۸ تکنیک برای یادگیری کلمات جدید

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به ۸ تکنیک برای یادگیری کلمات جدید می پردازد. این تکنیک ها هم می تواند برای کسانی که در ابتدای و یا میانه ی راه آموزش زبان هستند بسیار مفید باشد. پس حتما این مطلب جالب را از دست ندهید.

8 تکنیک بری یادگیری کلمات جدید
8 تکنیک بری یادگیری کلمات جدید

به ۸ تکنیک برای یادگیری کلمات جدید توجه کنید:

  • تا جایی می توانید بخوانید

خواندن روشی تعیین کننده برای گسترش لغات خود و یادگیری بافت لغات است. هر روز یک روزنامه انتخاب کنید و با رویدادهای اخیر به روز باشید، یا موضوع مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید و آنلاین به دنبال مقالات مرتبط بگردید. خواندنِ مداوم باعث می شود که مغز شما در زبان مقصد فکر کند، و لغات واقعی و مرتبط را برای شما فراهم می کند.

  • ساخت جملات

به جای این که لغات جدید را فقط به طور شانسی بیاموزید، با استفاده از آن ها یک جمله بسازید! آن ها دیگر فقط “لغاتِ روی یک صفحه نیستند” – حالا بافت و ارتباط به آن ها داده شده است، و این به یاد داشتنشان را خیلی راحت تر می سازد. شما لغاتی را که یاد گرفته اید در عمل به کار می گیرید، و می توانید زمان ها، حالات، و معانی مختلف آن ها را بیاموزید.

  • موقعیت های واقعی

تمرین واقعیِ لغات در یادگیری و به یاد داشتن لغات جدید مهم است. بلند گفتنِ چیزی، به جای این که فقط آن را بخوانید، به یاد آوردنش را راحت تر می سازد. با این حال، لازم نیست که فقط مکالمه باشد – هر جایی که شما در حال یادگیری زبان در بافت واقعی اش باشید، عالی است! خواه تغییر زبان موبایل خود باشد، یا خواندن تبلیغات خیابانی، و یا پیغام فرستادن به یک گویشور بومی، تمام این ها در به یاد داشتن لغات کمک کننده هستند.

  • فلش کارت ها

شاگردان به یک دلیل عاشق فلش کارت ها هستند – این که آن ها کارساز هستند! به جای خیره شدن به یک لیست بلند بالا از لغات ناآشنا، استفاده از این روشِ حفظ لغات به این معنا است که شما می توانید لغات جدید را به تکه های قابل یادگیری ساده سازی کنید. شما می توانید سریع آن ها را بخوانید و به زودی متوجه لغاتی شوید که خیلی خوب نمی دانید. فلش کارت ها همچنین مانع از این می شوند که فرایند خیلی دلسرد کننده شود – اگر شما از لغتی مطمئن نیستید، می توانید به سراغ لغت بعدی بروید.

  • موضوع مطالعه

گروه بندی لغات در یک موضوع روشی عالی در یادگیری کلمات جدید است. بافت را در اختیارشان قرار می دهد و به شما اجازه می دهد تا جملات یا ایده ها را با استفاده از لغات مشابه ادا کنید. تقسیم لغات به شکل موضوعی همچنین مزیت یادگیری آن ها را با سرعتی قابل کنترل در اختیار شما قرار می دهد. برای مثال، شما هر هفته می توانید موضوعی مثل “غذا” یا “ورزش” را انتخاب کنید و لغات مرتبط با آن را بیاموزید.

  • یادداشت بردارید

همراه داشتن یک دفتر یادداشت کوچک با خود برای نوشتن لغات جدید روشی عالی برای یادگیری مداوم کلمات است. اگر شما لغتی ناآشنا را شنیدید، به جای این که به خود بگویید “آن را بعداً به یاد می آورید” (باور کنید، این هرگز جواب نمی دهد!)، آن را یادداشت کرده و آخر روز معنایش را پیدا کنید. شما با این روش به آرامی یک لیست بزرگ و متنوع از لغات را می سازید، و همیشه چیزی برای رجوع کردن خواهید داشت.

  • تکرار و دوره کنید

به همان اندازه که می تواند خسته کننده به نظر برسد، تکرار کردن کلید اصلی موفقیت است. در انتهای هر روز یا هفته، تمام لغات جدیدی را که به شما معرفی شده است، بخوانید و تلاش کنید هر تعدادی که می توانید را بیاموزید. وقتی لغات را در گفتار یا نوشتار خود دخیل می کنید، یعنی کلمات جدید را تا جایی که امکان دارد، تکرار می کنید. مدام به لغاتی برگردید که به نظر نمی رسد قصد ماندن در حافظه تان را داشته باشند، و با این کار در آخر به قسمتی از فهرست لغات رو به رشد شما تبدیل می شوند!

  • روی “خوب صحبت کردن” پافشاری نکنید

“خوب صحبت کردن” یک هدف انتزاعی است و به طور مخصوصی کمک کننده نیست. هر وقت از من پرسیده می شد که هدف من از آمدن به موسکو چیست، جوابم همیشه این بود “من می خواهم در این زبان سلیس شوم”. صرف نظر از این که من چه قدر یاد می گرفتم یا چه قدر پیشرفت می کردم، همیشه احساس می کردم که کافی نیست. این مساله ای است که در مورد یادگیری زبان ها وجود دارد، یک حالت پایانیِ محسوس وجود ندارد – به معنای واقعی کلمه همیشه چیزی بیش تر برای یاد گرفتن وجود دارد. پس اهداف قابل کنترل و دست یافتنی داشته باشید. این که قادر باشید تا یک راننده تاکسی را در مسیر خانه ی خود راهنمایی کنید به طور مسلم مرحله ای مهم است که باید برایش جشن گرفت.