۴ استراتژی کلیدی برای یادگیری کارآمد یک زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در این مقاله به ۴ استراتژی کلیدی برای یادگیری کارآمد یک زبان می پردازد. این استراتژی ها برای همه زبان آموزان صرف نظر از سطح و یا سنی قابل استفاده خستند.

4 استراتژی کلیدی برای یادگیری کارآمد یک زبان
4 استراتژی کلیدی برای یادگیری کارآمد یک زبان

۴ استراتژی کلیدی برای یادگیری کارآمد یک زبان

۱- خوش بگذرانید و آن را مرتبط کنید

راهی عالی برای یادگیری کارآمد یک زبان اینست که فرایند آن را تا حد ممکن لذتبخش کنید. موضوعاتی انتخاب کنید که برایتان جالب است، مانند علوم، ادبیات، موسیقی یا شایعات درباره‌ی شخصیت‌های معروف. هرچه که باشد، اگر به آن علاقه داشته باشید، انگیزه‌ی بزرگتری برای بازگشت به آن و تمرینش پیدا خواهید کرد.

۲- تقلید‌کار باشید و از گویشوران بومی الگوبرداری کنید

گاهی اوقات محتوایی که در کتابهای درسی زبانی پیدا می‌شوند یا منقضی هیتند یا صرفاً شیوه‌ای غیرطبیعی برای صحبت کردن هستند. به دنبال محتوایی باشید که توسط گویشوران بومی حتی در مقطع ابتدایی استفاده می‌شوند. عاداتی را یاد خواهید گرفت که در طول زمان الگوی گویشوران بومی شده است و مؤثرتر از یادگیری شیوه‌ای قدیمی برای گفتن چیزی می‌باشد.

۳- تنوع را شامل کنید

اگر از یادگیری زبانی کلافه شدید، دیگر به آن نخواهید چسبید. پس یک استراتژی عالی برای یادگیری کارآمد زبان اینست که بارها آن را ترکیب کنیم. از روتین یکسان برای مدت بیش از حد طولانی اجتناب کنید. اگر یک سریال تلویزیونی تکراری را برای یک هفته‌ی کامل تماشا کرده‌اید، در بیت قسمت‌ها یا فصل‌ها استراحت کرده و اقدام به خواندن چند مقاله کنید. لغاتی را که بلد نیستید، شناسایی کنید و این واژگان جدید را در عوض یاد بگیرید. یا اگر زبانی را به تنهایی یاد می‌گیرید مطمئن شوید که برای تمرین صحبت با کسی یا حتی بلند حرف زدن با خودتان وقت می‌گذارید.

۴- مثل یک کودک رفتار کنید

آیا می‌دانید که کودکان چرا تا این حد زود یاد می‌گیرند؟ چون از اشتباه کردن هراسی ندارند و اشتیاقی ذاتی به بازی کردن دارند. یکسری از بزرگترین درس‌ها از اشتباهاتمان و در جریان یادگیری یک زبان، آموخته می‌شوند. فرقی نمی‌کند. اگر بیخیال احساساتتان شوید و در حین یادگیری خوش بگذرانید، قادر خواهید بود زبان را مؤثرتر بیاموزید.