راه های تقویت حافظه برای آموزش زبان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برای شما زبان آموزان محترم مقاله ای کامل از راه های تقویت حافظه برای آموزش زبان می آورد که می تواند بسیار کمک کننده باشد. حتما تا انتها مقاله را بخوانید.

راه های تقویت حافظه برای آموزش زبان
راه های تقویت حافظه برای آموزش زبان

به راه های تقویت حافظه برای آموزش زبان توجه کنید:

۱- با یادیارها بیاموزید

تاثیر تکنیک های یادیارها در سال های اخیر دفعات زیادی تایید شده است. اما چرا خیلی موثر هستند؟ چون مغز شما به دنبال تمام چیزهایی است که جالب هستند این چیزی است که موتورش را در حرکت نگه می دارد! و تعدادی حروف سیاه روی کاغذی سفید چه قدر جالب هستند؟

نه خیلی.

سه اصولی که استفاده از یادیارها را پشتیبانی می کنند ارتباط، خیال پردازی و مکان هستند. ترکیب شده ی این سه عامل به یاد سپردن و به یاد آوردن تمام آن چه را که فکر می کردید ممکن است، امکان پذیر می کند.

ارتباط

وقتی شما به لغتی خارجی بر می خورید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن را با چیزی که از قبل آشنا بودید، مرتبط کنید. البته حرف زدن راحت تر از عمل کردن است، اما چیز فوق العاده این است که با تمرین، بعد از گذشت مدتی واقعا راحت تر می شود (و بامزه تر!). بیایید به عنوان مثال از لغت آلمانی ‘die Frau’ استفاده کنیم (همسر، خانم). اگر شما هرگز در زندگی خود آلمانی یاد نگرفته اید، شاید این لغت هیچ حس آشنایی را در شما تحریک نکند. بیش تر زبان آموزان سریع با این حقیقت به توافق می‌رسند و به یادگیری طوطی وار رجوع می کنند.

خیال پردازی

ما با لغات فکر نمی کنیم. ما با تصاویر فکر می کنیم. وقتی لغت ‘گربه’ را می شنوید، احتمال دارد تصویر گربه در ذهن شما تداعی شود، به همین دلیل است که استراتژی کدگذاری اصلی شما باید خلق تصاویر واضح باشد، چون دقیقا این است که در مغز شما خودنمایی می کند و باعث می شود تا چیزها را راحت به یاد داشته باشید. اما چه طور باید این کار را انجام دهید؟

قوانین مخصوصی وجود دارند که تمایل دارند تا تصاویر شما را به یادآوردنی تر کنند:

  • از حواس پنج گانه استفاده کنید- هر چه بیش تر بهتر. آن شی که شما می خواهید مجسم کنید چه شکلی است؟ چه طعمی دارد؟ چه بویی دارد؟ به هر روش قابل انگاشتنی از حواس پنج گانه ی خود استفاده کنید.
  • جزئیات اضافه کنید- آیا قدیمی است؟ چه رنگی است؟ دوباره تا بیش ترین حد از تخیلات خود استفاده کنید.
  • از احساسات استفاده کنید- تصاویر شما همیشه باید یک سری واکنش ها را هدف بگیرد. آیا حس تفریح می کنید؟ شاید ترسیدید؟ نارحت هستید؟
  • اغراق کنید- کلیدی به اندازه ی معمولی را مجسم نکنید! آن را بسیار بزرگ در نظر بگیرید! یا کاری کنید با شما صحبت کند!
  • تعدادی حرکات اضافه کنید- تصاویری که خلق می کنید باید مشابه صحنه های فیلم باشد. هیاهوی زیاد، برخورد ها و چرخش ناگهانی طرح داستان!

