شده‌اند که فکر کنند نیاز دارند دستور زبان را یاد بگیرند تا بتوانند یک زبان را فرا بگیرند. این اشتباه، اشتباه، اشتباه است. ما وقتی به دنبال یادگیری یک زبان جدید می‌رویم از توضیحات دستور زبانی دوری می‌کنیم و از همه‌ی پرسش‌ها یا تمرین‌های بر پایه‌ی گرامر دوری می‌کنیم. در عوض به زبان برای آموزش نگاه می‌کنیم.

چرا یادگیری دستور زبان به تنهایی مضر است؟
چرا یادگیری دستور زبان به تنهایی مضر است؟

اما چرا یادگیری دستور زبان به تنهایی مضر است؟

ما گوش می‌دهیم و می‌‌خوانیم و زبان را از نزدیک تحت نظر می‌گیریم. کم کم این کار را انجام می‌دهیم. در ابتدا تنها ۳۰ ثانیه یا ۱ دقیقه و به نوبت است. به موقع آن را طولانی‌تر می‌کنیم. ما مرتباً به این مقادیر کوچک گوش می‌کنیم و هر از چندگاهی آن‌ها را می‌خوانیم. البته برای توصیف معنا به کمک نیاز داریم. این کمک ممکن است از طرف یک معلم باشد یا به‌صورت اتوماتیک بدست بیاید. پس از آن تنها ما هستیم و زبان.

زبان آموز دستور زبان مجبور می‌شود که درباره‌ی قوانین فکر کرده و چرایی آن‌ها را بپرسد؛ «چرا اینگونه گفته شده است؟ من فکر کردم قانون چیز دیگری است.» زبان آموز در نیمی از اوقات قانون را اشتباه متوجه می‌شود. به علاوه اگر زبان آموز هربار بخواهد چیزی بگوید باید یک قانون را به ذهن بسپارد و هرگز نخواهد توانست به فصاحت صحبت کند.

برای اغلب زبان‌ها، کمبود محتوای جالب برای یادگیری وجود دارد. اغلب محتوای کتابی خیلی مصنوعی و کسل‌کننده هستند. به نظر می‌رسد که مقصود اصلی توضیح نکات دستور زبان است. لذا یادگیرنده تمایل دارد که علاقه‌اش را از دست بدهد. این خیلی خسته کننده است و باعث لذتبخشی نیست. چنانچه هدف اصلی یادگیری گرامر باشد، سخت خواهد بود که بعد از یک مدت ادامه دهیم.

این لازم نیست که مشکلی در زبان انگلیسی باشد. ما در مؤسسه کتابخانه‌ای از فایل های صوتی جالب و فایل‌های متنی از زبان واقعی ایجاد کرده‌ایم، نه زبان کتابی. آن‌جا فرد می‌تواند یاد بگیرد و لذت ببرد. یک روز این کار را برای زبان‌های دیگر نیز انجام خواهیم داد. ما دستور زبان را آموزش نخواهیم داد اما مردم به همان روش که ما یاد گرفتم، آموزش خواهند دید.