۷ دلیل برای آموزش زبان روسی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد در بسیاری مواقع با این سوال از زبان آموزان برخورد می کند که چرا زبان روسی یاد بگیریم. امروز به ۷ دلیل برای آموزش زبان روسی اشاره می کنیم که می تواند برایتان بسیار مفید باشد.

7 دلیل برای آموزش زبان روسی
7 دلیل برای آموزش زبان روسی

به این ۷ دلیل برای آموزش زبان روسی توجه نمایید

زبان روسی برای شما و سلامتتان خوب است.

یادگیری هر زبانی برای شما خوب است. برای حال و حوصله و اعتماد به نفس شما خوب است و همچنین برای مغز شما فوق‌العاده است. مغز شما خیلی با ارزش است؛ همیشه باید فعال نگه داشته شود. شما احتمال دارد فکر کنید که از قبل و با این همه کاری که دارید و به علاوه با وجود سه بچه‌تان خیلی فعال باشد… اما فقط یادگیری چیزی جدید، مانند زبانی دیگر، واقعا ظرفیت فکری شما را تقویت می‌کند. برای من، یادگیری زبان مانند ورزش است. در آغاز سخت است، گاهی حتی دردآور است، اما بعد حس خیلی خوبی دارد.

فرصت می‌یابید که فرهنگی متفاوت را بشناسید

چیزی متفاوت را امتحان کنید! الفبایی متفاوت، تلفظی متفاوت، و فرهنگی متفاوت. سعی کنید که از حیطه‌ی امنیت و آسودگی خود بیرون بیایید و با این کار جهانی کاملاً جدید را کشف می‌کنید. در واقع، الفبای روسی به آن سختی که به نظر می‌رسد، نیست. شما می‌توانید واقعاً (عذرخواهی می‌کنم بابت استفاده از بازی با لغات) آن را در یک بعدازظهر یاد بگیرید. خیلی از حروف الفبای سیریلیک مشابه حروف الفبای لاتین هستند. هر حرف به یک صدا تعلق می گیرد. خیلی راحت‌تر از انگلیسی یا فرانسوی، چه برسد به چینی یا ژاپنی!

در خیلی از کشورها صحبت می شود

روسی در لیست ده زبان برتر جهان است و دانستن آن از خیلی جهات مفید است. به شما کمک می کند تا با افراد اهل اوکراین، بلاروس و قزاقستان در ارتباط باشید. در آذربایجان، روسی اغلب توسط افراد کلاس بالا صحبت می شود و در کشورهای وابسته به بالتیک توسط نسل مسن صحبت می شود. در جورجیا، ارمنستان، مُلدُوا و حتی برخی کشور های خاور میانه خیلی شناخته شده است! در ضمن، اگرچه افراد جوان اهل این کشورها امروزه انگلیسی صحبت می کنند، افراد مسن تر هنوز اغلب روسی صحبت می کنند. یک دلیل بیش تر برای شروع یادگیری!

یک زبان، یک لهجه

تلفظ روسی خیلی راحت است و در تمام روسیه بسیار مشابه است. بیایید آن را با انگلیسی مقایسه کنیم که بیش از ۲۰ لهجه و بسیار بیشتر از این تعداد گویش های محلی دارد. خود را در حال یادگیری انگلیسی تصور کنید: شما احتمالاً ‘تلفظ دریافت شره’ یا ‘انگلیسی استاندارد’ را یاد خواهید گرفت. من موقع یادگیری انگلیسی، تصمیم گرفتم تلفظ انگلیسی خود را تقویت کنم، و شروع به گرفتن کلاس‌های خصوصی کردم تا به همراه یک معلم ‘لهجه ی انگلیسی ایده آل’ را کسب کنم. کاش بودید و می‌فهمیدید که دوستان انگلیسی‌ام چه طور موقعی که صحبت کردنم را می شنیدند مرا مسخره می کردند، چون لهجه ی انگلیسی ایده آل وجود ندارد! اما وقتی روسی را یاد می گیرید، لهجه ای را می آموزید که در تمام فدراسیون روسیه مشترک است.

نگران زمان‌ها نباشید

در انگلیسی بیش از ۱۰ زمان وجود دارد (I do، I’m doing، I did، I was doing، I’ve done و غیره…)، فرانسوی حتی بیش تر از این دارد (زمان های مشابه که در ادبیات استفاده می‌شوند و نه در جای دیگری). زبان روسی فقط پنج زمان دارد: یک زمان حال، دو زمان گذشته و دو زمان آینده. یادگیری زمان های گذشته خیلی راحت است، یکی از زمان‌های اینده هم همینطور است. پس شما فقط دو زمان برای یادگیری خواهید داشت. خیلی راحت است!

حالت‌های دستوری روسی راحت هستند

از حالت‌های دستوری روسی نترسید (وقتی لغات بسته به نقششان در جمله پایان خود را عوض می کنند). اول، آن‌ها کاملاً منطقی هستند و استثنائات زیادی وجود ندارد. دوماً، اگر شما لاتین یا آلمانی بلد باشید، این زبان‌ها به طور مسلم به شما کمک می‌کنند. در روسی شش حالت‌های دستوری وجود دارد (که با مجارستانی قابل مقایسه نیست)، اما خیلی از حالت‌های دستوری پایان‌های مشابهی دارند، که چیزها را راحت‌تر می‌کند.

با نوابغ آشنا شوید

روسی زبان نوابغی مانند تولستوی است. به محض اینکه شما شروع به یادگیری این زبان زیبا می‌کنید، شانس ویژه‌ی نزدیک‌تر شدن به نویسنده‌هایی مانند Boris Akunin، Svetlana Alexievitch و خیلی افراد دیگر را خواهید داشت. البته، قبل از این که بتوانید زبان این نویسنده‌ها را به روسی بخوانید، کمی زمان خواهد برد، اما در همان موقع، شما می توانید با گلچین های کوچک و کتب دو زبانه شروع کنید. همه‌ی نویسنده های روسی نارحت کننده و افسرده کننده نیستند؛ رمان‌های بامزه و مثبت زیادی هم وجود دارد‌.