قبل از آموزش زبان روسی باید چه چیزهایی را بدانید؟

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزارکننده دوره های زبان روسی به صورت گروهی و خصوصی می باشد. اما امروز می خواهیم بدانیم قبل از آموزش زبان روسی باید چه چیزهایی را بدانید؟ پس با ما همراه باشید.

قبل از آموزش زبان روسی باید چه چیزهایی را بدانید؟
قبل از آموزش زبان روسی باید چه چیزهایی را بدانید؟

پس قبل از آموزش زبان روسی باید چه چیزهایی را بدانید؟

دلایل خوب زیادی وجود دارد که چرا شما باید شروع کنید به یادگیری روسی به عنوان یک زبان دوم. با تعداد کلیِ ۲۷۷ میلیون گویشور روسی، این پنجمین زبان است که بیش ترین گویشور را در جهان دارد. احتمال دارد این موضوع برایتان جالب باشد که تقریباً فقط یک دوم از تعداد کلیِ گویشورانِ روسی از مردمی تشکیل شده است که در واقع در روسیه زندگی می کنند. دلیلش این است که صحبت به زبان روسی در بیش تر کشورهای شورویِ سابق ادامه پیدا کرده است، مانند تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، اوکراین و قزاقستان. همچنین، روسی زبان رسمی سازمان ملل تلقی می شود، بنابراین جزء سیاسیِ مهمی به زبان می افزاید. با این حال، جاده ی یادگیری زبان روسی اغلب ناهموار است. به این دلیل است که شما قبل از وارد شدن به ماجراجوییِ یادگیری زبان روسی تعدادی مسائل را باید درباره ی زیباترین زبان جهان بدانید:

  • یادگیری زبان روسی یک تعهد است

زبان روسی از یک سیستم گرامر فوق العاده غنی و به طور تخمینی ۳۰۰۰۰۰-۵۰۰۰۰۰ لغت تشکیل شده است. در حالی که زبان هایی وجود دارند که یک لغت تنوع گسترده ای از معانی را دارا است – برای مثال لغت ‘fair’ را در نظر بگیرید، روسی زبانی است که لغات معمولاً معانی بسیار مخصوصی را دارا هستند. بنابریان بافتی که می توانند در آن استفاده شوند، محدود است. این یعنی اگر شما بخواهید در زبان روسی سلیس شوید، باید برای مطالعه ی تعداد زیادی از لغات آماده باشید. عالی به نظر می رسد، درست است؟

  • الفبای سیریلیک

زبان روسی از الفبای Cyrillic استفاده می کند، که از ۳۳ حرف تشکیل شده است – ۱۰ حرف صدادار و ۲۳ حرف بی صدا. تعدادی حروف وجود دارند که دقیقاً مشابه حروف لاتین هستند، اما صدای خیلی متفاوتی دارند. برای مثال حرف Cyrillic ‘Р’ حاکی از صدای r است و نه صدای p. در نتیجه، شما در هفته های اول مطالعه ی زبان روسی باید آماده ی عصبی شدن باشید، وقتی تلاش می کنید تا لغات ساده ای مانند Рим (rim) را بخوانید که به معنای رُم است و نه ‘Pum’.

  • تلفظ – تشخیص t’ و t را بیاموزید

در زبان روسی تعدادی حرف بی صدا مانند t، l و n می توانند یا شدید و یا ملایم تلفظ شوند. خبر خوب این است که تلفظ ملایم معمولاً توسط حرف ‘ь’ نشان داده می شود. خبر بد این است که این تمایزها برای گویشوران انگلیسی، آلمانی یا زبان لاتین وجود ندارند. وقتی شما شروع به یادگیری زبان روسی می کنید، احتمالاً متوجه نمی شوید که چرا وقتی купить (koopit’) و купит (koopit) را تلفظ می کنید معلمتان مدام صحبت شما را تصحیح می کند – معنای اولی خریدن است، و دومی به همان طریق یعنی او خواهد خرید. توصیه ی من این است که هر وقت شما باید یک حرف بی صدای ملایم را تلفظ کنید، قسمت میانی زبان خود را به طرف بالا و سق دهان خود فشار دهید. آیا متوجه چگونگی تغییر صدا می شوید؟ بله؟ کارتان بسیار عالی است.

  • رمز تاکید لغت در زبان روسی

حروف صدادار روسی بسته به سوال به طور متفاوتی تلفظ می شوند، خواه تاکید داشته باشند یا نه. این تاکید می تواند معنای لغت را تعیین کند، پس درست فهمیدن آن مهم است. با این حال، هیچ قوانین واضحی برای این که چه موقع یک هجا تاکید می گیرد و چه موقع نمی گیرد، وجود ندارد. روسی ها فقط به غریزه ی خود اتکا می کنند، در حالی که زبان آموزان باید هر تاکیدِ هر لغت را از حفظ بیاموزند. بهترین روش پیشرفت تلفظِ خود برحسبِ تاکید این است که به گویشوران بومی گوش کنید و تا جایی که امکان دارد تلفظ آن ها را به خوبی تقلید کنید.

  • افعال در حالت جفت می آیند

افعال روسی همیشه به شکل جفت می آیند – یکی حالت کامل فعل، و دیگری حالت غیر کامل فعل. در نتیجه، اگر این فرم ها باعث گیجی شما شوند، معنای جمله به طور قابل توجهی تغییر می کند. بنابراین مهم است که از اول هر دو حالت هر فعل را مطالعه کنید، تا قادر باشید به طور کامل خود را ابراز کنید.