آزمون JLPT زبان ژاپنی ۲۰۲۳

آزمون JLPT زبان ژاپنی

Japanese Language Proficiency Test که به اختصار آزمون JLPT زبان ژاپنی نامیده می شود تنها تست معتبر در زبان ژاپنی است که همانند آزمون تافل یا آیلتس در زبان انگلیسی می باشد. آموزشگاه زبان ایران آکسفورد تنها برگزار کننده دوره های آموزش زبان ژاپنی در ایران می باشد که می توانید بعد از اتمام دوره برای مدرک تست JLPT زبان ژاپنی آماده شوید و آن را کسب کنید. اطلاعات این تست در زیر آورده شده اند. برای مهاجرت به ژاپن یکی از مهم ترین اقدامات یادگیری زبان ژاپنی است و ژاپنی ها بسیار به این مسئله حساس هستند. اگر قصد دارید در آینده نزدیک این کار را انجام دهید حتما سعی کنید خود را با زبان ژاپنی آشنا سازید.

فیلم اطلاعات امتحان JLPT

دوره های فوق فشرده آموزش JLPT در ایران آکسفورد

موسسه ما یکی از مراکز اصلی برگزاری دوره های فشرده آزمون JLPT در ایران می باشد. ما با اساتید مجرب و Native ب صرت کاملا فشرده شما را برای کسب مدرک JLPT آماده می کنیم.

همچنین در پایان دوره مدرک معتبر موسسه را برای پایان رساندن دوره آموزش JLPT کسب خواهید کرد.

برای دریافت اطلاعات کامل دوره به مطلب آموزش زبان ژاپنی مراجعه کنید.

 

امتحان JLPT چیست ؟

آزمون مهارت زبان ژاپنی (JLPT) تحت نظر سازمان مشترک بنیاد ژاپن و مبادلات و خدمات آموزشی ژاپن (انجمن قبلی آموزش بین المللی ، ژاپن) در سال ۱۹۸۴ به عنوان آزمایشی برای سنجش و تأیید مهارت زبان ژاپنی برای آنهایی که بومی هستند ، ولی ژاپنی زبان نیستند برگزار شد. در سال اول JLPT در ۱۵ کشور انجام شد و تقریباً ۷۰۰۰ نفر در آزمون شرکت کردند. از آن زمان ، JLPT با داشتن ۶۱۰,۰۰۰ امتحان در ۶۲ کشور و مناطق جهان در سال ۲۰۱۱ به بزرگترین آزمون ژاپنی زبان در جهان تبدیل شده است. این موفقیت به دلیل حمایت و همکاری های کامل شرکت کنندگان است.

نمونه مدرک JLPT
JLPT Certificate

برای دیدن دوره های آموزش زبان ژاپنی کلیک کنید

امتحان JLPT ژاپنی توسط وزارت آموزش ژاپن انجام می شود. معمولا نتایج این امتحان به صورت آنلاین در اختیار زبان آموزان قرار می گیرد و در صورت کسب نمره مورد نظر و قبولی در امتحان Certificate و یا دیپلم ژاپنی را نیز برایتان به ارمغان می آورد.

برای اینکه بتوانید در ژاپن ادامه تحصیل دهید و یا در این کشور کار کنید باید بتوانید این مدرک را کسب کنید. در حال حاضر امتحان JLPT زبان ژاپنی در تهران انجام می شود و زبان آموزان می توانند در آن شرکت کنند.

تاریخچه امتحان JLPT

JLPT یک ربع قرن از آغاز به کار خود و در سالهای اخیر دستخوش تغییرات مختلفی شده است. در سال ۲۰۰۹ ، JLPT دو بار در سال در ژوئیه و دستامبر ارائه می شود ، در حالی که فقط سالی یک بار در دستامبر قبل این اتفاق رخ داده بود. سال ۲۰۱۰ ، JLPT به صورت”جدید” معرفی شد ، که بر توانایی های ارتباطی برای پاسخگویی به نیازهای متنوع دانشجویان متمرکز بود و بر اساس تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده در طول سال ها طراحی شده بود.

امروزه JLPT به طور فعال در هر گوشه از دنیا استفاده می شود. همچنین سازمان JLPT برای نفوذ و پیشرفت بیشتر JLPT تلاش می کند تا گروه های گسترده ای از دانشجویان ژاپنی زبان را در انواع محیط های یادگیری با فرصت های بیشتر و برابر برای آزمون در سال های آینده فراهم کند.