۲- با موسیقی یاد بگیرید

شما احتمالا این نصیحت را قبلا شنیده اید. با وجود همه ی این ها، موسیقی احساسات را تحریک می کند، که در عوض به ما کمک می کنند تا بهتر به یاد بیاوریم (Jäncke L., 2008, موسیقی، حافظه و احساس). اما اگر بخواهید تعدادی لغات مخصوص یا چیزی جزئی را یاد بگیرید چه؟

شاید، با وجود همه ی این ها، شما واقعا نمی خواهید معادل جمله ی ‘Baby, I’m standing in the pouring rain.’ را به زبان مقصد خود بدانید. بله… پس به همین دلیل است که باید کمی خلاق باشیم. به عنوان مثال شما می خواهید تعدادی از اصطلاحات مربوط به صنعت را یاد بگیرید. اول، آهنگ مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید. مهم نیست به چه زبانی باشد. سپس، ترانه های اصلی را با ترانه های خود جایگزین کنید. بعد، به یوتیوب بروید و حالت karaoke آهنگ را پیدا کنید و همراه با آن بخوانید! اگر خیلی خسته کننده به نظر می رسد (اگرچه باید بگویم واقعا به خوبی جواب می دهد)، فقط سعی کنید تا آهنگ هایی را پیدا کنید که حاوی لغاتی هستند که احتمالا در زندگی روزانه ی خود استفاده می کنید.

۳- داستان و بافت متنی خود را بسازید

به یاد داشته باشید که اگر شما شریک زبانی ندارید یا مانند من درون گرا هستید، می توانید (یا به جای آن بگوییم باید!) با خودتان حرف بزنید! در مراحل اولیه ی یادگیری زبان، تقریبا تمام لغات مهم هستند و احتمالا دفعات زیادی به این لغات بر می خورید. دوباره با استفاده از قدرت خیال پردازی، آن ها را به هم مرتبط کنید و تعدادی موقعیت های بامزه/مضحک بسازید.

اگر شما برای مثال اسپانیایی یاد می گیرید، و می دانید چه طور بگویید ‘I’m hungry’ و لغت ‘chair’ را خیلی خوب بلد نیستید، سعی کنید که آن ها را ترکیب کنید!

‘Tengi hambre y voy a comer una silla’ – ‘من گرسنه هستم و می خواهم یک صندلی بخورم’.

سپس لغات بیش تری را اضافه کنید و این داستان عجیب را ادامه دهید! مضحک به نظر می رسد… نه صبر کنید، مضحک است- اما کل هدف همین است. وقتی شما داستان های مضحک می سازید، احتمال به یاد آوردنشان دو برابر می شود.

۴- یک ورق تقلب گرامر درست کنید

تکه ای کاغذ بردارید (من به شخصه قالب A4 را ترجیح می دهم) و تمام مهم ترین ساختارهای گرامر زبان مقصد خود را بنویسید. چیزهایی مانند حروف ربط، صرف فعل و غیره را شامل شود.

قبل از هر درس یا مکالمه ای که دارید (حتی با خودتان) از این کاغذ استفاده کنید. بگذارید هر موقع که شما آن را لازم دارید بدون مجبور شدن به جستجو در تمام کتاب هایتان، به حافظه ی شما نیروی تازه ای بدهد. این کار در وقت شما صرفه جویی می کند و برای سریع به یاد سپردن مفیدترین ساختارهای گرامری زبانی که با آن سر و کله می زنید، واقعا به کار می آید.

۵- محیط های یادگیری را عوض کنید

تا به حال این حالت برایتان پیش آمده که لغتی را به یاد نیاورید، با این که قبلا در خانه هزار دفعه آن را تکرار کردید؟ البته که پیش آمده است.

وقت آن رسیده است که دلیلش را بگوییم: محدود کردن یادگیری خود فقط به یک مکان، یادآوری فعال شما را محدود می کند. مغز ما تمایل دارد تا بازیابی اطلاعات را در محیطی که آن را کسب کرده است، آسان کند (Smith & Vela, 2001, حافظه ی وابسته به متن محیطی).

اگر شمافقط در خانه یا دانشگاه یاد بگیرید، آگاه باشید که احتمال دارد به یادآوری شما در جایی دیگر زیان برسد. سعی کنید در مکان های متنوعی بیاموزید تا از این اتفاق جلوگیری کنید.

۶- روش خود را انتخاب کنید

هیچ کس به اندازه ی خودتان شما را نمی شناسد. و به همین دلیل است که شما باید تنها شخصی باشید که تصمیم می گیرید از کدام استراتژی استفاده کنید و از کدام استفاده نکنید. در این تفکر گیر نکنید که فقط یک راه حل وجود دارد. تجربه کنید تا بفهمید چه چیزی موثر است. اگر شما ناگهان متوجه شدید که آواز خواندن به شما کمک می کند تا بهتر به یاد داشته باشید، پس همین کار را کنید!