۷ نکته برای افزایش اعتماد به نفس زبان آموزان

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد 7 نکته برای افزایش اعتماد به نفس زبان آموزان را بیان می کند.

7 نکته برای افزایش اعتماد به نفس زبان آموزان
7 نکته برای افزایش اعتماد به نفس زبان آموزان

به این ۷ نکته برای افزایش اعتماد به نفس زبان آموزان توجه کنید

۱- تلاش‌های آن‌ها را تحسین کنید

این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما گاهی اوقات فرآیند ساخته شده در طول سفر یادگیری ممکن است فراموش شود. پس از دانش‌آموزانتان برای کاری که به خوبی انجام داده‌اند، تمجید کنید و در زمانی که کارشان را تصحیح می‌کنید به یاد بسپارید که به آن‌ها بگویید چه چیزی را درست انجام دادند، نه فقط آن‌چه را اشتباه انجام داده‌اند. اگر دانش‌آموزانتان بتوانند تشخیص دهند که در حال پیشرفت هستند، به آنها کمک می‌شود تا در ادامه‌ی یادگیری با انگیزه بمانند- صرفنظر از اینکه سرعتشان چقدر است.

۲- از تصحیح تک‌تک لغات در گفتارهای آزاد پرهیز کنید

مهم است که اشتباهات دانش‌آموزان را تصحیح کنید اما اگر تک‌تک آن‌ها را تصحیح کنید، اعتماد به نفسشان خدشه دار می‌شود، چراکه احساس خواهند کرد مرتکب اشتباهات زیادی می‌شوند. در عوض اقدام به تصحیح‌های لازم کنید و به خاطر داشته باشید که بر توانایی‌های آن‌ها تأکید کنید- اما بیش از حد در میان فعالیت‌های عملکردی وقفه ایجاد نکنید. برای دانش‌آموزان بهتر است که دست از عدم بروز احساسات خود بردارند و تلاش به صحبت به انگلیسی کنند.

۳- از آن‌ها درباره‌ی اهدافشان بپرسید

شاگردان جوان ممکن است زبان انگلیسی را به عنوان بخشی از ملزومات استاندارد تحصیلی خود یاد بگیرند، اما یادگیری یک زبان جدید می‌تواند باعث گشت و گذار ذهن‌هایشان شود. پس از آن‌ها بپرسید که با مهارت‌های جدیدشان چه کاری می‌خواهند بکنند- و با آن‌ها کمک کنید که به آن‌جا برسند. این باعث تأمین انگیزه‌ای بالا برای درس‌ها می‌شود. اگر زبان‌آموزانتان سنین بالاتری دارند، اهداف مشخصی را در ذهن دارند- دوباره، درس‌هایی را برای آن‌ها طرح‌ریزی کنید که به ایشان کمک می‌کند برای موفقیت در یادگیری زبان تلاش کنند و به آن‌ها خاطر نشان شوید که چگونه در یک هتل اتاق بگیرند. کلاس را با گفتن «تبریک! حالا می‌توانید در هر هتلی اتاق بگیرید!) تمام کنید.

۴- آن‌ها را تشویق به پرسیدن سؤالات کنید

اگر زبان‌آموزان به نفهمیدن چیزی ادامه دادند، در مورد تکالیفی که باید انجام دهند گیج و گنگ باقی خواهند ماند. آن‌ها را تشویق کنید تا وقتی متوجه نمی‌شوند سؤال کنند. این کار نه تنها به آن‌‌ها راه حل می‌دهد، به آن‌ها کمک می‌کند تا احساس کنند مسئول یادگیری خودشان هستند. قادر بودن در انتقال به سطح بعد کارهای شگفت‌انگیزی برای اعتماد به نفسشان انجام می‌دهد.

۵- به آن‌ها فرصت دهید تا به شما آموزش دهند

پیش از این درباره‌ی استفاده از موضوعاتی صحبت کردیم که دانش‌آموزانتان به آن‌ها علاقه‌مند هستند و باعث افزایش اشتهای آن‌ها به یادگیری زبان انگلیسی می‌شود. این شامل استفاده از ترانه‌ها با اشعار انگلیسی و فیلم‌های محبوب و فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی می‌شود. احتمال زیادی وجود دارد که دانش‌آموزانتان درباره‌ی این موضوعات بیشتر از شما بدانند، بنابراین به آن‌ها اجازه دهید که معلم کلاس باشند. برای مثال بگویید که از آن‌ها می‌خواهید درباره‌ی بیانسه صحبت کنند، سپس به آن‌ها بگویید: «من هیچ چیزی درباره‌ی بیانسه نمی‌دانم، پس باید درباره‌ی او به من بگویید.» وقتی توانستید دانش‌آموزانتان را وادار به صحبت درباره‌ی موضوع انتخابی‌تان کنید، با خواستن از دانش‌آموزانتان برای توصیف او، آن را به انگلیسی برگردانید. از آن‌‌ها بخواهید که درباره‌ی آهنگ‌هایش و فیلم‌هایش صحبت کنند تا مشخص شود از چه چیز او خوششان می‌آید و به همین ترتیب ادامه دهید.

۶- از محتوای دیداری استفاده کنید

اقلام دیداری مانند اقلام موجود در خانه، فلش‌کارت‌ها، پوسترها و عکس‌ها زبان‌آموزان را تحریک می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا اگر در تقلا هستند، لغتی پیدا کنند. برای مثال اگر از دانش‌آموزان خواسته شده باشد که داستانی را برای کلاس بگویند، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت چنانچه عکس‌هایی داشته باشند که بتوانند همزمان مورد استفاده قرار دهند. اقلام دیداری همچنین به زبان‌آموزان کمک می‌کند مکالمه را با اعتماد به نفس شروع کنند و حتی بر دایره واژگان خود بیاموزند.

۷- چکاندن عادات و تکرار

با تشویق دانش‌آموزانتان به تمرین انگلیسی‌شان و تکرار عبارات، با زبان به قدری آشنا می‌شوند که می‌توانند با اعتماد به نفس افزایش یافته صحبت کنند. یک جای خوب برای شروع کردن، آموزش عبارات ضروری به آن‌هاست که استفاده خواهند کرد، مانند:

“Where is the toilet?”, “Have a nice weekend” و “Where can I get something to eat?”