آزمون YOS 2023

امتحان YÖS به همراه دانلود منابع و نمونه سوالات ۲۰۲۳

ترکیه یکی از کشورهایی است که بسیاری از دانشجویان دنبال تحصیل در آن هستند؛ زیرا دانشگاه‌های خوبِ زیادی در سطح محلی و جهانی دارد. اگر به فکر ادامه تحصیل در ترکیه هستید، حتما سوالات زیادی درمورد آزمون‌های پذیرش در دانشگاه‌های این کشور دارید. آزمون‌های ورودی زیادی مانند آزمونSAT ، آزمون TUS، آزمون ALES، آزمون GRE، آزمون GMAT و آزمون YOS در ترکیه وجود دارد، اما یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترینِ این آزمون‌ها، آزمون YÖS است.

اول از همه، باید بدانیم که آزمون  YÖS برای همه دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند طراحی شده است و هر دانشگاهی براساس ظرفیت خود و نتایج آزمون، دانشجویان خارجی را پذیرش می‌کند.

تا حدود ده سال، این آزمون جامع و سراسری بود؛ اما از سال ۲۰۱۲ تا الان هر دانشگاه به‌طور جداگانه  این آزمون را برگزار می‌کند.

آزمون YOS

آزمون YÖS چیست؟

 آزمون YÖS کلید پذیرش در همه رشته‌ها در دانشگاه‌های ترکیه است. برای پذیرفته شدن حتما باید نمره قبولی در این آزمون را کسب کنید.

شما باید در آزمون YÖS  ارائه شده توسط دانشگاه موردنظرتان برای ادامه تحصیل، ثبت‌نام کنید و نمره خوبی کسب کنید.

با توجه به ایجاد آزمون Myos و تغییراتی که در نحوه انتخاب مدرک SAT برای دانشگاه های ترکیه ایجاد شده است، اهمیت آزمون MYOS بسیار بشتر از قبل شده است. ما سعی می کنیم آخرین تغییرات این آزمون ها را در دوره های آموزشی خود لحاظ کنیم تا بهترین نمره را در آن کسب کنید.

اهداف متعددی برای یادگیری زبان ترکی استانبولی وجود دارد. امتحان yos یک امتحان ورودی برای دانشجویانی است که قصد تحصیلات عالیه در ترکیه را دارند. این آزمون توسط سازمان OSYM طراحی و برگزار می شود و نتایج امتحان yos فقط برای ادامه تحصیل در ترکیه کارایی دارد. این آزمون در مقطع لیسانس کاربرد دارد و برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر باید از طریق موسسه آموزش عالی مورد نظر تقاضا کرد. حدودا در سراسر دنیا حدود ۹۲۰۰ نفر در این آزمون شرکت می کنند.

البته تعدادی از دانشگاه‌ها در ترکیه هستند که دانشجویان خود را از طریق آزمون دیگری به نام SAT انتخاب می کنند. برای آشنایی کامل با آزمون SAT کلیک کنید.

از جمله مهمترین دانشگاه‌هایی که از طریق آزمون YÖS دانشجو نمی‌پذیرند می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد:

 • Middle East Technical University
 • Koc University
 • Bogazici University
 • Yeditepe University
 • Istanbul Technical University
 • Bilkent University
 • Sabanci University

امتحان yos از دو بخش تشکیل شده است:

 1. آزمون مهارت های پایه که دانش تحلیل را مورد سنجش قرار می دهد. سوالات این قسمت چندان به دانش زبان شخص مربوط نمی شوند اما توضیحات سولات به زبان ترکی به زبان آموزان داده می شود. این بخش امتحان yos دارای ۸۰ سوال است که ۴۵ تست آن سوالات IQ هستند و ۳۵ تست آن سوالات ریاضی هستند.
 2. برخی دانشگاه ها ممکن است بخش زبان ترکی نیز داشه باشند. آزمون آشنایی با زبان ترکی استانبولی  که بخش دوم امتحان yos را تشکیل می دهد مهارت درک زبان آموز از متون ترکی را مورد سنجش قرار می دهد. این قسمت امتحان yos 60 دقیقه به طول می انجامد. این قسمت آزمون برای تصمیم گیری در مورد این مسئله است که آیا زبان آموز می تواند در دوره های آموزشی که به زبان ترکی هستند شرکت کند یا نه.

