آموزش سریع خواندن و نوشتن در زبان ژاپنی

آموزشگاه زبان ایران آکسفورد برگزار کننده کلس های فوق فشرده زبان ژاپنی در ایران می باشد. اما آموزش سریع خواندن و نوشتن در زبان ژاپنی چطور امکان پذیر است. ما برخی از مواردی که می توانید انجام دهید را بیان می کنیم.

آموزش سریع خواندن و نوشتن در زبان ژاپنی
آموزش سریع خواندن و نوشتن در زبان ژاپنی

اما آموزش سریع خواندن و نوشتن در زبان ژاپنی را چطور انجام دهیم:

۱

شروع کنید به خواندن متون ژاپنی که برای کودکان نوشته شده است. به جای آن که در متنی پیچیده فرو روید که مستلزم تسلط وسیعی از kanji است، با کتاب هایی شروع کنید که اول در فهمیدن hiragana و katakana به شما کمک خواهند کرد.

  • شما می توانید با حالات ترجمه شده ی کتاب هایی مانند دیزنی یا هزارپای خیلی گرسنه شروع کنید. شما به این روش می توانید به راحتی ترجمه را با متن اصلی مقایسه کنید تا در فهم ساختارِ جمله کمک کند.
  • در حالی که hiragana را می آموزید به دنبال کتاب هایی از ماری تاکابایاشی باشید. کتاب های کودکان او به طور کامل در hiragana نوشته می شوند، اما تسلط شما را از متن به چالش می کشند‌.
  • همچنین Gury and Gura مجموعه ای خیلی معروف از کتاب های ژاپنی کودکان هستند که شما می توانید همان طور که بیش تر پیشرفت می کنید آن ها را امتحان کنید. آن ها می توانند در ساختن لغات اصلی شما کمک کننده باشند.
  • مانگا را امتحان کنید. به محض این که شما با کتاب های کودکان احساس راحتی کردید، به عنوان یک مدخل برای ریدینگ پیشرفته تر، خواندن تعدادی مانگا را امتحان کنید.

۲

بر روی گرامر پایه و ساختار جمله‌ در زبان ژاپنی تمرکز کنید. خواندن به ژاپنی در ابتدا می‌تواند گیج‌کننده به نظر برسد چون هیچ فاصله‌ای بین کاراکترها وجود ندارد.

  • ساختار بنیادین جمله‌ (در ژاپنی) نسبت به انگلیسی بسیار متفاوت است. جمله ی «آب می‌خورم» در انگلیسی به صورت “I drink water” نوشته می‌شود، اما معادل ژاپنی به صورت تحت اللفظی “I water drink” نوشته می‌شود. به علاوه مطمئن شوید که کاراکترهای مناسب برای قرار دادن پس از فاعل یا مفعول را بلد هستید.

۳

به هر فاعل به صورت جداگانه بپردازید. تمام کردن صفحه‌ی اول یک کتاب ژاپنی می‌تواند مأیوس کننده باشد اما آن را رها نکنید. همزمان که در متن جلو می‌روید، بسیاری از لغات بعداً در آن تکرار می‌شوند. هرچه بیشتر بخوانید و با لغات مشابه روبرو شوید، سرعت خواندن‌‌تان بیشتر می‌شود و آن‌ها برای‌تان آشناتر می‌شوند.

موضوعاتی را انتخاب کنید که دوست دارید. اگر به موسیقی علاقه دارید، کتاب‌های ژاپنی متناسب با سطح خود را درباره‌ی آن موضوع تهیه کنید. اگر موضوع برایتان جالب باشد، شانس به مراتب بیشتری برای جلو رفتن در خواندن و یادگرفتن مقادیر بیشتری از زبان دارید.

۴

زمان را صرف یادگیری صحبت به این زمان نکنید. اگر هدفتان صرفاً این است که سریع خواندن و نوشتن ژاپنی را یاد بگیرید، فقط سرعت پیشرفت خود را کم می‌کنید اگر دوره ی یادگیری صوتی بردارید یا در کلاسی شرکت کنید و در آن به تمرین ژاپنی محاوره‌ای مشغول شوید. این امکان وجود دارد که زبان را بدون الزام برای صحبت کردنش یاد بگیرید. از آنجا که کانجی از کاراکترها برای نشان دادن معانی استفاده می‌کند، مهم نیست که معنای یک سمبل را بدانید یا از استفاده ی صحیح آن در جمله اطلاع داشته باشید.

  • در عوض به تمرین اسپیکینگ بپردازید، تمام زمان مطالعه ی خود را به گسترش دایره ی واژگان کانجی، یادگیری دستور زبان و تمرین رایتینگ اختصاص دهید.

۵

زیرنویسهای ژاپنی را روشن کنید.  برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌های زبان مادری خود را پخش کرده و زیرنویس‌های ژاپنی را روشن کنید. همزمان که سرعت خواندنتان را بالا می‌برید و دایره واژگان تان را گسترش می‌دهید، می‌توانید صدای تلویزیون را کم کنید و فقط زیرنویس ژاپنی را بخوانید. احتمال دارد در ابتدا نتوانید قدم به قدم پیش بروید، اما می‌توانید از تصاویر روی صفحه استفاده کنید تا به شما کمک کند بافت موضوعی را نیز همراه با لغات متوجه شوید.

۶

با خواندن Jōyō Kanji دایره لغات خود را گسترش دهید. اغلب لغات زبان ژاپنی در اصل کاراکترهای کانجی هستند که از چینی قرض گرفته شده‌اند. Jōyō Kanji فهرستی از ۲۱۳۶ کاراکتر چینی است که دولت ژاپن به عنوان مفیدترین ابزار برای درک زبان ترویج می‌دهد.

همزمان با یادگیری یک کتاب کانجی با خود بهمراه داشته باشید. یادگیری کانجی ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد و داشتن یک کتاب باعث میشود به سادگی به آن نگاه کرده و لغاتی را که یاد گرفته اید تمرین کنید. یادگیرفتن کانجی زمان و تکرار زیادی می‌طلبد.

کاراکترهای ژاپنی بسیار زیبا و پیچیده هستند و ممکن است وقتی سراغ خواندن یا نوشتن شان می‌روید، ترسناک به نظر برسند. صرفاً چون ۵۰٫۰۰۰ کاراکتر کانجی وجود دارد دلیل نمی‌شود که باید همه‌ی آن‌ها را یاد بگیرید.