مزایای داشتن مدرک JLPT

  • آزمون اصلی برای مهاجرت به ژاپن
  • آزمون اصلی برای تحصیل در ژاپن
  • آزمون اصلی برای کار در ژاپن
  • برای به دست آوردن تدریجی مهاجرت به ژاپن امتیاز کسب می کنید.
  •  یکی از شرایط لازم برای شرکت در آزمون های سراسری ژاپن برای پزشکان است.
  • یکی از شرایط لازم برای شرکت در امتحانات استانی ژاپن برای دستیار پرستار است.
  • یکی از موضوعات آزمون برای امتحان اعتبار سنجی برای اتمام تحصیلات دوره متوسطه اول در ژاپن  حساب میشود. 
  • یکی از شرایط لازم برای کاندیداهای پرستار / محافظ ، تحت نظرEBA  بودن است.

سطوح آزمون بین المللی زبان ژاپنی JLPT

JLPT پنج سطح دارد

N1 ، N2 ، N3 ، N4 و N5. ساده ترین سطح N5 و سخت ترین سطح N1 است.

N4 و N5 سطح اصلی درک زبان ژاپنی را که عموماً در کلاس آموخته شده است اندازه گیری می کنند. N1 و N2 سطح درک ژاپنی مورد استفاده در طیف گسترده ای از صحنه ها در زندگی روزمره واقعی را اندازه گیری می کنند. N3 یک سطح پل ارتباطی بین N1 / N2 و N4 / N5 است.

صلاحیت زبانی مورد نیاز JLPT بر اساس فعالیت های زبانی مانند خواندن و گوش دادن بیان می شود ، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است. اگرچه در جدول ذکر نشده است، برای اجرای موفقیت آمیز این فعالیت ها دانش زبان ، مانند واژگان و دستور زبان نیز لازم است.

زمان بندی بخش های امتحان JLPT

این آزمون شامل دو بخش است و فقط مهارت های Reading و Listening را مورد ارزیابی قرار می دهد. پنج سطح مختلف برای این آزمون وجود دارد : N1 , N2, N3 , N4 , N5 که سطح N1 بهترین سطح و N5 پایین ترین سطح آن می باشد. معمولا هر ساله دو بار این آزمون برگزار می شود . که در ماه های July و December زمان های برگزاری این آزمون می باشد. زمانبندی این آزمون هم متفاوت است و بین ۱۰۰ تا ۱۸۰ دقیقه ازشما می گیرد.


بخش آزمون (زمان امتحان)مرحله
خواندن(۱۱۰ دقیقه)گوش دادن(۶۰ دقیقه)دانش های زبانی(واژگان/گرامر)N1
خواندن(۱۰۵دقیقه) گوش دادن(۵۰دقیقه)دانش های زبانی (واژگان ۳۰ دقیقه) دانش های زبانی (گرامر)N2
خواندن(۷۰ دقیقه)گوش دادن(۴۰دقیقه)دانش های زبانی (واژگان/گرامر)N3
خواندن(۶۰ دقیقه)زمان امتحان در دسامبر ۲۰۲۰(۵۰دقیقه) بوده است گوش دادن(۳۵ دقیقه) *تغییری در زمان امتحان ایجاد نمیشوددانش های زبانی (واژگان/۳۰ دقیقه) زمانِ امتحان در دسامبر ۲۰۲۰ (۲۵ دقیقه) بود است. دانش های زبانی (گرامر)N4
خواندن(۵۰دقیقه) زمان امتحان در دسامبر ۲۰۲۰(۴۰دقیقه) بوده است. گوش دادن (۳۰دقیقه) *تغیری در زمان امتحان ایجاد نمیشوددانش های زبانی (واژگان)(۲۵دقیقه) زمان امتحان در دسامبر ۲۰۲۰ (۲۰دقیقه )بوده است دانش های زبانی (گرامر)N5

زمانی که به هر بخش اختصاص یافته است، قابل تغییر است.  ممکن است زمان اختصاص داده شده برای بخش گوش دادن با توجه به طول مواد ضبط شده کمی متفاوت باشد.

آزمون جدید JLPT از ۲۰۲۰

با شروع آزمون در سال ۲۰۲۰ (دستامبر) ، زمان آزمون برای “دانش های زبانی (واژگان)” و “دانش های زبانی (گرامر) · خواندن” برای N4 و N5 تغییر می کند. زمان های آزمون جدید در جدول بالا با قرمز نشان داده شده است.