آیا آزمون YÖS سخت است؟

خب، آزمون YOS آن‌چنان سخت نیست و سوالات آزمون YÖS دقیقاً از منابع آزمون که از پیش تعیین شده است، می آید. اگر قبل از ورود به آزمون به مباحث تسلط داشته باشید، قطعاً سوالات برای شما واضح و آسان خواهد بود و از هیچ‌کدام از آن‌ها غافل‌گیر نخواهید شد.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که میزان دشواری سوالات امتحان YÖS  از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، سوالات دانشگاه استانبول ساده‌تر از سوالات دانشگاه ازمیر است.

جدا از اینکه کدام دانشگاه‌ها آزمون YÖS  یا SAT را قبول دارند، بسیاری از دانشگاه‌های دیگر هستند که توسط هر دو آزمون YÖS و SAT دانشجو می‌پذیرند.

اعتبار آزمون YÖS  برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه تنها یک سال است؛ بنابراین حتماً طی این یک سال پذیرش دانشگاه خود را بگیرید.

آزمون YÖS به چه زبانی برگزار می‌شود؟

زبان آزمون YÖS  بستگی به انتخاب شما دارد. شما می‌توانید بین ترکی یا انگلیسی، هر کدام که برای شما مناسب‌تر است را انتخاب کنید. حتی ممکن است برخی دانشگاه‌ها، امکان انتخاب زبان‌های دیگری مانند فرانسه را در اختیار شما بگذارند.

اما به طور کلی، نیازی نیست نگران زبان این آزمون باشید؛ زیرا پاسخ دادن به سوالاتی مانند ریاضی، هوش یا هندسه به تسلط آن‌چنانی بر زبان نیاز ندارد و تنها کاری که در این زمینه باید انجام دهید این است که در پاسخ دادن به خودِ سوال و محاسبات مهارت داشته باشید.

تاریخ های برگزاری آزمون YOS 2021

از سال ۲۰۱۲، هر دانشگاهی آزمون YÖS  را جداگانه برگزار می‌کند؛ بنابراین آزمون YÖS یک آزمون سراسری نیست. هر دانشگاه هنگام ثبت نام زمان خاصی را برای آزمون YÖS  تعیین می‌کند و شما باید در همان دانشگاهی که  قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، در آزمون شرکت کنید. 

شما می‌توانید حوالی ماه  فوریه در این آزمون ثبت نام کنید. همه‌ی دانشگاه‌ها این آزمون را تقریباً بین بازه زمانی اواسط آوریل تا اوایل ژوئن هر سال  برگزار می‌کنند.

البته، از سال ۲۰۲۰، زمانی که جهان درگیر ویروس کرونا شد، این آزمون نیز تحت تأثیر قرار گرفت و هم ثبت‌نام و هم زمان آزمون برگزار شده در آن سال تغییر کرد و به تأخیر افتاد.

مراکز برگزاری آزمون YOS

هر دانشگاه محل برگزاری آزمون خود را تعیین می‌کند.

 این آزمون ممکن است در محوطه همان دانشگاه یا در شهرهای بزرگ مانند استانبول و آنکارا برگزار شود.

سالانه چند بار آزمون YÖS برگزار می‌شود؟

خیلی مهم است که حواستان به  زمان آزمون باشد. زیرا این آزمون چند بار در سال برگزار نمی شود و هر دانشگاه فقط یک بار در سال آزمون YÖS را برگزار می کند‌.  بنابراین اگر آزمون امسال را از دست دادید، باید منتظر بمانید تا برای سال آینده دوباره اقدام کنید.

با این حال، برخی از دانشگاه‌ها مانند Kapadokya, Karabuk, Başkent, Aydin, Yildiz Teknik  و…  ممکن است بیش از یک بار در سال آزمون YÖS را برگزار کنند.

نمره بندی امتحان YOS

سوالات آزمون YOS به سه قسمت تقسیم شده و نمره‌دهی از ۱۰۰ است.

 اکثر دانشگاه‌ها برای هر پاسخ نادرست یک چهارم نمره منفی می‌دهند؛ یعنی هر چهار پاسخ نادرست یک امتیاز را از نمره کل شما کم می‌کنند.

