زبان­ های در معرض نابودی و نجات یافته

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد به زبان­ های در معرض نابودی و نجات یافته اشاره می کند که می تواند مطلب جالبی برای دوستداران زبان های مختلف باشد. با ما باشید و این مطلب جالب را تا انتها بخوانید.

اما زبان­ های در معرض نابودی و نجات یافته در چه شرایطی هستند:

زبان­ های در معرض نابودی و نجات یافته
زبان­ های در معرض نابودی و نجات یافته

این زبان­ها در سراسر جهان با سرعت در حال نابودی هستند.
خیلی از آن­هایی که باقی مانده ­اند در حال انقراض هستند.
نه، ما درباره­ی گیاهان و جانوران متنوع و رو به انقراض جهان صحبت نمی­کنیم. ما درباره­ی زبان­ها صحبت می­کنیم.
و در حالی که شما احتمالاً قادر نیستید جمعیت پلنگ­ها را از روی مبل راحتی خود نجات دهید، شخصاً می­توانید وارد عمل شوید و از انقراض زبان­های در حال نابودی جلوگیری کنید!
واشنگتن پُست تخمین زده است که بیش از ۷۰۰۰ زبان در جهان وجود دارد. با این حال، نزدیک به دو سوم جمعیت جهان فقط به ۱۲ زبان رایج به عنوان زبان بومی خود صحبت می­کنند. این به آن معنا است که گستره­ ی وسیعی از زبان­های جهان در واقع زبان­هایی گمنام هستند که شما احتمالاً هرگز اسم آن­ها را نشنیده­ اید.
در دوره­های قبلی، اگر شما گویشوری بومی را نمی­شناختید، تحت فشار قرار می‌­گرفتید تا زبانی را بیاموزید. خوشبختانه، شما حالا می­توانید از طریق وبسایت­های یادگیری، زبانی را در خانه بیاموزید، و بهترین شانسی را که می­شود به نجات زبان­های در معرض نابودی دهید. اپلیکیشن­ های یادگیری زبان هم می­توانند کارهای زیادی انجام دهند این کارها حتی می توانند به شما کمک کنند زبانی را که در حال نابودی است، بیاموزید‌ و برای حفظ زبان­های در حال انقراض جهان به طور قابل توجهی شناخته شده هستند.
اما اول، بیایید بیشتر درباره­ ی این که زبان­های در حال نابودی چه هستند، بیاموزیم، و این شامل دلیل نابودی آن­ها هم می­شود. سپس به این می­پردازیم که شما چرا و کجا باید آن­ها را در کنار زبان­های رایج­تر بیاموزید.
یک زبان در حال نابودی زبانی است که ریسک هرگز استفاده نشدن برایش وجود دارد. همان­طور که گویشوران بومی از دنیا می­روند و هیچ گویشوران بومی جدیدی به وجود نمی­­آیند، یک زبان هم در نهایت می­تواند از بین برود.
جهانی سازی، عامل شرکت کننده­ی اصلی برای زبان­های در حال نابودی است. از آنجا که تجارت در مقیاسی بزرگ­تر انجام می­شود، زبان­های منطقه­ای، دیگر به اندازه­ی قبل مفید نیستند و بنابراین از میان جمعیت حذف می­شوند.
سلطه­ ی زبان­ های برتر در تحصیل عامل دیگری است که رابطه­ی ‌نزدیکی با جهانی­ سازی دارد. چون زبان ابزاری برای برقراری ارتباط است، بیشتر مدارس، دیگر زبان های محلی را آموزش نمی­دهند به این دلیل که آن­ها نسبت به زبان­های رایج­تر فایده ­ی کمتری دارند.

زبان­های نجات یافته

زبان عبری
مدارک نشان می­دهند که زبان عبری در قرن ۱۰ قبل از میلاد به وجود آمد. در حدود قرن ۴ قبل از این که به عنوان زبان بومی از بین برود به حالات مختلف عبری تبدیل شد. با این حال، عبری در نوشته­های مذهبی استفاده می­شد. اگر چه در اواخر قرن ۱۹ و اویل قرن ۲۰، جنبشی برای رواج دوباره­ی زبان به وجود آمد. از آن موقع به بعد، عبری شکوفا شد و حالا توسط بیش از نه میلیون نفر صحبت می­شود.

زبان هاوایی
در اواخر قرن ۱۷۰۰، موقع رسیدن اروپایی­ها به جزیره ضربه­ی شدیدی به زبان هاوایی وارد شد. این زبان بی­ارزش به حساب آورده شد و حتی در بعضی موارد در مدارس هم ممنوع شد. تا اوایل دهه­ی ۱۹۸۰، زبان هاوایی با فقط چند صد گویشور که باقی مانده بودند به سرعت روند انقراض را طی می­کرد. با این حال، تعداد کمی از افراد تحصیل کرده­ی هاوایی خود را مسئول دانستند تا زبان را نجات دهند. در سال ۱۹۸۴، آن­ها اولین کودکستان غوطه­وری در زبان هاوایی را بازگشایی کردند. از آن موقع به بعد، مدارس بیشتری باز شدند و زبان به گسترش ادامه پیدا کرد. امروزه، گفته می­شود که تقریباً ۲۴۰۰۰ گویشور روان هاوایی وجود دارد.

زبان مانکس
این لهجه که از نسل زبان ایرلندی قدیمی است چیزی در حدود قرن ۴ در جزیره­ی انسان ظهور پیدا کرد، جزیره­ای که بین انگلیس و ایرلند قرار گرفته است. همان­طور که انگلیس از قرن ۱۵، بیشتر و بیشتر روی این جزیره اثر می­گذاشت، از بین رفتن زبان شروع شد. در سال ۱۹۷۴، آخرین گویشور شناخته شده­ی بومی این زبان از دنیا رفت. تلاش­ها برای نجات این زبان در اواخر سال ۱۸۰۰ و وقتی احیایی پژوهشگرانه ظهور پیدا کرد، شروع شد. با این حال، یک مرد به اسم برایان استووِل، شخصاً برای رواج دوباره ی این زبان از طریق مطالعه ی آن و ثبت گویشوران بومی قبل از نابودی زبان، تمام افتخارات را نصیب خود کرد. امروزه در مدارس در جزیره ی انسان، Manx به عنوان زبان دوم آموزش داده می شود. در سال ۲۰۱۱، بیش از ۱۸۰۰ از ساکنان جزیره ی انسان ادعا کرده اند که تا حدی از دانش Manx برخوردار هستند. مثال برایان استووِل را با جان و دل در نظر بگیرید.