نمره قبولی در امتحان JLPT

برای قبولی؛ (۱) نمره کل باید در بالاتر از نقطه مورد نیاز برای قبولی باشد و (۲) نمره در هر بخش امتیازدهی باید در بالاتر از حداقل امتیاز لازم برای قبولی باشد (حدنصاب نمره قبولی برای سطوح مختلف متغییر است اما به صورت معمولا حداقل باید ۵۰٪ تا ۶۰٪از سوالات را درست جواب دهید.)

اگر حتی یک قسمت امتیازدهی وجود داشته باشد که نمره کمتر از نمره قبولی مقطعی باشد ، تعیین کننده ی این است که امتحان کنندگان شکست خورده اند ، مهم نیست که نمره کل وی چه مقدار است.

دریافت مدرک JLPT

کلیه آزمون دهندگان در هر سطح گزارش نمره دریافت می کنند.

آزمون دهندگان موفق گواهی مهارت را دریافت می کنند.

JLPT چه نوع آزمایشی است؟

آزمون مهارت زبان ژاپنی برای ارزیابی و تأیید مهارت زبان ژاپنی و زبان غیر بومی در ژاپن و خارج از کشور برگزار می شود.

تاریخ برگزاری آزمون JLPT

هر سال دو بار ، در جولای و دسامبر. در خارج از ژاپن ، آزمون فقط در ماه های جولای یا دسامبر در برخی از شهرها برگزار می شود. برای دین تاریخ های ایران باید به سایت اصلی JLPT مراجعه کنید. می توانید این سایت را در قسمت مراکز برگزاری JLPT ببینید.

مراکز برگزاری JLPT

شما می توانید در سراسر شهرهای بزرگ ژاپن در این آزمون شرکت کنید. اگر قصد دارید این آزمون را در ایران شرکت کنید، باید به مرکز دانشگاه تهران مراجعه کنید. می توانید شهرهایی را که این آزمون در آنها ارائه می شود در اینجا ببینید.

آیا JLPT با کامپیوتر تصحیح می شد؟

بله ، JLPT از یک پاسخ نامه چند گزینه ای با امتیاز دهی کامپیوتر استفاده می کند. برای بیشترِ سوالات ، چهار گزینه وجود دارد ، اگرچه برخی از سوالات “گوش دادن” فقط سه گزینه دارند.

چه هنگامی و چگونه نتایج آزمون را دریافت می کنم؟

گزارش امتیازات برای کلیه آزمون دهندگان  ارسال می شود. در ژاپن ، گزارش های نمره آزمونِ July در اوایل سپتامبر و گزارش های نمره آزمونِ December در اوایل February ارسال می شوند.

برای امتحانات خارج از ژاپن همانند ایران، گزارش های نمره از طریق موسسات میزبان داخلی ارسال می شود و ازمون دهندگان گزارشی را از آزمون جولای در اوایل ماه اکتبر و گزارشی را از آزمون دسامبر در اوایل ماه مارس دریافت می کنند. اگر تا پایان ماه برنامه ریزی شده گزارشی دریافت نکردید ، لطفاً با مرکز آزمون که در آن آزمون شرکت کرده ایید تماس بگیرید.

در صورت نیاز به تسلط به مکالمه زبان ژاپنی و یادگیری این زبان می توانید با شماره های آموزشگاه زبان ایران آکسفورد ۸۸۹۳۴۴۷۵ و ۸۸۸۹۱۶۶۹ تماس بگیرید تا از زمانبندی کلاس ها و روز های برگزاری آنها اطلاع پیدا کنید.

سوالات متداول

آیا آزمون JLPT در ایران برگزار می شود؟

بله! این آزمون در ایران برگزار می شود. برای دیدن مرکز آزمون JLPT در ایران به همین مطلب مراجعه کنید.

JLPt چند بار در سال برگزار می شود؟

در ایران به صورت معمول دو بار در سال آزمون JLPT برگزار می شود.

آیا برای مهاجرت به ژاپن نیاز به مدرک JLPT می باشد؟

بله! برای ادامه تحصیل در ژاپن و هم چنین کار در ژاپن شما حتما نیاز به مدرک JLPT دارید.

آیا JLPT جدید تغییراتی با نسخه قبلی دارد؟

بله! از سال ۲۰۲۰ تغییراتی در این آزمون اتفاق افتاده است. برای دیدن این تغییرات می توانید به سایت ما مراجعه کنید.

هزینه JLPT چقدر است؟

هزینه JLPT حدود ۱۵۰$ می باشد. البته ممکن است مرکز آزمون تغییراتی در این هزینه ایجاد کند. برای فهمیدن قیمت دقیق حتما سایت مرکز آزمون را چک کنید.