برای قبول شدن در دانشگاه، نمره کل کسب شده در این سه گروه نباید کمتر از ۵۰ باشد و نمرات کمتر از ۵۰ معمولاً پذیرفته نمی‌شوند. اما همان‌طور که اشاره کردیم، گرفتن نمره ۱۰۰ در این آزمون غیرممکن نیست، زیرا سوالات قابل پیش‌بینی هستند.

 برای اینکه در بهترین دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شوید، هدف خود را کسب نمره بالای ۹۰ قرار دهید. البته نباید رقابت شدیدی که در این آزمون وجود دارد را هم نادیده بگیریم.

سوالات آزمون YÖS

اولین شرط برای قبولی در هر آزمون، داشتن اطلاعات صحیح در مورد آن است. مثلاً طرز نمره‌دهی ، اینکه آزمون در چه زمینه‌هایی است و چه نمره‌هایی  پذیرفته می‌شوند.

 سوالات آزمون YÖS  از سه مبحث ریاضی، هندسه و هوش است. تعداد  سوالات ممکن است تا ۸۰ یا ۱۰۰ سوال باشد و از سه قسمت تشکیل شده است که به شرح زیر است:

۱.سوالات هوش

 تقریباً نیمی از سوالات (از ۴۵ تا ۵۵ سوال) را به خود اختصاص می‌دهد و معمولاً تعداد سوالاتIQ  از بقیه بیشتر است.

 برخلاف نام این بخش، برای حل آن به هوش زیادی احتیاج ندارید؛ زیرا سوالات بخش IQ  با تکرار و تمرین توسط هرکسی که دارای هوش معمولی است به راحتی قابل پاسخ است.

۲.سوالات ریاضی

بخش بعدی مربوط به سوالات ریاضی است که فقط شامل ۳۰ سوال است.

اگر تعداد کل سوالات ۱۰۰ سوال باشد، سوالات این بخش به بیش از ۴۵ سوال می‌رسد.

سوالات این بخش شامل مباحث پایه ریاضیات است که با توابع، مثلثات و لگاریتم شروع می‌شود و به سمت مشتقات و انتگرال می‌رود که همه این مباحث در سطح ریاضیات دوران دبیرستان می‌باشد. اگرچه این بخش در مقایسه با بقیه بخش‌ها دشوار است، اما  با مطالعه منابع اصلی این آزمون بدون شک آسان خواهد بود.

۳.سوالات هندسه

حداقل تعداد سوالات مربوط به این بخش بین ۵ تا ۱۰ سوال است.

 موضوعات آن شامل اصول اساسی هندسه یعنی زوایا، دایره‌ها، مثلثات و شباهت‌های آن‌ها، هندسه فضایی و غیره است.

از آن‌جا که تعداد سوالات این بخش کم است، بسیاری از افراد ممکن است آن را نادیده بگیرند. برگ برنده شما می‌تواند کسب نمرات بیشتر در این بخش باشد. بنابراین در مطالعه هندسه تردید نکنید، زیرا این پنج سوال ممکن است دلیل برتری شما نسبت به سایر رقبا باشد.

چگونه در آزمون YÖS قبول شویم؟

علاوه بر عوامل اصلی مورد نیاز برای قبولی در هر امتحان مانند برنامه ریزی، تمرکز و مطالعه، لازمه‌ قبولی در آزمون YÖS ، داشتن کتاب‌های مورد نیاز است. همچنین می‌توانید در کلا‌س‌هایی که کتاب‌های این آزمون را آموزش می‌دهند شرکت کنید.

 این کتاب‌ها در کلاس‌های حضوری یا حتی آنلاین آموزش داده می‌شود و با گذراندن یک دوره شش تا نه ماهه به اندازه کافی مهارت کسب خواهید کرد.

نکته مهم:

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتی اگر در آزمون YÖS نمره خوبی کسب کنید، قبل از ورود به دانشگاه باید دوره ۶ ماهه زبان ترکی را بگذرانید.

برای آزمون YÖS چه چیزهایی مورد نیاز است؟

پس از ثبت نام در وب سایت دانشگاه، یک کپی از فرم ثبت‌نام آزمون تهیه کنید. به جزاین، هیچ کاغذ دیگری با خود نبرید. همچنین به اصل گذرنامه، مداد، پاک کن و ساعت نیاز خواهید داشت.

