۱۰ زبان برتر دنیا

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد نظرتان را به ۱۰ زبان برتر دنیا از نظر تعداد کسانی که با آنها صحبت می کند جلب می کند.

10 زبان برتر دنیا
10 زبان برتر دنیا

نظرات یک کارشناس در مورد ۱۰ زبان برتر دنیا

همه‌ی ما می‌دانیم انگلیسی زبانی است که دانستن آن مفید است چرا که در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود اما دیگر چه زبان‌هایی تا این حد محبوب هستند؟ اگر بیشتر محبوب نباشند. این چیز جالبی برای فهمیدن است. بیایید نگاهی به میزان محبوبیت آن‌ها بیندازیم…

در اینجا به زبان‌های برتر دنیا بر اساس جمعیت آن‌ها اشاره می‌کنیم. این یعنی تعداد انسان‌هایی که این زبان را صحبت می‌کنند، آن چیزی است که این فهرست منعکس می‌کند.

۱- ماندارین چینی- ۸۸۲ میلیون.

۲- اسپانیایی- ۳۲۵ میلیون.

۳- انگلیسی- ۳۱۲ تا ۳۸۰ میلیون نفر.

۴- عربی- ۲۰۶ تا ۴۲۲ میلیون.

۵- هندی- ۱۸۱ میلیون.

۶- پرتغالی ۱۷۸ میلیون.

۷- بنگالی- ۱۷۳ میلیون.

۸- روسی- ۱۴۶ میلیون.

۹- ژاپنی- ۱۲۸ میلیون.

۱۰- آلمانی- ۹۶ میلیون.

عجب! آیا نسبت به هیچ‌کدام از این‌ها تعجب‌زده شده‌اید؟ من از اینکه زبان بنگالی در فهرست است تعجب کردهم، هرگز فکر نمی‌کردم زبانی آن‌چنان محبوب باشد، اما با توجه ۱۷۰ میلیون نفری که به آن صحبت می کنند، می‌فهمم که چگونه راه خود را به این فهرست باز کرده است.

با درنظر گرفتن جمعیت چین، تعجب نمی‌کنم که اولین در فهرست است. ممکن است فکر کنید که فقط چینی‌ها، چینی صحبت می‌کنند اما کشورهای بیشتری هستند که با ماندارین تکلم می‌کنند در کنار بخش‌هایی از کشور برونی، کامبوج، مالزی، مغولستان، اندونزی، تایلند و فیلیپین.

مسئله‌ی مشابه در مورد اسپانیایی هم صادق است. کمی واضح‌تر است که اسپانیایی توسط کشورهای زیادی در دنیا استفاده می‌شود. کدام کشورها؟ آیا می‌دانید؟

عربی زبان دیگری است که توسط کشورهای زیادی تکلم می‌شود. سر جمع ۲۵ کشور وجود دارند که به عربی صحبت می‌کنند و در طول شمال آفریقا و عربستان صعودی و کشورهای همسایه پخش شده‌اند.

زبان انگلیسی ممکن است باعث تعجب شما شود. با اینکه کشورها زبان‌های بسیاری برای صحبت کردن دارند، چندین کشور انگلیسی را به عنوان زبان رسمی یا زبان ثانویه‌ی رسمی دارند. به جز کشورهای واضح، بسیاری کشورها در آفریقا و حوزه‌ی کاراییب و حتی هندوستان انگلیسی را به عنوان زبان جانبی رسمی خود به حساب می‌آورند. این باعث می‌شود سفر به این کشورها به مراتب ساده‌تر شود.