۵ روش برای موفقیت در آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد 5 روش برای موفقیت در آموزش زبان بیان می کندکه برای همه زبان آموزان بسیار مفید است. پس اگر در جاده یادگیری زبان قدم برداشتید.

5 روش برای موفقیت در آموزش زبان
5 روش برای موفقیت در آموزش زبان

به این ۵ روش برای موفقیت در آموزش زبان توجه کنید:

۱- از اشتباه کردن نترسید

دانش‌آموزان زیادی را دیده‌ام که به قدری از اشتباه کردن ترس داشته‌اند که حتی دیگر زحمت تلاش کردن را هم به خود نمی‌دادند. کمال به نظر چیز خوبی می‌آید اما در حقیقت می‌تواند پروسه‌ی پیشرفت شما را وقتی در تلاش برای یادگیری یک زبان هستید، به تعویق بیاندازد. اگر مرتکب اشتباه نمی‌شوید پس اصلاً چیزی هم یاد نمی‌گیرید. اشتباه کردن در واقع توانایی‌های زبان خارجی شما را افزایش می‌دهد! از اشتباهاتی که کرده‌اید آگاه هستید، از آن‌ها یاد می‌گیرید و مهارت‌هایتان را بهبود می‌بخشید. با اینحال گاهی اوقات سخت است که اعتراف کنیم همه‌ی ما انسان هستیم و همه ناقص هستیم.

۲- خودتان را با سایرین مقایسه نکنید

دانش‌آموزان بسیاری داشته‌ام که فکر می‌کردند انگلیسی‌شان در آن سطحی که باید نیست. آن‌ها در سطوح مقدماتی‌تر فکر می‌کردند دوستان، خواهر و برادران یا همکارانشان پیشرفته‌تر از آن‌ها هستند. اما باید در نظر داشته باشید که هر کسی متفاوت است، بنابراین، راهی هم که آدم‌ها زبان‌ها را یاد می‌گیرند، متفاوت است. یادگیری زبان برای بعضی ممکن است راحت‌تر از بقیه باشد اما این به معنای آن نیست که از شما بهترند- صرفاً متفاوت هستند! صرفنظر از سطح زبان انگلیسی که در آن قرار دارید، شدیداً سخت کار کرده‌اید تا به آنجا برسید.

نگران سطحی که بقیه در آن هستند، نباشید، فقط به خودتان توجه کنید. هرکسی متفاوت یاد می‌گیرد، پس با سرعت مناسب خود یاد بگیرید و به شیوه‌ای که بیشترین سود را به شما می‌رساند. مارک تواین، مؤلف معروف آمریکایی گفت: «مقایسه، مرگ لذت است.» . فقط هم مارک تواین نبود که به این قضیه توجه کرد.

۳- هدف‌ها را تنظیم کنید

در زندگی در مورد هرچیزی اگر می‌خواهید پیشرفت کنید، باید اهداف دست یافتنی تنظیم کنید. گاهی اوقات وقتی می‌بینید پیشرفت کوچکی حاصل شده، احساس می‌کنید که به آن نخواهید رسید، اهداف می‌توانند انگیزشی را که از دست داده‌اید، حفظ کنند. به خاطر داشته باشید که اهداف محقق‌ناشدنی را تنظیم نکنید؛ بلکه آن‌ها را واقع‌گرایانه حفظ کنید. چنانچه تازه همین هفته بر الفبا مسلط شده‌اید، احتمالش هست که قادر نباشید از عهده‌ی امتحان آیلتس هفته‌ی بعد بربیایید. شاید قبول شدن در امتحان آیلتس (یا HSK, JLPT و غیره) هدف نهایی یا اصلی شما باشد- و هدفی عالی هم هست که داشته باشید! اما اهداف کوچکتر و تحقق‌پذیرتری را در مسیر تنظیم کنید. برای مثال برخی از دانش‌آموزان قبلی من هدف یادگیری یک لغت جدید در هر روز را تنظیم کرده بودند، در حالیکه برخی دیگر هدف خواندن یک روزنامه‌ی انگلیسی‌زبان را در هر هفته برای بیشتر کردن دایره واژگانشان تنظیم کرده بودند.

۴- مثبت بمانید

همه در آن مرحله بوده‌ایم؛ به دیوار می‌خوری. فکر می‌کنیم نمی‌توانی به یادگیری یک زبان ادامه بدهی- خیلی سخت است و اصلاً به درستی آن را یاد نمی‌گیری. شاید حتی درباره‌ی آن گویشور بومی فکر کنی که تلاش به برقراری مکالمه با وی کردی و او اصلاً نمی‌فهمید که چه می‌گویی. مأیوس کننده است اما اتفاق می‌افتد. یادگیری یک زبان سخت است و چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتدریال زمان زیادی می‌برد. این را به خاطر داشته باشید که شما در حال یادگیری زبانی خارجی هستید و این کار برزگی است! هر کسی نمی‌تواند آن را انجام دهد. پس فقط به خاطر آن یک دلیل هم که شده، شایسته‌ی افتخار کردن به خود هستید. ولی همچنین شایسته‌ی آن هستید که به خاطر همه‌ی تلاش‌های سختی که انجام داده‌اید، عزم و ثبات قدم به خود افتخار کنید.

۵- از صحبت کردن خجالت نکشید

برای اینکه واقعاً یاد بگیرید چکونه به انگلیسی یا هر زبان دیگر صحبت کنید، باید در حقیقت دهانتان را گشوده و تلاش به صحبت به آن کنید. و هرچه بیشتر حرف بزنید، در صحبت کردن بهتر می‌شوید. درک می‌کنم که شجاعت زیادی می‌طلبد تا بیرون رفته و تلاش به صحبت زبانی کنید که کاملاً با آن راحت نیستید. اما این تنها راه برای بهبود و پیشرفت است. نگران پیدا نکردن لغات درست برای بیان کردن نباشید یا اگر چنانچه تلفظ یا گرامرتان کمی بد است.