بهتر است فکر تقلب در آزمون را کاملاً از ذهن خود بیرون کنید. شاید بدترین اتفاقی که ممکن است برای تحصیل شما در ترکیه بیفتد این باشد که در طول آزمون تقلب کنید یا با کسی صحبت کنید؛ زیرا در این صورت ممکن است از سیستم آموزشی ترکیه محروم شوید و فرصت خود  برای ادامه تحصیل در این کشور را از دست دهید.

آیا آزمون YÖS محدودیت سنی دارد؟

خیر، این آزمون محدودیت سنی خاصی ندارد. هرکسی می تواند از سال آخر دبیرستان به بعد در این آزمون شرکت کند.

آزمون آنلاین YÖS

آزمون YOS معمولاً مستقیماً توسط نمایندگان دانشگاه برگزار می شود. اما از سال ۲۰۲۰، به دلیل انتشار ویروس کرونا، برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه آنکارا، این آزمون را به صورت آنلاین برگزار کرده‌اند.

در سال ۲۰۲۱ و با تداوم ویروس کرونا، تعدادی از دانشگاه‌های دیگر به آزمون آنلاین روی خواهند آورد و از جمله دانشگاه‌هایی که آزمون‌های خود را امسال به صورت آنلاین برگزار کرده‌اند، دانشگاه آنکارا، دیاربکر، دانشگاه مرمره و بسیاری دانشگاه دیگر هستند.

ثبت‌نام در آزمونYÖS سال ۲۰۲۱

زمان ثبت‌نام در آزمون YÖS 2021  تقریباً از ماه فوریه شروع می‌شود و تا آوریل ادامه خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که هر دانشگاه زمان ثبت‌نام خاص خود را دارد.

با مراجعه به وب سایت هر دانشگاه و اطلاع از تغییرات احتمالی در آزمون YÖS همان دانشگاه، می‌نوانید از زمان برگزاری آزمون YÖS مطلع شوید.

مراحل ثبت‌نام در آزمون YÖS

 •  وارد وب سایت دانشگاه موردنظر شوید.
 •   دفترچه آزمون را بخوانید.
 •   محل آزمون را انتخاب کنید.
 •   اطلاعات خواسته‌شده در سایت را تکمیل کنید.
 •   هزینه آزمون را پرداخت کنید.
 •   در تاریخ و ساعت معین شده در آزمون شرکت کنید.

هزینه آزمون YÖS

هزینه شرکت در آزمون معمولاً حدود ۴۰۰ لیر است. هر دانشگاه هزینه‌های متفاوتی برای این آزمون دارد. هزینه دانشگاه های دولتی بیشتر است، در حالی که هزینه دانشگاه‌های خصوصی کمتر است و برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه آنکارا ممکن است هزینه را به دلار دریافت کنند.

نمونه سوالات امتحان YOS

برای دانلود نمونه سوالات سری اول کلیک کنید.

برای دانلود نمونه سوالات سری دوم کلیک کنید.

قوانین آزمون YÖS

شرکت در آزمون YÖS  قوانین خاص خود را دارد و باید به مسائل مهم توجه کنید تا تلاش‌های  چندین ماهه شما هدر نرود.

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در مورد آزمون YOS آن‌ها را به ذهن بسپارید:

 • حتماً گذرنامه اصلی خود را به همراه داشته باشید و تاریخ انقضای آن را بررسی کنید.
 • محل آزمون را از قبل بررسی کنید و بهترین و سریع ترین زمان ممکن برای به‌موقع رسیدن به محل آزمون را انتخاب کنید.
 • محل آزمون تحت کنترل شدید است و درهای محل آزمون به موقع بسته می‌شوند.

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد دوره های آمادگی امتحان yos را برگزار می نماید. برای زبان آموزانی که قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارند ، دوره های به صورت فشرده برگزار می شوند. اساتیدی که به تدریس این دوره ها می پردازند اساتید Native و مجرب هستند و بسته به نیاز زبان آموزان و زمان مورد نظر انها دوره ها تعیین می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تماس بگیرید یا فرم مشاوره را در سایت پر کنید.