زبان چینی و فرهنگ HAN

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به زبان چینی و فرهنگ HAN و هم چنین نکاتی در مورد این زبان بسیار پر طرفدار در بین ایرانی ها اشاره می کند. پس با ما همراه باشید و نتیجه بهتری از کلاس های چینی بگیرید.

زبان چینی و فرهنگ HAN
زبان چینی و فرهنگ HAN

زبان چینی و فرهنگ HAN چه مشخصاتی دارد:

آیا شما می دانستید که چینیِ Han (چینی) زبانی است که بیش ترین گویشور را در جهان دارد؟ لزوم یادگیری چینی به طور مسلم در طول دو دهه ی گذشته افزایش یافته است چون جمعیت رو به رشد و افزایش ثروت چین در اقتصادِ جهانی یکپارچه تر شده است.

جمهوری خلق چین یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان است. بیش تر زبان ها در چین به خانواده ی زبانیِ چین و تبتی تعلق دارند. همچنین گروه های زبان شناسیِ اصلیِ متعددی در خودِ زبان چینی وجود دارد.تنوعاتی که بیش ترین گویشور را دارند چینی (توسط بیش از ۷۰% جمعیت استفاده می شود)، Wu، Yue (کانتونی)، Min، Xiang، Gan و Hakka هستند. زبان های غیر چینی که توسط اقلیت های قومی به طور گسترده ای صحبت می شوند شامل Zhuang (تایلندی)، مغولی، تبتی، Uyghur (زبان های ترکی)، Hmong و کره ای هستند. در زیر واقعیت های اصلی ما را درباره ی زبان چینی و فرهنگ Han بررسی کنید.

  • 汉语 در چینیِ ماندارین به معنای “چینی” است. معنایش به طور تحت الفظی می شود زبان Han، یعنی زبان مردمِ Han، که اکثریتِ گروهِ قومی هستند که به چینی صحبت می کنند. کاراکترهای چینی汉字 hàn zì نامیده می شوند. بیش از ۵۰۰۰۰ کاراکتر مختلف وجود دارد!
  • ماندارین فرمی از چینی است که بیش ترین گویشور را دارد، با ۹۵۵ میلیون گویشور در جهان. این زبانی استاندارد است که در چین صحبت می شود و در مدارس آموزش داده می شود.
  • دو نوع سیستمِ کاراکتر در چین وجود دارد: ساده شده و سنتی. کاراکترهای ساده شده توسط اکثریتِ گویشورانِ چینی در سرزمین چین و سنگاپور استفاده می شوند، در حالی که کاراکترهای سنتی توسط گویشوران چینی در تایوان استفاده می شوند.
  • چینی یک زبان آوایی است، یعنی روشی که شما یک هجا را تلفظ می کنید، می تواند معنایش را عوض کند. تلفظ چهار آوای چینی را از یک گویشور بومی بیاموزید.
  • دست دادن، ژستی رایج برای سلام و احوالپرسی است، به خصوص در محیطی تجاری. فرم های گفتاریِ خطاب کردن در فرهنگ چینی بر مبنای موقعیت و همچنین حرفه یا مهارت شخصی که با او سلام و احوالپرسی می کنید، متفاوت است.